Epidural Anestezi ile Ağrısız Doğum Nedir?

Epidural Anestezi ile Ağrısız Doğum Nedir?

ABONE OL
Kasım 28, 2023 09:39
Epidural Anestezi ile Ağrısız Doğum Nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir çeşit bölgesel yani lokal anestezilerden biri olan epidural anestezi ağrısız bir şekilde doğum yapmanın yollarından biridir.

Epidural Anestezi Nedir?

İnsan vücudunda omurilik bölgesini çevreleyen ince bir zar bulunmaktadır. Bu zara enjekte edilen ilaç omurilik bölgesine de etki eder ve belden aşağısında geçici bir şekilde his kaybına neden olur. Uygulanan bölgesel anestezi sayesinde anne adayının herhangi bir ağrı hissetmeden doğum yapması mümkün olabilmektedir. Dolayısıyla yöntem; ağrısız doğum olarak adlandırılır.

epidural-anestezi.jpg

Epidural anestezi avantajları nelerdir?

Steril şartlarda gerçekleştirilen bu işlem maksimum 5 dakika sürüyor. Hem anne adayı hem de bebek için her hangi bir risk teşkil etmediğinden pek çok doğum kliniğinde güvenle kullanılan metotlardan biri olarak uzun süredir uygulanıyor. Epidural anestezi avantajları arasında öncelikle bilinç kaybının meydana gelmemesi sayılabilir. Ancak bilincin açık kalmasına karşın hissedilecek olan ağrının durdurulması da mümkün olabilmektedir. Pek çok bayanın yaşamak istediği doğum esnasında anne adayının bilinci açıktır ve uyanık kalmaktadır.

Aynı zamanda doğuma aktif bir şekilde anne adaylarının katılması da mümkün olabiliyor. Çünkü ağrı hissedilmiyor ancak anne adayı kaslarını hareket ettirebiliyor. Dolayısıyla doğum esnasında son derece önemli olan ıkınma yani çocuğu kasları ile dışarıya yönlendirme hareketi anne adayı tarafından rahatlıkla yapılabiliyor. Anne adaylarının en çok merak ettiği sorulardan biri de epidural anestezi bebeği etkiler mi oluyor.

Epidural anestezi bebeği etkiler mi?

Epidural anestezi esnasında verilen ilaç anne adayına solunum yolu ile verilmiyor. Haliyle bebeğin bu ilaçtan etkilenmesi olasılığı da minimum düzeylere indirgenmiş oluyor. www.duslerforum.org

Pek çok doğumun gerçekleşmesinin ardından forseps yahut dikiş atılması gibi işlemlerin gerçekleştirmesi gerekebiliyor. Dolayısıyla bu işlemler esnasında annenin acı hissetmesi de önlenmiş oluyor. Bu avantajlar anne adaylarının ağrısız doğum nedir sorusuna yanıt ararken karşılaştıkları ve öğrendikleri pek çok bilgiyi içerdiğinden ağrısız doğuma yönelen anne adaylarının sayısı da gün geçtikçe artıyor. Epidural anestezi altında doğum yapan hastaların pek çok hastaya göre daha erken bir tarihte taburcu olabilmeleri de yöntemin avantajları arasında sıralanabilir.

agrisiz-dogum.jpg

Ağrısız doğum zararlı mı?

Akıllardaki bir diğer soru olan ağrısız doğum zararlı mı endişesine yanıt yine hekimlerden geliyor. Bu yöntemde anne adayına uygulanan ilaç asla kana direkt olarak verilmiyor. Dolayısıyla kana karışması ve bebeği olumsuz etkilemesi mümkün olmuyor. İlacın enjekte edileceği bölge küçük bir iğne kullanılarak önceden uyuşturulduğu için esas ilacın etkisini hissetmeniz de söz konusu olmuyor. Profesyonel anestezi uzmanları tarafından yapılan işlemin herhangi bir zararı bulunmuyor. www.duslerforum.org

Epidural anestezinin yan etkileri nelerdir?

Anestezi başta mide bulantısı ve karın ağrısı olmak üzere çeşitli yan etkileri bulunan bir işlemdir. Dolayısıyla epidural anestezi de bu yan etkileri bünyesinde barındırıyor. Tansiyon düşmesi, kas ağrıları gibi yan etkiler nadir de olsa görülebilen etkilerdir. Kişiden kişiye değişiklik gösteren bu etkiler hakkında hekiminizden en sağlıklı bilgileri ayrıntılı bir şekilde edinebilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP