Nane Yağı İçin En Çok Tercih Edilen 10 Kullanım

Nane Yağı İçin En Çok Tercih Edilen 10 Kullanım

ABONE OL
Mart 7, 2023 12:54
Nane Yağı İçin En Çok Tercih Edilen 10 Kullanım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Farklı bitkilerin esansiyel yağlarının faydalarını ve kullanım şekillerini sizlerle paylaşıyoruz. Bu yazımızda nane yağının en çok nasıl kullanıldığı ele alacağız. Sizin de aşağıdaki gibi sorunlarınız olursa nane esansiyel yağı çok işinize yarayacaktır.

Erenjinizi arttırır ve zinde yapar
Konsantrasyonu ve uyanıklığı artırmak için burnunuzun altına bir damla nane yağı sürün. Gün boyunca enerji seviyesini yükseltmek için boyun ve omuzların arkasına birer damla sürün. Ruh halinizi yükseltmeye ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olmak için egzersiz öncesi ve sırasında nane yağı koklayın. özellikle kafein alımını azaltmak istiyorsanız nane yağı size çok yardımcı olacaktır.

Hazımsızlık, şişkinlik ve mide ekşimesi
Yatıştırıcı sindirim için en eski ve en saygın otlar biri nanedir. Nane yağı, gaz atma özelliğinden dolayı sindirimde çok yararlıdır. Karnınıza birkaç damla nane yağı ile masaj yapın, bileklere bir damla koyun. Araba tutması veya genel mide bulantısını yatıştırır.
Nane çayı, sıkıntılar mideler için mükemmeldir. Nane yağının solunması da, doluluk hissini tetikleyerek iştahı engellemeye yardımcı olduğu söylenir. Elinizin üzerine bir damla nane yağı koyun ve yalayın.

Uyuşmaları giderir
vücudunuzun her hangi bir yerinde uyuşma sorunu yaşıyorsanız nane yağı ile masaj yapın.

Mide ağrısı ve adet krampları
Nane yağı, analjezik, anti-inflamatuar ve anti-spazmodik özelliklere sahip olduğundan, sadece ağrı ve iltihabı hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda kas kramplarına neden olan spazmları da sakinleştirebilir.

Soğuk algınlığı, tıkanıklık ve sinüsleri rahatlatır
Göğüs üzerine 2-3 damla (bir taşıyıcı yağ ile birlikte) masaj yapın veya sinüs ve akciğer tıkanıklığını ortadan kaldırmak için bir nemlendirici kreme ilave edin. Eğer başınız tıkalı hissediyorsanız veya öksürmeyi durduramıyorsanız nane yağı ile buhar deneyin. Sıcak suyun içine bir kaç damla nane yağı koyun ve bunun buharını teneffüs edin. Veya pamuk topunun üzerine birkaç damla koyun ve torbanın içine kapatın. Nerede isterseniz torbayı açın ve koklayın.

Ortak solunum rahatsızlıkları
Alerjiler ve diğer solunum problemleri boğaz, burun ve akciğerlerde tıkanıklığa neden olabilir. Nane yağının antihistaminik etkisi vardır ve yararlı bir dekonjestan olmasını sağlayan mentol içerir. Nane yağının da anti-konjestif, antispazmodik (solunum yollarının düz kaslarını gevşetmeye yardımcı olduğu anlamına gelir) ve balgam söktürücü özellikleri olduğu ve astım semptomlarını kontrol etmede yardımcı olduğu bulunmuştur.

Ayaklarınızı tazeleyin
Ayakkabılarınızın içine bir kaç damla nane yağı koyun. Veya ayaklarınızın rahatlaması için ılık suyun içine bir kaç damla ilave edin ve ayaklarınızı bir süre bekletin. Ayaklarınızdaki sızı, şişme sorunları yok olacaktır.

Mide bulantısı, kusma ve deniz tutması için
Eğer deniz tutması muzdarip iseniz, tek çare nane yağıdır. Ağzınıza bir damla nane koyun,deniz tutmasıyla ilgili tüm şikayetleriniz sona erecektir.

Serinletici bir içecek ve taze bir nefes
Suyunuza bir veya iki damla nane yağı koyun. Hem sizi serinletecek hem de nefesiniz mis gibi kokacaktır.

Karınca ve Fare kovucu
Evinizde karıncalar ile ilgili bir probleminiz varsa, bir pamuk üzerine nane yağı sürün ve geliş yollarına bırakın. Aynı şekilde, fareler de nane yağının kokusunu sevmezler. Pamuk toplarıyla karınca ve fareleri evlerinizde uzak tutabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP