Gebeliği Kolaylaştıran Yöntemler

Gebeliği Kolaylaştıran Yöntemler

ABONE OL
Kasım 26, 2023 16:27
Gebeliği Kolaylaştıran Yöntemler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzun zamandır bebek sahibi olmak istiyorsanız, gebeliği kolaylaştıran yöntemleri uygulayarak gebelik şansınızı artırın. Artık anne olma zamanıçç

Düzenli olarak doktora gidin.

Genital bölgedeki bakterilerin bir kısmı hamile kalmayı engellr. Örneğin mantarlar, yumurtalıklarda enfeksiyona sebep olarak yumurtlamayı engelleyebilir. Bu nedenle her türlü akıntıyı ciddiye alın ve anında tedavi ettirin.

Eşinizin magnezyum deposunu doldurun.

Eşinizde oluşabilecek sperm azlığı da hamile kalmanıza engel olabilir. Bu sorunu azaltmak için eşinize bol bol magnezyum içeren besinler veri. Tahıllar, fındık, fıstk, ceviz, ayçiçek çekirdeği magneayum açısından zengin besinlerdir.

Uykunuzu aksatmayın.

Gece geç saatlerde yatıp, günü yatakta geçirenler sikluslarını altüst edebilir. Çünki yumurtaların olgunlaşması için vücudun ışığa ihtiyacı vardır. Karanlıkta vücut melatonin salgılamaya başlar. Fazla melatonin ise yumurtlamayı olumsuz etkiliyor. Hamile kalmak istiyorsanız, gün ışığından olabildiğince istifade etmek zorundasınız.

Kilonuz sabit kalsın.

Sürekli olarak bir-iki kilo alıp verenlerin metabolizması altüst oluyor. Bu nedenle hamile kalmadan önce istediğiniz kiloya inin ve bu kiloda kalın.

Yeme alışkanlıklarınızı kontrol edin.

Yediğiniz şeyler de hamile kalmanızı engelliyor olabilir. Örneğin E vitamini eksikliğinde döllenmiş yumurta, rahme yerleşemez. Kapsamlı bir test yaptırın.

Stersten kurtulun.

Hormonları olumsuz etkileyen unsurların başında stres geliyor. Çünki stres sırasında salgılanan proklaktin hormonu yumurtlamayı engelleyebilyor.

Toksoplazma testi yaptırın.

Toksoplazma hormonu gebelikte bebeğe zarar verebilir. Çiğ ve yarı pişmiş et ve et ürünü ymeyin, taze süt ve taze sütten yapılmış ürünlerden uzak durun, çiğ yiyeceğiniz yeşillikleri iyice yıkayın, eldiven takmadan bahçe bakımı yapmayın ve kedi-köpek bakımında hijyene önem verin.

Kızamık olmayın.

Mutlaka kızamık aşısı olun. Zira gebelik sırasında geçirilen kızamık, doğmamışemzirme5.jpg bebeğe zarar veriyor.

Alkolden uzak durun.

Düzenli alkol kullanımı, erkeklerin sperm üretimini azaltıyor. Bununla birlikte ereksiyon sorunlarına neden oluyor. Ayrıca sürekli içki içen ereklerin cinsel isteklerinin azaldığı da bir gerçek.

Sigarayı bırakın.

Arada bir sigara içen kadınların da doğurganlıklarının düştüğü saptandı. Çünki, nikotin, yumurta keseciğinin içindeki sıvıya ve rahim mukozasına zarar veriyor, spermle yumurtanın birleşmesini engelleyebiliyor ve döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesini olumsuz etkiliyor.

Kafeinli içecekleri daha az tüketin.

Günde bir-iki fincan çay, kahve ya da kola içmenizin bir zararı yok ama aşırıya kaçmayın.

Uzun seyahatlere çıkmayın.

Hamile kalmak istiyorsanız, uzak ve uzun seyahatlerden uzak durun. Çünki ülkeler arasındaki saat dilimi ve iklim farkları siklusunuzu olumsuz etkileyebiliyor.

Kayganlaştırıcı kremlere dikkat.

Eğer ilişki sırasında kayganlaştırıcı krem kullanıyorsanız, bu hamile kalmanızı zorlaştırabilir. Çünki bu kremleri içindeki yağ, spermlerin yumurtaya ulaşmasını engellyebilir.

Testisleri ” soğukta ” tutun.

Testislerin uzun süre sıcağa maruz kalması, spermlerin ölmesine neden olabilir. Uzun süreli sıcak banyolar, sauna ve hamama sık gitme, çok dar iç çamaşırı gibi olumsuz faktörler spermleri azaltabilir veya öldürebilir.

Kullandığınız ilaçları azaltın.

Bazı ilaçlar hem kadı, hemde erkek üreme faaliyetini olumsuz etkileyebilir. Örneğin bronşit, üst solunum yolları alerjisi gibi hastalıklar için kullanılan ilaçlar, genital bölgedeki mukozanın kurumasına neden olabilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP