Müge Çiçeği Bakımı (İnci Çiçeği – Convallaria Majalis)

Müge Çiçeği Bakımı (İnci Çiçeği – Convallaria Majalis)

ABONE OL
Mart 28, 2023 14:44
Müge Çiçeği Bakımı (İnci Çiçeği – Convallaria Majalis)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Müge çiçeği bakımı nasıl yapılır?, Müge çiçeği çiçeği nasıl bakılır?, Müge çiçeği nasıl çoğaltılır?, Müge Çiçeği nasıl sulanır? vb. soruların cevaplarını araştırdık ve size detaylı bir içerik hazırladık. Müge Çiçeği ile ilgili sormak istediğiniz soruları konu altı yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Müge Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğada bir çok rengi bulunan Müge Çiçeği muhteşem görünen çiçekleri ile iç mekan ve dış mekan da kullanılabilir. Müge Çiçeğinin bir diğer ismide ”İnci Çiçeği”dir. Doğrudan güneş ışığına ihtıyac duymayan bu bitki dolaylı yollardan aldığı ışıklar ile yaşamaya devam edebilir. Gölge ve yarı gölge alanlar Müge Çiçeği için elverişli alanlardır. Yalnız en çok dikkat edilmesi gereken durumlardan biri Müge Çiçeğinin yanında başka bitki kolay kolay yetişmez bu nedenle ağaç altları, balkonda bakıyorsanız tek saksılarda yetiştirmelisiniz.

Aşırı sıcak ve soğuk havalar çiçeğinizin köklerine, açmış olduğu çiçeklerine ve yapraklarına zarar verebilir bu sebebten dolayı bu tür hava koşullarından korumanız gerekir. Çok güzel kokusuyla ortamı mesheder. Nisan, Mayıs aylarında çiçeklerini açar ve yaz boyunca devam eder.

Müge Çiçeği Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

İç mekanda kullanılacak ise saksı değişimi iki yılda bir olmak üzere değişmesi gerekir. Her bitki gibi Müge çiçeği de toprakta bulunan vitamin ve mineralleri tüketeceği için mineral, vitamin takviyesine ihtiyaç duyar. Sıcak yaz aylarında bitkimiz suya çok ihtiyaç duyacağı için sulama miktarını artırmamız gerekir.

Müge Çiçeği Nasıl Sulanır?

Sulama işlemi yapılırken topragın her yerine eşit olacak şekilde yapılmalıdır. Sulama işleminde unutulmaması gereken bir diğer hususta aynı günde ve ölçüde yapılmalıdır. Ayda bir kez olmak şartı ile sulama suyuna sıvı gübreler karıştırılarak verilebilir.

Müge Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Müge çiçeği bitkisi kökten ayırma yöntemi ile çoğaltılır. Kökten ayrılan bitki en kısa sürede başka bir saksıya alınmalıdır. Bu yöntem ile kolay ve hızlı bir şekilde yeni bitkiler elde edebilirsiniz. Başka saksıya alınan bitki en kısa sürede çiçek açmaya başlayacaktır. Çiçek açma işlemini hızlandırmak isterseniz sulama suyuna sıvı gübreler kullanarak yardımcı olabilirsiniz. Bu bitkinin çoğaltılmasında ki en uygun zaman bahar aylarının başı yani Nisan ayıdır.

Müge Çiçeği Bakımında Olumsuz Durumlar

1 – Müge çiçeğinin çok fazla sulanması

2 –Müge Çiçeğinin saksısının altının delik olması gerekir. Delik olmazsa fazla suyu dışarı atamaz ve kökler çürür.

3 – Müge çiçeği hastalanmışsa çevresindeki diğer Müge çiçeklerinede zarar verir.

4 – Toprağının çok kuru ve vitaminsiz oluşu

5–Çiçekte oluşan bitler, mantarlar ve zararlı sinekler sonucunda çiçeğin hastalanması

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP