Afyon Şifalı Su Ve Kaplıcaları

Afyon Şifalı Su Ve Kaplıcaları

ABONE OL
Ocak 2, 2024 15:01
Afyon Şifalı Su Ve Kaplıcaları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afyonkarahisar Madensuyu: Sıcaklık 16°C

Afyon iline 22 km uzaklıkta denizden 1000 m yükseklikte bir yamaçtan kaynar. 1926’dan beri Kızılay tarafından işletiliyor.

Afyon’daki kaynak sularının tümünün sıcak olduğu halde bu suyun soğuk olmasının nedeni kaynaktan ayrılarak daha uzun yollardan dolaşıp gelmesindendir.

Suyun soğuması değerinden hiçbir şey yitirmez. Saf sodyum bikarbonatlı gazlı sulardandır. A-B-C adlı üç kaynaktan faydalanılmaktadır ve dışardan yabancı suların karışmasını önleyen örnek düzeyde kaptaja sahiptir. Kaynak sızıntısının toprak üstünde bıraktığı sodyum bikarbonat tuzları da çamaşır sodası üretiminde ve çinicilikte kullanılır.

Afyonkarahisar Madensuyu bikarbonatlı ve bol gazlı olması nedeniyle mide karaciğer safrayolları bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Gazlıgöl Kaplıcası: Sıcaklık 45°C

Afyon’a 21 km uzaklıkta Afyon-Eskişehir demiryolu üzerinde Hamam Köyü’ndedir. Bu yöre denizden 1045 metre yüksekliktedir. Gazlıgöl kaplıcalarında halen dört hamam faaliyettedir.

Gazlıgöl Kaplıcası fazla miktarda serbest asit karbonik ihtiva eder. Bu nedenle kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde banyo şeklinde kullanılan en ideal su olarak kabul edilir. Gazlıgöl kaplıcaları’nda serbest karbondioksit oranı bakımından Avrupa’daki Bilin ve Vichy kaynaklarından daha zengindir.

Tren ve karayolu ulaşımında kolaylık sağlayan ve bütün yıl boyunca açık bulunan Gazlıgöl Kaplıcası onbinlerce kişinin konaklayıp kaldığı tanınmış bir şifa merkezidir.

Gecek Kaplıcası: Sıcaklık 45° C

Afyonkarahisar’a 18 km uzakta Afyon-İzmir demiryolu üzerindedir. Muhtelif yerlerden sıcak sular tek kubbeli biri erkeklere diğeri kadınlara mahsus iki havuzda toplanır.

Gecek Kaplıcası sodyum klorürlü bikarbonatlı sulardandır. Mide ifrazını arttırır. İçimi kolaydır. Uzun devam eden nezlelerde kronik boğaz iltihaplarında astımlı hastalıklarda çok fayda sağlar. Banyosu romatizma nevralji kadın hastalıklarına iyi gelir.

Kaya Hamamı: Sıcaklık 68°C

Afyon ilinin 21 km batısında Afyon-Kütahya karayolu üzerinde bulunur. Sular tepedeki mağaranın içinde beş yerden kaynar ve küçük bir havuzda toplanır. Kaynak çevresi ağaçlıktır ve denizden 1050 metre yüksektir. Bu çevrede Uyuzhamamı adıyla 45° sıcaklıkta bir ılıca daha vardır. Hamam civarında herhangi bir tesis ve konaklama yeri yoktur.

Uyuzhamamı

suları cilt hastalıklarına ve uyuza iyi gelir. Fazla içilirse müshil etkisi görülür.

Yine bu çevrede Bingüldek Hamamı adıyla anılan bir ılıca daha vardır. Sıcaklığı 71°C’dir. Bu suların hepsi de romatizma nevralji kadın hastalıklarına iyi gelir.

Kızılkürse (Heybeli) veya Kızılkilise Kaplıcası: Sıcaklık 46-50°C.

Afyon’a 30 Boldavin ilçesine 20 km uzaklıkta Afyon-Çay asfaltından 1 km içeridedir. Daha önceleri Kızılkilise veya Kızılkürse olarak anılan kaplıcaya 1945 yılından itibaren Heybeli adı verilmiştir. Deniz seviyesinden 1000 metre yüksektedir.

Kalsiyum sodyum bikarbonat ve sülfatlı sular grubundan olan Heybeli kaplıcaları romatizma nevralji ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Ömer Kaplıcası: Sıcaklık 55°C

Afyon’a 18 km uzaklıkta Afyon-Kütahya asfaltı üzerindedir. Kadınlara ve erkeklere mahsus hamamlar çok sayıda havuzlar ve bir de çamur banyoluktan oluşan büyük bir kuruluştur. Bunların dışında Afyon Özel İdaresi’nce “100. Yıl Atatürk Yüzme Havuzu” adıyla yaptırılan modern havuz ve çevresindeki konaklama tesisleri de hizmete girince Ömer Kaplıcası gerçekten görülmeye değer kaplıcalarımızdan biri olma şansına kavuşmuştur. Bunun yanısıra son yıllarda Oruçoğlu firmasının hizmete soktuğu “Oruçoğlu Tesisleri” de Ömer Kaplıcası’na turistik bir kimlik kazandırmıştır.

Ömer Kaplıcası bikarbonatlı sodyum klorürlü hipertermal gruptandır. Romatizma kadın hastalıkları damar hastalıkları cilt hastalıklarında da büyük fayda sağlar.

Sandıklı (Hüdai) Kaplıcaları: Sıcaklık 55-60°C

Sandıklı ilçesine 8 km uzaklıkta Afyon-Antalya asfaltı üzerindedir. Sandıklı’ya kadar tren vardır. Denizden 1000 metre yükseklikte iki tepe arası bir düzlükte bulunur.

Sandıklı Kaplıcaları çamur banyoları ile ünlüdür. Kaplıcanın şifalı suları 500 metre devam eden jeolojik bir çatlağın değişik yerlerinden kaynar. Sandıklı şifalı çamurları özel şekilde hazırlanan toprağın 60°C’lik şifalı su ile karıştırılmasıyla elde edilir. Böylece ortalama 45°C sıcaklıkta bir çamur ortaya çıkar. Bu çamura boylu boyunca girilir. Banyo süresi her insana göre değişmekle birlikte 10-15 dakika kadardır. Banyodan sonra vücut kaplıca suyu ile temizlenir. Yıl boyunca açıktır.

Suyu kalsiyum sülfatlı ve radyoaktivitelidir. Vücuda ferahlık verir. Romatizmal hastalıklara nevralji kadın hastalıklarına safrayolları metabolizma bozukluklarına üstün şifa sağlar.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP