Hamileliği rahat geçirmenin yolları

Hamileliği rahat geçirmenin yolları

ABONE OL
Kasım 26, 2023 16:33
Hamileliği rahat geçirmenin yolları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hamileliğin ilk ve son üç ayı en çok yorgun düşülen dönem olarak anne adaylarının karşısına çıkar. Bu dönemlerde anne adayının yorgunluk hissetmesi durumunda iş yapmak için kendini zorlaması, bebek için olumsuz olacaktır…

Hamilelik dönemi pek çok kadın için hayatının en sıkıntılı geçen dönemlerinden biridir. Gebelik dönemi boyunca yaşanan vücut değişiklikleri ve hormonal sorunlar sebebi ile pek çok anne adayı için bu dönem zor geçebilir. Bu yüzden her kadın bu dönemi nasıl daha rahat geçirebileceği konusunda bilgi sahibi olmalı. Böylelikle bu dönemi bedensel ve ruhsal olarak en az zararla atlatabilmek mümkün olabilir. Mutlu ve rahat bir hamilelik geçirmek bebeğin gelişimi için de çok önemli olduğundan, anne adaylarının bu konuya özellikle dikkat etmeleri gerekir.

Hamilelik sürecini daha rahat geçirmek öneriler:

Uykunuzu aldığınızdan ve dinlendiğinizden emin olun
Hamileliğin ilk ve son üç ayı en çok yorgun düşülen dönem olarak anne adaylarının karşısına çıkar. Bu dönemlerde anne adayının yorgunluk hissetmesi durumunda iş yapmak için kendini zorlaması, bebek için olumsuz olacaktır. Bu bakımdan sık sık uyuyup dinlenmek büyük bir önem taşır. İş aralarında ayakkabılarınızı çıkarıp uzatmanız ve gün içinde kısa şekerlemeler yapmanız kendinizi çok daha iyi hissedebilmenizi sağlar.

Kıyafetlerinizde değişiklik yapın
Hamileliğinizin ilk üç ayından sonraki dönem vücudunuzdaki değişmelerin en çok yaşandığı dönemlerdir. Bu dönemde her zaman giydiğiniz kıyafetlerinizi giyebilmeniz söz konusu olamayacaktır. Bu sebeple hamilelik döneminizde rahat etmenizi sağlayacak ve terlemenize neden olacak ya da hareketlerinizi kısıtlayabilecek olan kıyafetler giymekten kaçınmanız gerekir. Elbette bu çok bol ve sizi mutsuz edecek kıyafetler giymeniz anlamına gelmiyor. Sadece iç çamaşırınızdan, dış giyim ürünlerine kadar sizi memnun ve rahat ettirebilecek giyim ürünlerine odaklanmanız çok dahat rahat hissedebilmenizi sağlayacak.

Beslenme şeklinize dikkat edin
Çoğunlukla anne adaylarının doğum sonrasında beslenmelerine dikkat ettiklerini ve hamilelik süresince aldıkları kilolardan kurtulmaya çalıştıklarını görebilirsiniz. Genellikle hamile bayanların çevresindeki kişiler “Artık iki canlısın, iki kişilik yemelisin.” gibi telkinlerde bulunarak kısa sürede çok hızlı bir şekilde kilo almalarına neden olmaktadır. Ancak hamilelik döneminde anne adaylarının aldığı besinlerden faydalanan bebeklerin sağlığı için hamilelik dönemi boyunca beslenmeye dikkat etmek oldukça önemli. Bebeğinize ve size faydası olmayan ve hatta zararı olabilecek olan yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız çok daha doğru. Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklarınızdan uzak durmanız ve hatta sigara içilen ortamlardan bile durmamanız hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından çok önemli.

Eğilip kalkarken, oturup yatarken dikkatli olun
Anne adaylarının gün içerisinde yapmış oldukları hareketlere daha fazla dikkat etmesi, yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesini sağlar. Gün içerisinde hareket ederken, yürürken, otururken, yatarken, kalkarken, eğilirken, yerden bir şey almaya çalışırken ya da bir yeri temizlemeye kalkarken yaptığınız hareketlere dikkat etmeniz gerekir. Bilhassa eğilme eylemi sırasında anne adaylarının daha fazla dikkat etmesi çok önemli. Bu hareketi yaparken öncelikle dizlerinizin üzerinde eğilmeniz, yatarken kendinizi direk yatağa atmamanız ve yatar pozisyona geçtikten sonra bacaklarınızı uzatmanız gibi konulara dikkat ettiğiniz takdirde daha rahat bir hamilelik geçirebilirsiniz. Bunların yanı sıra ağır kaldırmamaya ve ani hareketler etmemeye de özen gösterin.

Çevrenizden hamilelikle ilgili destek alın
İlk kez hamile olan kadınlar için, bu olağanüstü dönemi daha rahat atlatabilmeleri açısından çevrede deneyimli kişilerin olması büyük bir önem taşır. Bu yüzden yeni anne adaylarının annelerinden, kız kardeşlerinden ve yakın dönemde hamilelik geçmişi olan yakınlarından destek alması önemlidir. Bu dönemde onun kafa karışıklığını anlayabilecek ve ona destek olabilecek kişilerin olması anne adayına büyük bir fayda sağlayacaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP