Soğan Sıcaklık İsteği

Soğan Sıcaklık İsteği

ABONE OL
Mart 17, 2023 13:41
Soğan Sıcaklık İsteği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Soğan Sıcaklık İsteği

Soğan sıcaklık isteği, bitkinin erken gelişme devresinde serin hava gereklidir. Baş bağlama ve başın büyümesi için sıcaklığın fazla olması oldukça önemlidir. Erken gelişme devresinde ise ortalama sıcaklık 12,8ºC olmalıdır. Bitki baş bağlamaya başladığında 21 ºC, başın olgunlaşması için 24-27 ºC optimum sıcaklıklar olmalıdır. Tohumun çimlenmesi için minimum toprak sıcaklığının 0 ºC olması gerekmektedir. Optimum çıkış ise 20-25ºC’de olmaktadır. Soğan tohumu, çimlendikten sonra genç dönemde meydana gelen ani soğuklardan zarar görür.  -8, -10 ºC sıcaklıklara dayanabilen bir bitkidir, donmaz fakat soğuktan zarar gören bitkilerde gelişme durur ve yaprakları sararır. Havaların soğuması uzun sürede olursa bitkinin soğuktan zarar görmesi de azalmış olur.

Soğan sıcaklık isteği için ışıklanma süresi ve sıcaklık en önemli iklim faktörlerindendir. Ayrıca soğan tohumu sıcağa karşı toleranslı olmasına rağmen, iklimi serin olan bölgelerde daha verimlidir. Gün uzunluğu istekleri çeşitlere göre farklılık gösterir. Üstelik erkenci çeşitler için 10-12 saat, geçci çeşitler için 13-15 saat gün uzunluğuna gereksinim duyarlar. Başın gelişmesi için ise gerekli olan iklim faktörü gün uzunluğudur. Bu nedenle baş oluşum aşamasında kısa gün çeşitlerinin 8-10, orta gün çeşitlerinin 10-12 ve uzun gün çeşitlerinin ise 13-15 saat gün uzunluğuna ihtiyacı vardır. Akdeniz sahil kesimi için sonbahar ekimi yapılan yerlerde kısa gün soğanları seçilmesi uygun olur.

Soğan sıcaklık isteği. Toprak PH’ına karşı oldukça hassastır. Bu nedenle en uygun toprak PH’ı ise 6.0- 6.5 arasında olmaktadır. Uygun toprak elde edildiği taktirde soğan toprak hazırlığı yapılmaktadır. Ayrıca soğan yetiştiriciliğinde, ekim nöbeti, toprak hazırlığı ve gübreleme gibi konular önemlidir. Yani üst üste aynı tarlada soğan yetiştiriciliği yapılmamaktadır. Soğan tohumu ekimi için tarla, sonbaharda 1-2 defa orta derinlikte sürerek tezekli halde bırakılmaktadır. Daha sonra toprak tava geldiği zaman ekim mevsiminde diskaro ve tırmık geçilerek, kışın yağış ve donlarıyla dağılan tezekler düzeltilmektedir ve dikime hazır hale getirilmektedir.

Soğan yetiştiriciliğinde vegetasyon dönemi içinde yeterli yağış varsa sulamadan da yetiştirilmektedir. Aksi halde sulama yapılmaktadır. Bu nedenle en uygun sulama yöntemi yağmurlamadır. 1-2 sulama yeterli olmaktadır. Baş olgunlaştırma döneminde sulama yapılmamaktadır. Soğanlar 1-2 cm çapını aldığı zaman sökülmektedir. Üst yaprakları temizlenip kökleri yıkanmaktadır. Daha sonra demetlenerek pazarlamaktadır. Hasattan 1-1,5 ay önce kuru maddenin artırılması için sulama kesilmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP