Pürüzsüz, Lekesiz ve Seksi Bacaklara Nasıl Sahip Olurum?

Pürüzsüz, Lekesiz ve Seksi Bacaklara Nasıl Sahip Olurum?

ABONE OL
Ocak 2, 2024 17:05
Pürüzsüz, Lekesiz ve Seksi Bacaklara Nasıl Sahip Olurum?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bacak sağlığı ve bacak derisinin bakımı çok önemli. Vücudumuzu gün boyu taşıyan ve bir estetik unsur olan bacakların sağlıklı ve güzel kalması için neler yapabiliriz?

Güzel bir bacak derisi için duş esnasında hafif masajlar yapmak, cildi tahriş etmeden keselemek faydalı olacaktir. Banyo sonrası mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır.

Bacaktaki istenmeyen tüyler geçici veya kalıcı yöntemlerle giderilebilir. Geçici olarak kıl kaybı yapan yöntemler jilet, tüy dökücü kremler, ağda makineleri, şekerli ağda veya sir ağdadır.

Bu tüy alma yöntemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak sık sık uygulanmasının gerekmesi, tahriş yapabilmeleri ve ağda yapılabilmesi için tüylerin bir miktar uzatılmasi bu yöntemleri pratik olmaktan çıkarır.

Özellikle ağda makineleri, şekerli ağda veya sir ağda batık kıl oluşumuna neden olmaktadır. Bacak ön yüzde ve kasıklarda sivilce, kırmızı ve kahverengi lekeler, derin iz bırakabilen batık kıllar jilet ve tüy dökücü kremlerde daha az görülür. Ancak tüylerin hemen çıkması nedeniyle bu yöntemler de pratik değildir.

Bacak selülitleri ve bölgesel yağlanmalar pek çok kadında görülür. Genellikle 20 yaş sonrası ortaya çikmaya başlayan bu tür şikayetler yaşın ilerlemesi, kilo alıp vermeler, uzun süre ayakta kalmak veya oturmak, hareketsizlik ve kötü beslenme sonucu artarak devam eder.

Selülit ve yağlardan korunmak ,varsa yok etmek için:

♦ Kilo kontrolü
♦ Dengeli beslenme
♦ Bol su içme
♦ Haftada üç kez yarım saat egzersiz
♦ Bol yürüyüş yapılmalıdır.

Ayrıca selülit ve bölgesel yağların tedavisi için lipoliz, karboksiterapi ve mezoterapiden faydalanabilirsiniz. Masaj ve lenf drenajlari ek fayda sağlayabilir. Ancak selülit ve bölgesel yağ depolanmalarında en etkili yöntemler lipoliz, mezoterapi ve karboksiterapidir.

Bacak varisleri ve kılcal damarları uzun süre ayakta kalmak (mesleğe bağlı olarak), genetik, hamilelikler, hormon ilaçları ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Varis ve kılcal damarların artmasını engellemek için uzun süre ayakta kalınan durumlarda akşamları yarım saat ayakları yukarı kaldırarak dinlendirmek, günlük varis çorabı giymek, damar ilaçları fayda sağlayabilir.

Ancak var olan damarları tedavi etmez. Bacak ağrılarından kurtulmak, hastalığın ilerlememesini sağlamak, yaz aylarında rahatlıkla etek ve mayo giyebilmek için lazer veya skleroterapi (damarlara ilaç zerki) ile kılcal damarlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP