Tırnak Çatlaması Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak Çatlaması Nasıl Tedavi Edilir?

ABONE OL
Nisan 6, 2023 18:02
Tırnak Çatlaması Nasıl Tedavi Edilir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tırnaklar kuru ve kırılgan hale geldiklerinde çatlar ve ayrılır. Bazı tırnak cilalarındaki sert kimyasallar, tırnağın üst katmanını (keratin adı verilen tutkal benzeri bir madde) parçalayarak tırnağı çatlaklara ve hasara karşı daha duyarlı hale getirir. Çatlamış tırnakların, iyileşebilmeleri ve daha fazla hasara karşı korunabilmeleri için yeniden nemlendirilmesi gerekir.

Daha fazla hasarı önlemek için tırnağın pürüzlü uçlarını törpüleyin.

Tırnaklarınıza nemlendirici bir losyon sürün. Nemlendirici losyon sürmek, mevcut hasarı onarmaya ve gelecekteki hasarı önlemeye yardımcı olur. Keratin veya kolajen gibi proteinler içeren bir nemlendirici kullanın. Bitkisel yağ aynı zamanda nemlendirici olarak da çalışır. Bir pamuklu çubuğu bitkisel yağa batırın ve çubuğu, parmak ucunuzdaki çatlak tırnağın üstüne ve tırnağın çıkıntısının altına sürün.

Tırnağın hasarlı bölgesine sıvı bir bandaj uygulayın. El tırnağını korumak için çeşitli sıvı bandajlar mevcuttur. Çatlak tırnaklar kırılgandır ve daha fazla hasara maruz kalır. Sıvı bandaj tırnağı korur. Bir kat uygulayın ve kurumasını bekleyin. Ardından ikinci bir kat uygulayın.

Bol miktarda sıvı tüketin. Az su tüketmek tırnaklarınızdaki kuruluğun sebeplerinden biri olabilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP