Erken Doğum Önlenebilir mi?

Erken Doğum Önlenebilir mi?

ABONE OL
Kasım 28, 2023 09:49
Erken Doğum Önlenebilir mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son zamanlarda erken doğum oranlarının yükselmesi birçok hamilenin “Acaba benim de başıma gelecek mi?” korkusu yaşamasına sebep oluyor. Bu korkuyu aşmak için erken doğumun nedenlerini inceledik.

Erken Doğum 37’nci hafta dolmadan doğumun gerçekleşmesi demektir. Son yıllarda artış göstererek tüm doğumların yüzde 12’sini oluşturmaya başlamıştır.

Erken Doğumun Nedenleri
Erken doğumun nedenlerini 4 grupta sıralanabilir.

1-Rahmin gerginliğine bağlı olanlar: Çoğul gebelikler polihidroamniyoz rahmin şekil bozuklukları.
2-Enfeksiyonlar: Vajina ve idrar yolu iltihapları.
3-Kanamalar: Plasentanın (çocuğun eşi) önde olması veya erken ayrılması.
4-Bebekte gelişme geriliği veya annenin aşırı stresi.

Günümüzde çoğul gebeliklerin artış gösterme sebebi tüp bebek uygulamalarında birden fazla embriyo transferi yapılmasıdır. Tek embriyo transferinde gebelik oranlarının düşük olması nedeniyle 2 veya daha fazla embriyo transferi tercih edilmektedir. Bu nedenle çoğul gebelikler arttıkça erken doğumlar da artış gösterebilir.

Erken Doğumu Tahmin Etmek Mümkün mü?

Erken doğumu önceden tespit etmek için etkinliği kanıtlanmış bir yöntem yoktur. Ancak ultrasonla rahim ağzı uzunluğunun ölçülmesi (25 cm’nin altı risklidir) ve fetal fibronektin tayini uyarıcı olabilir. Bunlara en azından yatak istirahatı önermek doğru olur.

Progesteron hormonunun daha önce erken doğum yapanlarda önleyici olarak kullanılması ile erken doğum oranının yüzde 35–40 azaldığını gösteren 2 çalışma vardır. Fakat bu tüm riskli gruplarda faydalı olacağı anlamına gelmez.

Erken Doğum Engellenebilir mi?

Maalesef erken doğum başladığında bunu durdurmak için kullanılan çeşitli ilaçların sonucu etkilediğini gösteren yeterli delil yoktur. Erken doğum tedavisinde esas amaç biraz zaman kazanıp bu sırada bebeğin akciğer olgunlaşmasını sağlayan ilacı kullanmaktır. Bu uygulamayı 24–34 haftalık gebeliklerde yapmak gerekir. Bu arada yenidoğan döneminde görülebilen grupB streptokok enfeksiyonunu önlemek için koruyucu antibiyotik verilir.

Erken doğan bebeğin geleceği kaçıncı haftada doğduğu ve yoğun bakım olanakları ile ilgilidir. 30 haftada doğan bebeklerin yüzde 97’si yaşamaktadır. 28’nci haftadan öncesi ise oldukça risklidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP