Evde Yün Halı Nasıl Temizlenir?

Evde Yün Halı Nasıl Temizlenir?

ABONE OL
Haziran 12, 2023 11:05
Evde Yün Halı Nasıl Temizlenir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yün halı ve kilimler, dayanıklılıkları ve güzellikleri nedeniyle sevilir. Bununla birlikte, uzun süre dayanmaları için uygun şekilde temizlenmeleri gerekir . Yün halılarınızı profesyonel bir şirkette temizlerken daha rahat hissedebilirsiniz, ancak yeni ve iyi durumda görünmelerini sağlamak için sizin de yapabileceğiniz çok şey var.

Fazla Kirleri Temizleyin

Yün halı ve kilimler diğer türlere göre daha fazla kir ve toz toplama eğilimindedir, çünkü sıkışabileceği daha fazla yüzey alanı vardır.

Mümkün olduğunca fazla kiri temizlemek için halınızı dışarı çıkarın. Bunu, halıyı sağlam bir çamaşır ipinden asarak veya korkuluğun üzerine koyun.  Halı küçükse, onu çırparak iyice sallayın. Daha büyük bir halıyla, bir halı çırpıcı alın ve bunu halıya vurmak için kullanın.

Halıyı süpürün
Halıdan dışarıda olabildiğince fazla kiri çektikten sonra, halıyı tekrar içeri alın ve yere koyun. Halıyı her iki taraftan süpürün. Süpürgeyi her iki tarafta en az iki ila üç kez çalıştırın. Yalnızca emmeyi kullanan bir elektrikli süpürgeyle çalışmak yün halılarınız için en güvenlisidir veya kılları ve çırpıcı çubuklarını kapatmak bir seçenek değilse, elde tutulan aletleri kullanabilirsiniz.

Nemli Temizlemeye Başlayın

Artık halıyı sabun ve suyla yıkamaya başlayabilirsiniz. Bu adımları gözlemlemek ve yün halınız için doğru ürünleri kullanmak önemlidir.

Hazırda iki kova soğuk su bulundurun. Kovalardan biri su, diğeri su çözeltisi ve yaklaşık bir kap dolusu hafif bir temizleyici olmalıdır.
Halıyı bu tür bir sabunla ilk kez temizliyorsanız, çözeltiyi önce halının küçük bir bölümünde bir süngerle test edin. Renginde kanama olup olmadığına bakın. Renk testiniz iyi sonuç verirse, temizleme solüsyonuna batırılmış süngeri çıkarın ve nemli ancak aşırı derecede ıslak olmaması için sıkın. Halı, temizlikten dolayı nemlenmeli ancak ıslanmamalıdır, bu da kurutmayı zorlaştırabilir ve renklere zarar verebilir. Halı üzerinde sünger ile bir uçtan diğer uca çalışın. Bazı insanlar bir köşeden başlamayı tercih eder. Her iki durumda da süngeri tüylerin yönünde hareket ettirin.

Tüm yüzeyi süngerle sildikten sonra, bir kova sade su ve yeni bir sabun içermeyen süngerle işlemi tekrarlayın. Bu, halının üzerindeki fazla sabunu alın.

Halıyı Kurutma
Sünger temizliğini bitirdikten sonra, fazla nemi emmesi için yüzeye kağıt havlu koyarak halının kurumasına yardımcı olabilirsiniz. Kağıttan tasarruf etmek için normal havluları da kullanabilirsiniz. İklim yeterince sıcaksa, halıyı dışarıya kuruması için yerleştirebilirsiniz. Dışarıya çıkaramıyorsanız, başka bir seçenek de halının bir ucuna daha hızlı kurumasına yardımcı olmak için büyük bir fan yerleştirmek ve odada bir nem alma mersin escort cihazı açmaktır. Yapabiliyorsanız, daha hızlı kuruma için halı yüzeylerinin her tarafındaki hava akışını artırmak için halının altına bazı nesneler yerleştirin veya duvara yaslayın.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP