Hamilelikte bulantı…

Hamilelikte bulantı…

ABONE OL
Ocak 3, 2024 19:56
Hamilelikte bulantı…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hamilelikte bulantı olumlu bir işaret

Büyük bir olasılıkla sadece yemek düşünmek midenizin bulanmasına yetiyordur. Hamile kadınların yüzde 75’i bu sorunun mağduru. Her ne kadar durum kötü olsa da iyi tarafı da var: Bebeğinizin sağlığı yerinde. Nefis bir biftek? Gözünüz görmesin! Şöyle sıcak, dumanı tüten bir fincan kahve? Düşüncesi bile midenizi mi bulandırıyor? Üstelik kokular dahi sizi rahatsız edip odalardan kaçmanıza neden oluyor. Endişelenmenize gerek yok çünkü hamile kadınların yüzde 75’i sizinle aynı durumda. Günde kaç kez ve ne zaman mide bulantısı çektikleri kişiye göre değişiyor.
Çoğu zaman bu nahoş durum gebeliğin üçüncü ayının sonuna doğru sona eriyor. Ancak bazı vakalarda altıncı aya kadar sürebiliyor. Bunun bir de iyi yanı var. Uzmanlar hamilelik esnasından bulantının bebeğin iyi durumda olduğunu gösterdiğini belirlediler. Kısaca bulantı pozitif bir işaret.

Suçlu hormonlar

Kısa bir zaman öncesine kadar gebelik sırasındaki bu nahoş durum ve nedenleri hakkında çok az şey biliniyordu. Bugün artık bulantının kalıtımsal olduğu biliniyor. Ayrıca en önemli nedenlerinden birinin hormonlar olduğu da kanıtlandı. Araştırmalar sıkça bulantı yaşayan kadınların kanında yüksek miktarda HCG – hamilelik hormonunun bulunduğunu gösterdi. Hamileliğin 8. – 10. haftasında HCG değeri en yüksek seviyesine ulaşıyor. Bu da 12. haftadan sonra bulantıların neden hafiflediğini açıklıyor.

Bulantı sizi koruyor

New York’ta bulunan Cornell Üniversitesi görevli bilim adamları bulantılarla ilgili teselli verici bilgilere ulaştı. Anne adaylarının katlanması gereken bu istenmeyen durumun bir yararı doğmamış olan bebeği koruması. 80.000 hamilelik üzerinde yapılan araştırmanın sonucunda bulantının doğanın bir hilesi olduğu ortaya çıktı: Hamile kadınlar özellikle çocuklara zarar verebilecek maddelere karşı antipati geliştiriyorlar. Bunların başında alkol, nikotin ve kahve geliyor. Kırmızı et, yumurta, tavuk ve balık da bunların arasında bulunuyor. Bu besinler bağışıklık sisteminin başaçıkamayacağı bakteriler içerebiliyor.
Bu bulguları destekleyen bir diğer araştırma da bulantı çeken kadınların daha az düşük yaptığını ortaya koydu.

Bulantıya karşı önlemler

Her ne kadar iyi tarafları olsa da midenin tepki vermesi gebeliği tehlikeye sokabilir. Kadınların daha az yemesi ve içmesi bebeğin sıvı, vitamin ve mineral kaybına uğramasına neden olabiliyor. Bundan dolayı mağdur olan kadınların özellikle bol bol sıvı alması çok önemli. Bir kaç küçük önlem de işe yarayabilir:

• Özellikle sabah saatlerinde kan şekerinin düşmesi ile birlikte bulantı şiddetlenebilir. Bundan dolayı yataktan kalkmadan evvel kuru ekmek, kraker veya kuru meyve yemeye çalışın. Az şekerli bir nane çayı sizi rahatlatır ve kan şekerini yükseltir. Melisa çayı, böğürtlen çayı ve papatya çayı da etkili oluyor.
• Bolca sıvı almaya çalışın. Hangi tarz sıvının sizin için en iyisi olduğunu deneyerek öğrenebilirsiniz. Sadece su, soğuk içecekler (soda, süt, kafeinsiz içecekler), çay ya da sebze suları.
• Sıvılara alternatif olarak bol su içeren meyvelerde tercih edebilirsiniz (karpuz, üzüm gibi). Meyveli dondurma yemek, buz küpünü veya limon emmek de işe yarayabilir.
• Yağlı ve çok baharatlı yiyecekleri mönünüzden çıkarın. Meyve, sebze ve süt ürünleri hem daha kolay hazmediliyor hem de sağlık açısından yararlı.
• Büyük öğünler yerine küçük ara öğünlerle açlığınızı bastırın.
• Gün içinde bolca atıştırın. Bir etimek, yulaf ezmesi, ara sıra küçük bir muz. Böylece mideniz de boş kalmaz. Unutmayın önemli olan bulantıyı geçiştirmek değil, oluşmasını önlemek. Bundan dolayı atıştırmalar çok önemli. Çünkü çiğneme işlemi esnasında tükürük salgısını harekete geçirir ve böylece bulantıyı keser.
• Bulantıyı kesmek için uçucu yağlardan da faydalanabilirsiniz. Begamot, mandalina, nane veya limon yağları oldukça yararlı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP