Yeşil Soğan Tohumu Özellikleri

Yeşil Soğan Tohumu Özellikleri

ABONE OL
Mart 16, 2023 14:48
Yeşil Soğan Tohumu Özellikleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeşil Soğan Tohumu Özellikleri

Yeşil Soğan Tohumu Özellikleri. Soğan yetiştiriciliğinde sıcaklık ve gün uzunluğu iki önemli faktördür. Soğan sıcağa karşı toleranslı olan yeşil soğan tohumu, iklimi serin olan yerlerde daha verimli olmaktadır. Bu dönemde ortalama sıcaklık isteği 12-13 derecedir. Soğan, baş bağlamaya başladıktan sonra daha yüksek sıcaklığa ihtiyaç duymaktadır.Bu dönemdeki sıcaklık isteği 18 veya 20 derece olan soğanın başların olgunlaşması aşamasında istemiş olduğu optimum sıcaklık 23 veya 27 dereceye yükselmektedir.

Yeşil Soğan Tohumu Özellikleri. Tohumun etrafı sert-siyah parlak bir kabukla örtülüdür. Tohum üç köşeli bir yapıya sahiptir ve bu köşelerden biri diğer iki köşeye göre daha keskin yapıda bulunmaktadır. Bununla birlikte tohum bazen buruşuk halde olur ve ezildiğinde soğan kokusu verir. Bin tane tohumun ağırlığı 1.7 veya 4.0 gr arasında değişmektedir.

Tohumların çimlenme potansiyellerini 2-3 yıl muhafaza edebilirler, daha sonra ise çimlenme yüzdeleri hızla düşmeye başlamaktadır. Ayrıca çimlendirme aşamasında 20  derecede 14 günde çimlenirler. Düşük sıcaklıklarda ise bu süre 4-5 haftaya kadar uzayabilmektedir.  Yeşil Soğan tohumu ekimden hasada kadar 150-200 gün gerekmektedir. Böylece bu süre çevre koşullarına ve çeşide göre değişiklikler gösterebilmektedir. Halk arasında sıkça tüketilen soğanlar arasında birkaç çeşit yer almaktadır. Bunlar; taze (yeşil), arpacık, kırmızı, mor, beyaz ve kuru soğan çeşitleridir. Ayrılan çeşitler farklı yemeklerde kullanılmaktadır.

Yeşil Soğan Tohumu Özellikleri.  Taze veya yeşil soğan genellikle salatalarda kullanılmaktadır ayrıca arpacık soğan ise kebap türü yemeklerde, yahnide veya etsiz zeytinyağlı yemeklerinde yer almaktadır. Diğer çeşitler ise genel olarak tüm yemeklerde kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra kırmızı veya mor denilen soğan, sofralarda çiğ olarak çokça tüketilmektedir ve piyazlarda kullanılmaktadır.

Yeşil Soğan tohumu ekme yolu ile soğan yetiştirme işlemi için yaklaşık 30 cm kadar aralıklar ile açılmış olan çukurlara tohumlar ekilmektedir. Daha sonrasında seyreltme işlemi yapılacağından tohumların fazla fazla ekilmesi önerilmektedir. Tohum ekme işleminden sonra çimlenme sürecinde toprağın sürülmesi gerekir. Aynı zamanda bu işlem toprak üzerinde ortaya çıkan yabani otların da temizlenmesi için zaruridir. İlk çapa işleminden 1 ay kadar sonra ikinci çapa işlemi gerçekleştirilir. Sonrasında seyreltme işlemi yapılır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP