Mandalina, Portakal Kabuğu Kurutma ve Faydaları

Mandalina, Portakal Kabuğu Kurutma ve Faydaları

ABONE OL
Mart 5, 2023 06:29
Mandalina, Portakal Kabuğu Kurutma ve Faydaları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kurutulmuş mandalina, portakal kabuklarının, iyi bir sağlık kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Mandalina ve portakal meyvelerini tükettikten sonra kabuklarını basit bir şekilde kurutabilir ve çok farklı şekillerde faydalanabilirsiniz.

Mandalina, portakal kabuklarını kurutmak çok basittir. Mandalina ve portakalları soyun ve bir radyatörün veya sobanın üzerine koyun. Düşük sıcaklıkta bir fırında da kabukları kurutabilirsiniz.

Kuruttuğunuz kabukları, kullanacağınız yere göre bütün halde ya da toz haline getirerek saklayabilirsiniz. Kurutulmuş mandalina, portakal kabukları, kapalı bir cam kavanozda, ışık almadan aylarca korunabilir.

Kurutulmuş mandalina, portakal kabuklarının sağlık faydaları

1. Mandalina, portakal kabukları, vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyan vitaminler ve antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidanlar, sağlığınızı daha uzun süre korumanıza yardımcı olur ve daha iyi bir yaşam kalitesini sağlar.

2. Kurutulmuş mandalina, portakal kabukları, bağırsak hareketlerini düzenli olarak gerçekleştirmelerine yardımcı olan lif açısından zengindir. Lif, kolesterol ve kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine de katkıda bulunur. Kalp sorunlarının ve kolon kanserinin önlenmesine yardımcı olabilirler.

3. Mandalina, portakal kabukları, gerçek bir doğal anti-enflamatuardır. Yararlı özellikleri, vücudunuzun yaşlanmasını, inflamasyonu ve ciddi hastalıkların başlangıcını önlemek için yararlıdırlar.

Mutfakta mandalina, portakal kabuğu nasıl kullanılır?
Kurutulmuş narenciye kabukları, keklerden, bisküvilere, pudinglerden, dondurmalara ve hatta içeceklere kadar her tür tatlıya eklenebilir.
Ayrıca, meyve salataları veya mevsim salatalarına, soslara eklemek için de uygundur.

Mandalina ve potakal kabullarını kozmetik için kullanma
Ev yapımı doğal kozmetik ürünlerinin hazırlanması için de kurutulmuş mandalina, portakal kabuklarını kullanabilirsiniz. El, yüz ve vücut kremlerine koku vermek için idealdirler.

Toz halindeki kabuklardan vücudunuza peeling yapmak için de yararlanabilirsiniz.

Ayrıca, kurutulmuş kabukları dolaplarınıza yerleştirerek, güzel kokmalarını sağlayabilirsiniz.

Mandalina, portakal kabukları ile çay hazırlama
Kuruttuğunuz mandalina, portakal kabuklarının sağlık faydalarından yararlanmanın en iyi yolu çay olarak tüketmektir.

Kabukları küçük parçalara ayırıp ya da toz haline getirerek çay için kullanabilirsiniz. Bir bardak suya 2 çay kaşığı kabuktan koyun ve birkaç dakika kaynatın. Ardından süzün, soğumaya bırakın ve için.

Kurutulmuş mandalina, portakal kabuklarını diğer bitki çaylarını tatlandırmak için ek olarak kullanabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP