Hamilelikte Geçirilmesi Tehlikeli Olan Aşıyla Korunabilir Hastalıklar

Hamilelikte Geçirilmesi Tehlikeli Olan Aşıyla Korunabilir Hastalıklar

ABONE OL
Ocak 15, 2024 06:31
Hamilelikte Geçirilmesi Tehlikeli Olan Aşıyla Korunabilir Hastalıklar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hamilelikte geçirilen tüm hastalıklar bebek ve anne için değişen derecelerde risk oluşturmaktadır. En büyük riski oluşturan hastalıkların başında hamilelik öncesinde aşı yaptırarak korunabileceğiniz kızamıkçık, su çiçeği ve hepatit B gelmektedir.

KIZAMIKÇIK

Hamilelikte geçirilen kızamıkçık bebekte kalp, göz ve işitme problemlerinden oluşan ciddi hasar yanında zeka geriliğine de yol açmaktadır. Anne karnında başlayan hasarlar doğumdan sonra da özellikle sinir sistemi ve iç kulakta ilerleyerek devam edebilir.
Hamilelikte kızamıkçık hastalığının geçirilmesi çok büyük risk taşıdığı için ergenlik çağındaki ve doğurganlık çağındaki tüm kadınların hamile kalmadan önce mutlaka “Kızamıkçık Aşısı” yaptırmaları ve aşıdan sonra 1 ay süreyle hamile kalmamaları gerekmektedir.
Ülkemizde kızamıkçık aşısı tek olarak bulunmamaktadır. Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşısı şeklinde kombine olarak bulunmaktadır. Kızamık ve kabakulak hastalıklarını daha önce geçirmiş olmak bu aşının uygulanması için bir engel teşkil etmez. Bu hastalıklardan biri veya ikisi geçirilmiş olsa bile kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı uygulanabilir.
Kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısını tek doz olarak uygulamanız yeterli olacaktır.

“Kızamıkçık Aşısı” zayıflatılmış canlı aşı olduğu için hamile kadınlara uygulanmamalıdır!

SU ÇİÇEĞİ

Hamilelikte geçirilen Su Çiçeği hastalığı bebekte düşük doğum ağırlığı, ciltte iz bırakan lezyon, bacaklardan birinde yetersiz gelişim, ciddi göz anomalileri, zeka geriliğine nden olabilecek sinir sistemi hasarlarına neden olabilir. Eğer Su Çiçeği hastalığını geçirmediyseniz ve aşılı değilseniz hamile kalmadan önce “Su Çiçeği” aşısını mutlaka yaptırınız. Aşıdan sonra 1 ay süreyle hamile kalmamanız gerekmektedir.
Su çiçeği aşısı erişkinlerde 1 ay ara ile iki doz olarak uygulanmalıdır.

“Su Çiçeği” aşısı zayıflatılmış canlı aşı olduğu için hamile kadınlara uygulanmamalıdır!

HEPATİT B

Hepatit B virüsünü taşıyan annenin bebeğine doğum sırasında bu virüsü bulaştırma ihtimali çok yüksektir. Doğumda hepatit B virüsünü alan bebeklerde hastalığın kronikleşmesi ihtimali oldukça yüksektir ve devamında siroz ve karaciğer kanserine dönerek ölüme kadar gidebilmektedir.
Bu sebeple hamileliği planlarken öncelikle hepatit B hastalığını geçirip geçirmediğinizi anlamak amacıyla gerekli testleri yaptırıp, sonucuna göre hamile kalmadan önce 3 doz Hepatit B aşısını olmanız hem sizin sağlığınız hem de bebeğiniz açısından önem taşımaktadır.
Hepatit B aşısı ilk doz 0. gün kabul edilmek üzere bir ay ara ile iki doz ve ikinci dozdan beş ay sonra üçüncü doz olarak uygulanmalıdır.

HEPATİT A

Halk arasında bulaşıcı sarılık olarak bilinen Hepatit A, yiyecek ve içecekler yoluyla bulaşan ve çocukluk çağında genellikle hafif veya orta ciddiyette geçirilen bir hastalıktır. İlerleyen yaşla birlikte hepatit A hastalığının ciddiyeti artar ve erişkinlerde çok daha ağır geçirilen bu hastalık nedeniyle akut fulminan hepatit adı verilen ani karaciğer yetmezliği nedeniyle ölüm riski de çok artar. Günümüzde artan sosyo-ekonomik düzey ve giderek iyileşen hijyenik koşullar nedeniyle hepatit A hastalığının görülme yaşı erişkin yaşa kaymaktadır. Bulaşma yolu son derece geniş ve bulaşın önlenmesinin çok zor olduğu bu hastalığın erişkin yaştaki seyri zaten ağırken bir de hamilelikle birlikteliği sizin sağlığınızı etkileyeceği gebeliğinizin seyri ve bebeğinizin sağlığı da olumsuz yönde etkilenecektir. Hamilelikten önce 6-12 ay ara ile yaptıracağınız iki doz hepatit A aşısı hamileliğinizi güvenle geçirmenize yardımcı olacak aşılardan birisidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP