Böcek Isırması Alerjisi

Böcek Isırması Alerjisi

ABONE OL
Ekim 29, 2023 11:30
Böcek Isırması Alerjisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

* Ürtiker;
* Kaşınan gözler;
* Boğazda ve göğüste sıkışma duygusu

Gözlerin.dudakların veya dilin şiddetli şişmesi ile anafilaksi; nefes almayı zorlaştıracak şekilde boğaz şişmesi; öksürme veya hırıltılı nefes alma; ürtiker; konuşma bozukluğu; zihin karışıklığı; kramplar; bulantı ve kusma; anksiyete; bilinç kaybına yol açan şiddetli tansiyon düşmesi

Böcek ısırması alerjisinin belirtileri genellikle, ısırmanın meydana gelmesinden itibaren birkaç dakika sonra ortaya çıkar. Böcek zehirine karşı hafif duyarlı olan kişilerde, ürtiker meydana gelebilir ve sokma yerinde duyulan ağrı ve şiddetli kaşınmaya ek olarak, gözler de kaşınabilir. Olağanüstü duyarlı kişiler şiddetli ürtiker ve anfilaksi gibi daha şiddetli belirtiler gösterebilirler; burada boğazın kasılması, nefes almada zorluğa yol açar; karın ve uterus krampları, bulantı, kusma, baş dönmesi, tansiyonun şiddetle düşmesi, tutarsız davranışlar ve şiddetli anksiyete görüür. Bu kişiler bilinç kaybına da uğrayabilirler.

Böcek sokmalarına karşı şiddetli reaksiyonlar 10 ila 20 dakika içinde oluşabilir veya birkaç saat hatta birkaç gün hiç görülmeyebilir. Genelde reaksiyon ne kadar kısa zamanda başlarsa o kadar şiddetli olacaktır. Eğer bir şahıs şiddetli bir reaksiyonun belirtilerinden herhangi birini gösterirse, kendisine derhal adrenalin (epinefrin) tedavisi uygulanmalıdır.
Reaksiyon geciktiği zaman sıklıkla serum hastalığı şeklini alır. Belirtiler ateş, mafsal ağrıları, ürtiker ve lenf bezlerinin şişmesidir. Aynı kişi aynı böcek sokmasından dolayı hem ani bir tepki hem de gecikmiş tepki gösterir.

Gerçek sebebin (tam sebebin) teşhis edilmesi derhal mümkün olmayabilir fakat bir noktada doktorunuz böceğin sizi nerede soktuğu; böceğin neye benzediği; nasıl hareket ettiği; böcek sokmasının (iğnenin) neye benzediği; ve olayın günün hangi saatinde ve nerede olduğu ile ilgili sorular soracaktır. Teşhisi doğrulamak için doktorunuz olaydan birkaç hafta sonra cilt testleri uygulayabilir.

Böcek ısırmaları alerjisi hafif alınmamalıdır. Reaksiyonlar, hafiften hayatı tehdit edecek ölçüde şiddetliye kadar değişiklik gösterir. Kendisinin böcek sokmalarına karşı duyarlı olduğunu bilen bir şahıs, herhangi bir böcek sokması durumunda doktor kontrolü altında olmalıdır fakat birçok kişi kendilerini şiddetle duyarlı olduklarını bilmezler ve bunların geçmişte deneyimlerine de her zaman güvenilmez çünkü duyarlılık herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir.

TEDAVİ

Şiddetli reaksiyonlar durumunda bir doktor veya acil tıbbi ekip kardiyopulmoner suni teneffüs uygulayabilir. Bazı durumlarda, eğer boğaz hava geçişini engelleyecek kadar sıkışmışsa trakeostomi uygulanır ve bir tüp takılır. Bir adrenalin (epinefrin) enjeksiyonu verilecektir. Güçlü bir doz antihistamik reaksiyonun şiddetini azaltmaya yardım edebilir.

Adrenalinle yapılan acil tedavi süresinden daha uzun bir zamanda etki yapan kortikordinoistler sıklıkla, ürtiker ve diğer şişmeleri azaltmak için verilir.

Reaksiyon daha az şiddetli olduğu zaman, etkilenen kişi, etkileri asgaride tutmaya, zehiri mümkün olduğu kadar lokalize tutmaya çalışmakla yardım edebilir. İğneyi çıkarınız. Yara üzerine, şişmeyi ve kaşıntıyı hafifletmek için soğuk bir kompres koyun.

Böcek ısırması alerjisinin teşhisi konduktan sonra yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Bunlardan biri, sizin zarar veren zehire toleransınızı geliştirmek için immünoterapi kullanılabilir. Zehirden küçük miktarlardaki enjeksiyonlar her hafta, siz bir sokma veya ısırıktaki zehiri kaldırabilecek duruma gelinceye kadar verilecektir. Ondan sonra sınırsız bir süre için dört ile altı haftada bir devam dozları alacaksınız.

Yapabileceğiniz başka şeyler de vardır. Bu çeşit böceklerden mümkün olduğu kadar sakınmakla işe başlayınız. Arıcılar, kovanlarından vazgeçmelidirler. Bu böcekleri çeken şeylerden de kaçınınız. Bazı böceklere siyah ve kahverengi elbiseler çekici gelir, bunun gibi tatlı parfümler, kokulu sabunlar, güneş yağları ve diğer kozmetikler de böyledir. Beyaz elbise arıların ve benzeri böceklerin ilgisini çekmez. Açık havada olduğunuz zaman ayakkabı ve uzun kollu gömlekler giyiniz. Böceklerin içine kaçmasına izin vermeyecek sıkı elbiseler giyiniz.

Arıların ve diğer sokan böceklerin bulunduğu yerlerden kaçınınız. Meyve bahçeleri arıları çeker, bunun gibi çiçek bahçeleri ve yonca bulunan çayır ve bahçeler de çekicidir. Pikniklerdeki ve açık hava toplantı lan ndaki yiyecekler yaban arılarını ve arılan çeker.

Eğer kendinizi böcek sokması tehlikesinde hissediyorsanız sakin davranınız. Böcekten uzağa doğru yavaş yavaş ve ani bir hareket yapmaksızın uzaklasınız. Panik içinde yapılan hareket böcekleri ajite etmekle kalır (kışkırtır).

Aşırı duyarlıklı kişiler kendilerini, yanlarında an-tihistamin tabletleri ve adrenalin (epinefrin) dolu bir şırınga içeren bir ilk yardım çantası bulundurarak güven altına alabilirler. Doktorunuz siz hastaneye ulaşabilene kadar kullanılmak üzere böyle bir çanta verebilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP