Aloe Vera Jeli Nasıl Yapılır? Nasıl Saklanır?

Aloe Vera Jeli Nasıl Yapılır? Nasıl Saklanır?

ABONE OL
Ekim 8, 2023 15:44
Aloe Vera Jeli Nasıl Yapılır? Nasıl Saklanır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aloe Vera Jeli Nasıl Yapılır? Nasıl Saklanır? Aloe vera jeli, güneş yanıklarını veya tahriş olmuş cildi yatıştıran harika bir şifacıdır. Taze jel, doğrudan bir aloe vera bitkisinden hasat edilebilir ve ileride kullanılmak üzere saklanabilir.

Kendi Aloe Vera Jelini Yapma Yöntemi

Çoğu insan, bir yanığı tedavi etmek için bir aloe bitkisi kullanır veya yaprağın bir parçasını keserek ve sıvıyı cildine sıkarak veya ovalayarak. Bu yöntem etkili olmasına rağmen yaprağın değerli iç jelinin çoğunu boşa harcar. Bir aloe vera yaprağının iç jelini düzgün bir şekilde çıkarmak için yaprağın basitçe sıkmak yerine fileto gibi kesilmesi gerekir. Bu işlem aynı zamanda yapraktan çok daha fazla aloe jeli toplanmasını sağlar.

Aloe yaprağından jeli toplamaya hazır olduğunuzda, sağlıklı ve bitkinin dibine doğru büyüyen bir dış yaprak seçin. Yaprağı çıkarmak için bitkinin tabanına yakın bir açıyla kesin. Hasat edilemeyecek kadar olgunlaşmamış bitkilerin toprağa yakın büyüyen yaprakları olmaz.

Yaprağı bitkiden kestikten sonra, hafifçe eğimli bir şekilde dik olarak bir kaba koyun. Yaprağın yaklaşık 10 ila 12 dakika bu konumda kalmasına izin vererek koyu reçine özsuyunun yapraktan süzülmesine izin verin.

Aloe yaprağını kesme tahtası gibi düz bir yüzeye yerleştirin. Yaprağın ucunu ve her iki taraftaki sivri pürüzlü kenarları çok keskin bir bıçak kullanarak dikkatlice kesin. Yaprağın her iki tarafını da yukarıdan aşağıya tamamen kestiğinizden emin olun.

Yaprağın önünü ve arkasını içeriden uzunlamasına dilimleyerek ayırın – tıpkı bir balığı fileto yapmanıza benzer şekilde.

Hem sümüksü müsilaj jeli hem de daha katı bir jel olarak görünen berrak iç jeli çıkarın. Çoğu yaprak için, jeli çıkarmak için bir kaşık işe yarar. Yaprak çok büyükse, tereyağı bıçağı en iyi sonucu verir. Jeli çıkarırken, kalan özü çıkarmamaya dikkat ederek hafifçe ama sıkıca bastırmak önemlidir.

Daha sonra iki jeli bir kavanozda karıştırabilirsiniz. Pürüzsüz bir jel olması blender kullanabilirsiniz. Artık kullanıma veya saklanmaya hazırdır.

Aloe Vera Jelinin Saklanması

Aloe jelini buzdolabında, yiyecek saklama için güvenli olan plastik bir kapta veya bir cam kapta saklayın. En iyi kap seçimi, ışığı dışarıda tutmaya yardımcı olan koyu yeşil veya kahverengi bir cam kavanozdur. Birçok kişi, renk değişikliğini önlemek ve aloe vera jelinin daha uzun süre dayanmasını sağlamak için bir damla E vitamini ve az miktarda sitrik asit tozu ekler. Sitrik asit tozu yerine bir C vitamini tabletini toz haline getirin veya bir damla greyfurt çekirdeği ekstresi kullanın.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP