Diş Çekimi İle İlgili Komplikasyonlar

Diş Çekimi İle İlgili Komplikasyonlar

ABONE OL
Haziran 8, 2023 13:38
Diş Çekimi İle İlgili Komplikasyonlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Her cerrahi işlemde olabileceği gibi diş çekiminde de komplikasyonlarla karşılaşmak mümkündür. Önemli olan bu komplikasyonların neler olduğunu ve karşılaşıldığında ne gibi önlemler alınması gerektiğini bilmektir.Diş çekimi ile ilgili komplikasyonlar, diş çekimi sırasında karşılaşılanla ve sonrasında karşılaşılan olmak üzere ikiye ayrılır .

Diş çekimi sırasında karşılaşılabilecek komplikasyonlar ;

1-Dişin Kırılması : Diş çekilirken en sık karşılaşılan komplikasyondur. Her ne olursa diş çekimi öncesi röntgen çekilmesi ve ona göre hekimin çekim tekniğini seçmesi gerekir. Eğri , uzun , yoğun kemik içindeki kökle çekim sırasında zorluk çıkarırlar ve kırılabilirler. Mine bütünlüğü kaybetmiş, daha önce kanal tedavisi gören ve yaşlı bireylere ait dişte kırılmaya daha yatkındır. Böyle bir şeyle karşılaşıldığında hasta rahat ve böyle bir şeyin olabileceği bilincinde olmalıdır. Hekiminiz zaten gerekli işlemleri yapacaktır.

2- Komşu dişte harabiyet : Çekim yapılırken komşu diş harabiyet görülebilir. Genellikle de komşu dişteki dolgular çıkar. Yeni bir restarosyonla sorun giderilebilir.

3-Sinirlerin Zarar Görmesi : Kökler eğri veya derinde olan ve köklerin arasında alt çene sinirinin geçtiği mandibular dişlerde çekim yapılırken sinir zarar görebilir. Bunun sonucunda 5-6 hafta içinde düzelen hissizlik meydana gelebilir.

Diş çekimi sonrasında karşılaşılması olası komplikasyonlar;

1- Kanaması : Bu durum çekimden birkaç saat sonra ya da birkaç gün sonra başlayan kanamalardır. Nedenler arasında hastanın çekim sonrası önerilere uymaması yetersiz cerrahi teknikle oluşan yaralanma, bilinmeyen pıhtılaşma bozuklukları, ilaç kullanımı, hastanın yara yeriyle devamlı oynaması ve hipertansiyon sayılabilir. Hemen hekime başvurulmalıdır.

2- Ekimoz : Çekim sonrası oluşan kanamanın doku boşluklarına birikmesi sonucu 2-3 gün sonra mavimsi renk değişikliği halinde ekimoz olur. Birkaç hafta içinde düzelecektir.

3- Şişlik : Dokularda cerrahi tramvaya yanıt olarak iltihaplı ödem oluşur.Tedavisi antibiyotik tedavisid.r

4- Ağrı ve His Kaybı : Çene kemiğine ait ağrılar 24 saatten uzun sürebilir veya 3-5 gün sonra ortaya çıkabilir.Hekime başvurulmalıdır.

5- Trismus : Trismus çenenin kitlenmesi ağzın geçici bir süreliğine açılmamasıdır.Bunun için hastanın egzersiz yapması sıcak tedavi ve fizik tedavilerle geçirilir.

Bu gibi koplikasyonları en aza indirgemek için hastaların çekim sonrasında yapması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;

Buz torbası kullanarak da ağrı ve şişmeyi ilk 6 saat içinde uygulanmak kaydı ile azaltabilirsiniz-20 dk aralıklarla üzerinde yine bir 20 dk bekleterek.

Operasyon sonrasındaki iki saat içerisinde veya hissizlik tamamen geçmeden bir şey çiğnememelisiniz.

Çekim yarasının üzerine konan tampon yarım saat kadar tutulmalıdır.

Bu tampon atıldıktan sonra ,gerekmiyorsa tekrar tampon konulmamalı oluşan pıhtının bozulmamasına özen gösterilmelidir.

Çekim sonrası 2 saat bir şey yenmemeli, bu süre dolduktan sonra da mutlaka ılık şeyler tercih edilmeli ve çok sıcak ya da soğuk yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Hiçbir şekilde çekim yerine dokunulmamalı , yara bölgesi emilip tükürülmemeli ve kamışla bir şey içilmemelidir.

Çekim yeri mutlaka temiz tutulmalıdır. Yara içerisine yemek artığı dolması önlenmelidir. Çekimden 24 saat sonra yumuşak bir diş fırçasıyla bölge yavaşça fırçalanmalıdır.Bu sırada ağız tuzlu suyla çalkalanabilir; su diş çekilen bölgede hafifçe dolaştırılıp yavaşça tükürülmeli. Çekimini takip eden hafta içinde günde 2-3 kez yapılmalıdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP