Kaju Unu Nasıl Yapılır?

Kaju Unu Nasıl Yapılır?

ABONE OL
Nisan 6, 2023 18:11
Kaju Unu Nasıl Yapılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kaju fıstığı botanik anlamda fındık değildir, ancak doku, görünüm ve tat söz konusu olduğunda benzerlikleri vardır. Kaju fıstığı yapışkanlaşır ve öğüttüğünüzde fındık yağına döner. Kaju fıstığı ile un yapmak, örneğin badem veya fındıktan un yapmaktan biraz daha zordur. Ancak işlemler sonrasında daha rafine bir ürün ve kadifemsi kaju sütü gibi birkaç yan ürün elde edersiniz.

Çiğ kajuları bir gecede hacimce iki kat daha fazla suda veya her bir bardak çiğ kaju için 2 bardak suda bekletin. 3/4 bardak kaju unu yapmak için yaklaşık 1 bardak çiğ kaju fıstığına ihtiyacınız var.

Kajuları bir mutfak robotunda ıslatma suyuyla kremsi ve pürüzsüz olana kadar yaklaşık 2 dakika öğütün.

Kaju ezmesini 2 kat tülbentle kaplı ince gözenekli bir eleğe aktarın ve bir kasenin üzerine koyun.

Kaju ezmesini yaklaşık 5 dakika boşaltın, ardından bir kaşık veya lastik bir spatula ile katıların üzerine bastırın. Kalan katı maddeler kaju posası olarak adlandırılır.

Kaju posasının içindeki fazla nemi tülbent bezinin 4 köşesini bir araya getirip sıkın. Kaju fıstığı sütünü hava geçirmez bir saklama kabına aktarın ve 2 güne kadar buzdolabında saklayın. İçeceklerde ve unlu mamullerde kaju fıstığı sütü kullanın.

Kaju fıstığı hamurunu tülbentten kaşıkla alıp, parşömen kağıdı ile kaplı bir fırın tepsisine koyun.

Kaju hamurunu parşömen kağıdının üzerine bir spatula kullanarak ince, eşit bir tabaka halinde yayın. Katmanı olabildiğince homojen yapın, böylece eşit şekilde kurur.

Fırın rafını üst konuma getirin ve fırını 100 dereceye veya en düşük ayara getirin.

Bir mutfak havlusunu birkaç kez katlayın ve yaklaşık 2 santim açık tutmak için fırın kapağına sıkıştırın. Fırını 10 dakika ısıtın.

Kaju posasını kuruyana ve tamamen kuruyana kadar yaklaşık 24 saat kurutun. Kurutulmuş kaju hamurunu bir baharat veya kahve değirmeni içine aktarın ve ince, siltli bir kıvama gelene kadar gruplar halinde öğütün.

Kaju ununu hava geçirmez bir kapta buzdolabında 2 güne kadar saklayın.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP