Koçan Mısır Nasıl Saklanır?

Koçan Mısır Nasıl Saklanır?

ABONE OL
Mart 6, 2023 16:11
Koçan Mısır Nasıl Saklanır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Salatalardan pizzaya kadar her yemeğe eşlik eden mısır, farklı şekillerde tüketilmektedir. Tüketimi sırasında ise en önemli sorun kolay bayatlamasıdır. Kabukları soyulduktan sonra doğru saklama yöntemleri uygulanmazsa mısır taneleri çok hızlı kuruyacak, tadını kaybedecektir.

Mısır Nasıl Muhafaza Edilir?

Közlemesinden haşlamasına kadar milyonlarca kişi tarafından sevilerek tüketilen mısır, son zamanlarda derin dondurucularda daha sık yer almaya başladı. Mısırın bayatlamasına engel olmanın ilk yolu haşlayıp derin dondurucuya koymaktır. Bu şekilde hem kokusunu hem de tadını koruyacaktır.

Taze ve kabuğuyla birlikte aldığınız koçan mısırı, önce temizleyin. Daha sonra yıkayarak üzerini biraz geçecek şekilde su ile birlikte tencereye yerleştirin. Haşlandığına kanaat getirdikten sonra tanelerine ayırın. Tane ayırma işlemini sıcakken yaparsanız daha kolay olacaktır. Sonra buzdolabı poşetlerine bölüp ihtiyacınız olduğu kadarını çıkarıp kullanın. Bu yöntem mısırın daha bereketli ve taze kullanılmasını sağlar.

Mısır Bayatlamadan Nasıl Saklanır?

Mısırları bayatlamadan kullanmanın bir yolu da soğutarak kullanmaktır. Önce kabuklarını soymadan yaklaşık 1 saat buzdolabında beklettiğiniz mısırları daha sonra dolaptan çıkarıp tanelerine ayırın. Taneleri haşlamadan çiğ olarak kilitli dolap poşetlerine koyun. Bu şekilde hazırladığınızda ihtiyacınız olunca istediğiniz kadarını alıp haşlayarak kullanabilirsiniz. Bu kullanma tarzında kilitli poşet önemlidir. Çünkü çiğ olduğu için mısır açıkta kalırsa daha kolay bayatlar. Sadece bayatlamakla kalmaz renk değiştirerek küflenmeye de başlar.

Mısırın ayıklanarak saklanması bütün olarak saklanmasından çok daha kolaydır. Bu nedenle tane tane saklamanız daha uzun süreli kullanım sağlayacaktır.

Mısır, koçan haldeyse bu durumda saklamanın ilk yolu haşlamaktır. Kabuklarını soyup haşladığınızda soğumasını bekleyin. Daha sonra mısırları boyuyla orantılı olarak ikiye ya da üçe bölün. Parçaladıktan sonra en fazla üç tanesini buzdolabı poşetine koyup derin dondurucuya atın.

Çiğ şekilde muhafaza etmek isterseniz kabuklarını soymamanız daha mantıklı olacaktır. Çünkü kabuk küflenmeye engel olur. Bu noktada kabuklu muhafaza ederken nemsiz yerde olduğundan emin olmalısınız. Çünkü hem saçak kısmı hem de yaprak kısmı nem ile karışırsa çok hızlı bir şekilde çürüyecek koku yapacaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP