Tam 117 Çesit Ağrı Var

Tam 117 Çesit Ağrı Var

ABONE OL
Kasım 23, 2023 13:45
Tam 117 Çesit Ağrı Var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzmanlar ağrının tıpdaki gelişmelere rağmen toplumsal bir sorun olmaya devam ettiğini söyledi.

Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Cengiz Mordeniz ağrının tıpdaki gelişmelere rağmen toplumsal bir sorun olmaya devam ettiğini söyledi. Her hastanın ağrıya yanıtının farklı olduğunu belirten Mordeniz ”Kişilik yapısı geçmişteki deneyimler ağrıya karşı yanıtta önemli rol oynar. Bu nedenle her hastanın ayrı ayrı ele alınması ve değerlendirilmesi gerekir. 117 çeşit ağrı vardır. Bu kadar çok çeşit ağrının varlığının bilinmesi ağrı tedavisinin de başlı başına bir dal olarak ele alınmasına yol açmıştır” dedi. Her insanın ağrı eşiğinin farklı olduğunu anlatan Mordeniz korku yalnızlık uykusuzluk üzüntü ve depresyon gibi durumların ağrı eşiğini düşürdüğünü bildirdi. Mordeniz buna karşın kaygıdan uzak bir yaşantının her şeyin kontrol altına alınmasının verdiği güven umut ve uykunun ağrı eşiğini yükselttiğini ifade etti.

YILLIK İŞ GÜCÜ KAYBI 60 MİLYAR DOLAR

Ağrının kişiyi toplumdan soyutlayan işinden gücünden alıkoyan ve ailesinden uzaklaştıran toplumsal bir olay olduğunu kaydeden Mordeniz ”Ağrının dünyadaki yıllık iş gücü kaybı yaklaşık 60 milyar dolar. Her 5 kişiden biri kronik ağrıdan yakınıyor. Kronik ağrı çeken insanların sayısı kalpakciğer damar ve şeker hastalarının topl******* daha fazladır” diye konuştu ve şu bilgileri verdi:

AĞRI ÇEKENLERİN YARISI DOKTORA GİDİYOR

”Türkiye’de ise ağrı sıklığı yüzde 635’tir. Ağrı çekenlerin yüzde 732’sinde bu ağrı 6 aydan uzun süren kronik ağrılardır. Ağrı sıklığı en fazla batıda yüzde 696 ve doğuda 692 oranındadır. Güneyde ise bu oran 485’e kadar düşmektedir. Bu düşüşü güneydeki kentlerde kullanılan acılı ve isotlu gıdalara bağlayabiliriz. Ağrı çeken kadın sayısı erkeklere oranla yüzde 70 daha fazladır. Sosyo-ekonomik durumlara göre ise ağrıyı incelediğimizde ekonomik düzeyi yüksek kişilerde ağrı sıklığı azalıyor. Ülkemiz insanlarında en sık görülen ağrı yüzde 26 oranıyla baş ağrısıdır. Bunun dışında yüzde 132 bel yüzde 112 de bacak bölgesinde ağrı görülmektedir. Türkiye’de ağrı çekenlerin yüzde 7’si ağrı ile baş etmek için hiç bir yöntem kullanmıyor. Yüzde 23’ü ise sadece ağrı kesici ilaçlar kullanıyor. Ağrı çekenlerin yüzde 584’ü doktora giderek yüzde 151 arkadaş tavsiyesiyle yüzde 7.5’i de eczacıya danışarak ağrı kesici kullanıyor.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP