Anne adaylarına 8 maddelik uyarı!

Anne adaylarına 8 maddelik uyarı!

ABONE OL
Nisan 20, 2024 18:28
Anne adaylarına 8 maddelik uyarı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenin bazı özveriler gerektirdiğini kaydeden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Gökmen İyigün, “Anne adayı hamilelik öncesinde ve hamileliği sırasında belli maddelere ve eylemlere karşı çok dikkatle davranmalı, bunların bazılarını ise hayatından çıkarmalıdır. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek ve büyütmek, kuşkusuz ki, oldukça özel bir dönem olan hamileliğin sağlıklı ve en iyi şekilde geçirilmesine bağlıdır” dedi.
Dr. İyigün, hamilelik sürecinde anne adayının dikkatli olması gereken konuları ve önerilerini şöyle sıraladı:
1- İlaçlar: Her ne olursa olsun, herhangi bir ilaç almadan önce mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışmalı, alacağınız ilacın doğurganlığınız üzerinde olumsuz etkisi olmadığından emin olmalısınız.
2- Egzersiz: Bir başka önemli konu, düzenli ve hafif egzersiz yapmaktır. Kendinizin ve bebeğinizin sağlığı için, hamilelik öncesinde fizik kondisyonunuzu en iyi düzeye getirmeniz şarttır. Eğer hafif egzersizin ötesinde bir beden eğitimi programı uygulayacaksanız, mutlaka önce doktorunuza danışmalısınız. Herhangi bir kramp veya kanama geçirirseniz, egzersize son vermelisiniz.

3- Alkol: Fazla alkollü içki, hem eşiniz hem de sizin üzerinizde hamileliği geciktirici etki yapacaktır. Bu nedenle, alkollü içkileri tümüyle bırakmasanız da, önemli ölçüde azaltmalısınız.

4- Sigara: Sigara ve benzeri tütün ürünleri de hamilelik ihtimalini azaltmaktadır. Çünkü tütün sperm ve yumurtayı hasara uğratabilmekte ve nikotin doğurganlığınızı kontrol eden hormonların düzeyini etkilemektedir.

5- Beslenme yaşama alışkanlıkları: Hamilelik öncesi sağlık programınızın en önemli konularından biri, eşinizle birlikte, lifli yiyecekler bakımından zengin, yağ oranı düşük dengeli bir beslenme rejimi uygulamanızdır. Yeterince vitamin ve mineral alabilmek için taze sebze ve meyveye beslenmenizde geniş yer vermeli, bol süt içmelisiniz. Yaşadığınız yerde radyasyon ışınlarına, toksit kimyasallara karşı tedbirli olmalısınız.

6- Folik asit: Sağlık uzmanları, hamileliğe hazırlanan kadınların hazırlık döneminden hamileliklerinin 12’ci haftasına kadar her gün 0.4 miligram folik asit almalarını önermektedir. Eczanenizden rahatça alabileceğiniz folik asit, bebeğinizin Spina Bifida ve benzeri omurga ve omurilik sorunlarıyla doğma riskini yüzde 70 oranında düşürecektir. Folik asit, yeşil yapraklı sebzelerde, esmer ekmekte ve tahıllarda da bulunur.

7- Rubella (Kızamıkçık): Kızamıkçık aşısı olup olmadığınızı mutlaka doktorunuza kontrol ettirmelisiniz. Hamileliğiniz sırasında bu virüse yakalanırsanız çocuğunuzun sağır, kör veya akli melekeleri eksik doğma ihtimali yükselir. Eğer daha önce kızamıkçık aşısı olmadıysanız, doktorunuz bu aşıyı mutlaka yapacaktır. Aşınızı yeni olduysanız, hamile kalmak için hiç değilse üç ay geçmesini beklemelisiniz.

8- Toksoplazma: Cenini beyin hasarlarına yol açarak ciddi biçimde etkileyebilecek, hatta anne karnında ölümüne yol açabilecek bu enfeksiyon türü genellikle kedi ve benzeri evcil hayvanların dışkısından, tükürük ve benzeri salgılarından bulaşır. Bu nedenle, eğer evcil hayvan besliyorsanız, lazımlıklarını temizlerken mutlaka eldiven takmalısınız. Yine aynı nedenle, bahçe veya saksı çiçekleriyle uğraşırken de eldiven kullanmanız şarttır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP