Çatlak Yumurta Nasıl Haşlanır?

Çatlak Yumurta Nasıl Haşlanır?

ABONE OL
Mart 8, 2023 17:45
Çatlak Yumurta Nasıl Haşlanır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yumurta haşlamak mutfaktaki en basit işlerden biri olarak gösterilse de pişirmenin de bazı püf noktaları ve kolaylıkları bulunmaktadır. Son derece kolay olan yöntemler sayesinde çatlamış olan yumurtayı dağılmadan istenen kıvamda pişirmek mümkündür.

Çatlak Yumurtayı Haşlamanın Püf Noktaları

Sabah kahvaltılarının başlıca besinlerinden biri olan yumurtanın çatlak olması bile bu faydalı besinin haşlamasından mahrum bırakmamalıdır. Çatlamış olan yumurtanın çatlak kısmına bir dilim limonu hafifçe sürmek ve kaynamak üzere olan haşlama suyuna bırakmak yumurtanın çatlak olmasına karşın ideal bir şekilde pişmesini sağlayacaktır. Yumurtayı çatlamadan haşlamak için bilinen birçok yönteme karşın çatlak yumurtayı bu yöntemle pişirmek pek çok kimsenin bilmediği pratik bilgiler arasında yer almaktadır.  Büyük olasılıkla alınan her yumurta kolisinden çıkan birkaç çatlak yumurtayı sabah kahvaltılarında bu şekilde haşlayarak tüketmek, yumurtalarında bayatlamadan yenmesine olanak sunacaktır.

Çatlak Yumurtayı Haşlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Haşlamak için elinizde sadece birkaç adet çatlamış yumurta kaldı ise mutfaktaki diğer önemli malzemelerden biri olan sirkenin çatlak yumurtanızın tadını ve kıvamını bozmadan pişmesine yardımcı olacağını iyi bilmelisiniz. Çatlamış olduğu için haşlanırken yumurtaların dağılacağından endişe eden kişiler çatlak kısma bir miktar sirke sürerek çatlağın büyümeden yumurtanın pişmesini sağlayabilirler.  Ayrıca yumurtaları haşlama suyuna katarken son derece nazik olmak ve suyun kaynamamış olmasına dikkat etmek gerekir.

Çatlak Yumurtayı Dağılmadan Haşlamak Mümkün mü?

Çatlamış durumda olan yumurtaları haşlamak yerine genellikle farklı şekillerde değerlendirmeyi tercih ederiz. Ancak bu şekilde olan yumurtaların haşlanarak tüketilmeyeceğini düşünenler bu noktada oldukça yanılmaktadır. Yumurtanın çatlak yerine limon, sirke ya da sarımsak sürerek çatlak olmayan bir yumurta kadar rahatlıkla haşlamak mümkündür. Bu yöntemlerden birini uyguladıktan sonra diğer zamanlarda pişirilen süre kadar çatlak yumurtalarda haşlanarak afiyetle tüketilebilir. Son derece pratik ve kolay bir mutfak bilgisi olarak her bayanın bilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Bu sayede çatlak yumurtaları uzun sürede buzdolabında tuttuktan sonra çöpe atmak yerine kolayca haşlayarak yemek mümkündür.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP