Hamilelik Kan Testi Ne Zaman Yapılmalı

Hamilelik Kan Testi Ne Zaman Yapılmalı

ABONE OL
Kasım 26, 2023 16:28
Hamilelik Kan Testi Ne Zaman Yapılmalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gebelik Kan Testi Ne Zaman Yapılmalı

Hamilelikte kan testi en erken gebelik öğrenme yoludur ilk haftalarda yapılabilir bir yada iki haftalık adet gecikmesi sonucunda kan testi ile gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz…

Hamilelik oluştuktan yani sperm hücresi yumurtayı dölledikten sonra bu gebelik ürünü BHCG adı verilen bir hormon salgılamaya başlar.

BHCG düzeyleri döllenmeden yaklaşık 1 hafta sonra kanda normalde olduğu seviyelerin üstüne çıkmaya başlar.

Gebe olmayan bir kadında kandaki BHCG seviyesi 0-10 mIU/ml’dir. Seviyenin 10 dan yüksek olması gebelik lehinedir. Kan BHCG seviyesi belirli bir miktarın üstüne çıkınca idrarda da saptanabilir.
İşte gebelik testlerinde aslında bu hormonun seviyeleri ölçülür. gebelik dışında bazı hormon salgılayan tümörler de bu hormonun kan seviyelerini yükseltebilir.

Gebeliğin takibi esnasında BHCG artışları gebelik ürününün sağlığı hakkında bilgi verir.
Normal bir gebelikteki BHCG değişimleri tabloda gösterilmiştir.Burada iki ayrı otörün kabul ettiği normal değerler bir arada gösterilmiştir.

Önce kanda bulunan HCG daha sonra idrara da geçer.Bu nedenle gebelik testleri kanda yapılabildiği gibi idrardan da yapılabilmektedir.İdrar örneğinin alınması kan alınmasından daha kolay ve pratik olduğundan evde yapılan gebelik testleri idrardan yapılmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP