İYİP’in “iktidara” yaranma hesapları…

İYİP’in “iktidara” yaranma hesapları…

ABONE OL
Aralık 21, 2023 07:44
İYİP’in “iktidara” yaranma hesapları…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

OKTAY EROL

Mahallenin “haylaz/ yaramaz/ oyun bozan” çocuklarına benzetiyorum İYİP’i de, İYİP’in Genel Başkanı Meral Akşener’i de, arada bir çıkıp “önceden söylenmişleri” yineleyen İYİP’lileri de!
Anlamakta gerçekten zorlanıyorum ben, Kim İYİP’e durduk yerde “CHP’ye vefa borcunuz var” dedi, kim durduk yerde “onbeş ödünç vekil verdik” dedi, kim “CHP’nin belediye başkan adaylarını destekleyin” dedi? Kim “İYİP’liler belediyelerden fazlasıyla yararlanıyor” dedi? Gerçekten anlamakta zorlandığım kadar, bu yurdun yurttaşının “vekili” olmaları nedeniyle de üzülüyorum!
***
Anımsar mısınız? Bir açılışta konuşuyordu Akşener! Öyle bir konuşma ki, hiçbir gereği olmayan, böyle yaklaşımlardan Kılıçdaroğlu’nun hoşlanmadığını bile bile şunları söylüyordu:
“Biz partiyi kurduk. ‘Kurulamaz’ dediler, kurduk. 24 Haziran’da seçim kararı alındı ve tam seçime gideceğiz. YSK’dan tersine sonuç çıkacağı söylenmeye başlandı. Sonra benim aklıma sayın Kılıçdaroğlu ile görüşmek geldi. Kendisine gittim 15 milletvekili talep ettim. Yani bu neydi? Demokrasiye dair Türkiye’de birçok şeyi değiştirecek bir adım atılmasına yönelik bir talepti. Kendisine herhalde ölünceye kadar şükran duyacağım. Ben sülaleme ‘Sayın Kılıçdaroğlu’nu çocuklarıyla beraber’ vasiyet ettim. Başlarına bir şey gelirse bendedir, bizdedir.”
Bunları söyleyen Akşener, sonra ki bir konuşmasında da “parti seçime girsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır” dedi!
***
Chp’yi diğer partilerden ayıran çok özelliği vardır! Şimdi anlatmaya çalışsam da, “kafası almayacak denli” kalınlaşmışlara benim de yapacağım bir şey olamaz! Ama şunu söylemem gerekir; Chp, diğer birçok partiler gibi, bugün olan/ yarını belirsiz partiler gibi değildir! Bugün yitirebilir, baraj altında da kalabilir, ama bir gün küllerinden “yeniden” doğar! Çünkü diğerlerinde olmayan, Chp’nin yurdun kuruluş zorluklarında var olmasından kaynaklanan bir tanımsız özelliği vardır!
İYİP’ten önce diğer “benzemezlerin” dediklerini de duyduk! Biraz alan bulsalar, üç/ deş de arkadan “poh pohçu” bulsalar, “CHP’nin aldığı oyların hepsi bizim” diyecekler, üstelik utanmasalar “Chp’li vekilleri biz kazandırdık” diyecekler! Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Mersin, Antalya için dediklerini duymayan yok sanırım! İşte Chp böyle bir “hadsizliği/ nezaketsizliği” gösteremez!
***
Mahallenin “haylaz/ yaramaz/ oyun bozan” çocukları her şey söyleyip, her konuda olur/ olmaz sözler kullanırken, oyunun başaktörü olanın da artık kendine çeki/ düzen vermesi, gerekli kararları alması, öz tabanına dönmesi, sesini daha gür çıkarması, “benzemezlere” artık ödün vermemesi gerekiyor!
İYİP’den gelen son sözlerden biri “Chp’nin uydusu olmayacağız” bir diğeri “Chp adaylarını desteklemek için kurulmadık”, bir diğeri “yerelde, her kentte adayımız olacak” … Yineliyorum, tüm bunları İYİP’in sözcüleri dile getiriyor! Chp, İYİP’i ne uydu sayıyor, ne kendine oy vermesini zorluyor, ne de adayları olmasını engelliyor! Tamamı, İYİP’in “haylaz/ yaramaz/ oyun bozan” tutumunun, elbette en çok da “iktidara” yaranma hesaplarının ürünüdür; her yeni gün bunu daha iyi gösterecek!

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP