Kozan İlçe Sağlık Müdürü İlker Telli “Erken Teşhis Hayat Kurtarır”

Kozan İlçe Sağlık Müdürü İlker Telli “Erken Teşhis Hayat Kurtarır”

HEDEFİMİZ KANSERLE MÜCADELE !

ABONE OL
Ekim 6, 2023 07:18
Kozan İlçe Sağlık Müdürü İlker Telli “Erken Teşhis Hayat Kurtarır”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR”

Çukurova İnternet Gazetecileri Derneği Üst Komisyonlar Başkanı ve Uluslararası Dijital Medya Kozan İlçe Başkanı Türkeş Manga bugün İlçe Sağlık Müdürlüğünde çok önemli bir Toplantıya katıldı.

Kozan İlçe Sağlık Müdürü İlker Telli’nin Gaziköy bölgesinde başlatacağı kanser taraması ile ilgili çalışmalara medya olarak destek veren Türkeş Manga taramaya katılacak doktorlarla birlikte bir toplantıya katıldı

Çalışma ile ilgili açıklamada bulunan İlçe Sağlık Müdürü İlker Telli şunları söyledi;

Kozan İlçe Sağlık Müdürlüğü, çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan kansere karşı mücadelede “Erken Teşhis Hayat Kurtarır.” mottosu ile saha çalışmalarına devam ediyor.

İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlker Telli yaptığı açıklamada:” Kanser hastalığı dünyada ve ülkemizde en önemli ölüm nedenlerinden biridir. Kanser; hücrelerin anormal ve kontrolsüz bir şekilde büyüyerek vücut dokusunu tahrip ettiği hastalığa denir. İyi huylu kanserde kanserli hücreler çok nadir bir şekilde yayılım gösterir ve genellikle herhangi bir tehlike oluşturmaz ancak kötü huylu kanser hücreleri büyüyüp gelişim gösterek diğer organlara yayılır ve bu durum metastaz olarak adlandırılır. Genetik, çevresel faktör, kötü beslenme, hareket azlığı ve stres gibi faktörlerin neden olduğu kanser tedavisi için kemoterapi, radyoterapi ve ilaç tedavisinden faydalanılır.

Unutulmaması gereken önemli noktalardan ikisi kansere sebebiyet verecek maddelerden uzak durmak ve erken teşhisdir.

Bu bağlamda tüm sağlık çalışanlarımızla sahada gerekli çalışmalara devam ediyoruz.

Bizim vatandaşlarımızdan istirhamımız gerek aile sağlığı merkezlerimize ve gerekse müdürlüğümüz binasında hizmet veren sağlıklı hayat merkezimize başvurarak: meme kanseri için mamografi filmlerini çektirsinler, kalın bağırsak kanseri için gaitada( büyük abdestte) gizli kan testlerini ve rahim ağzı kanseri için smear testlerini yaptırsınlar.

Hatırlatmak isterim ki akciğer kanserinin en büyük risk faktörü olan sigaranın bırakılabilmesine yardımcı olmak adına Kozan’ımızda sigarayı bırakma polikliniği de açtık, şu anda müdürlüğümüz binasında hizmet vermeye devam ediyor. Unutmasınlar “Erken Teşhis Hayat Kurtarır.” “ dedi.

Çiğder Üst Komisyonlar Başkanı ve UDIMED Kozan iİçe Başkanı Türkeş Manga’da konuşmasında Gaziköy Anadolu Lisesi öğrencilerimize ailelerine ulaştırabilmeleri için birer broşür dağıtıp bilgilendirme yapacağım. Çok sayıda ailenin katılması bu Kampanyayı başarıyla sonuçlandıracaktır
Bu vesile ile sosyal medyadan da sesimizi duyan tüm Gaziköy ve çevre köylerindeki vatandaşlarımızı da önümüzdeki hafta yapılacak olan taramaya şimdiden davet ediyorum isimlerini lütfen bana yazdırsınlar dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP