Bavuldaki Kıyafetlerde Koku Oluşması Nasıl Önlenir?

Bavuldaki Kıyafetlerde Koku Oluşması Nasıl Önlenir?

ABONE OL
Mart 4, 2023 11:36
Bavuldaki Kıyafetlerde Koku Oluşması Nasıl Önlenir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Seyahatte bavulda bulunan bazı giysiler kullanılmaz ve bir koku siner. Bundan korunmak ve zaman kazanmak için, bazı noktalara dikkat edilerek bavullar hazırlanırsa, çıkartıldığı an kullanılabilir kıyafetler elde edilmiş olur. Kıyafetlere sinen kokunun kaynağına göre, farklı tedbirler alınabilir.

Kıyafetlerden Kaynaklı Koku Nasıl Önlenir?

Bavula konacak kıyafetler, kesinlikle nemli olmamalıdır. Tamamen kurumuş ve havalanmış olmalıdır. Kıyafetleri bavula koymak için en uygun zaman ise; yola çıkmadan hemen öncedir. Yanınıza almayı planladığınız kıyafetlerinizi bir köşede biriktirmeye başlayıp, yola çıkmadan hemen önce güzelce bavula yerleştirirseniz, en kısa sürede kapalı kalmasını sağlamış olursunuz. Hava almayan bir bavulda, kıyafetler nemli ise, çok kötü kokabilir. Bir başka öneri; bavuldaki giysilerinizin arasında, birkaç tane el sabunu koyabilirsiniz. Bu sabunlar, kapalı kalınan sürede kıyafetlerinizin kötü kokmasını engelleyecektir.

Bavuldan Kaynaklı Koku Oluşması Nasıl Önlenir?

Kıyafetlerinizi yerleştireceğiniz bavul, eski olabilir. Bu yüzden de zamanla kirlenmiş ve toz tutmuş olabilir. Bu durumda, bavulun kendi kokusu kıyafetlere sinebilir. Bunu engellemek için, kullanacağınız bavulu, kıyafetlerinizi yerleştirmeden önce, ıslak havlu ile silebilir ve iyice kuruduktan sonra kullanabilirsiniz. Bazı üst kalitedeki bavullar, deri ve deri benzeri malzemeden üretilmiş olabilir ve bu deri kokusu da kıyafetlere geçebilir. Deri koksunun kıyafetlere geçmesini engellemek için, kıyafetlerinizi naylon poşetlere koyarak, ağızlarını sıkıca kapatabilirsiniz.

Bavul Araçta Nereye Konmalı?

Bavul, şahsi araç ile taşınacaksa ve boyutları ile aracın durumu uygunsa, arka koltukta taşınması daha doğru olacaktır. Bagajda taşınan bavullarda, bagajın kendine has kokusunun sinmesi riski vardır. Kimi bagajlarda ise, yiyecek gibi koku üreten şeyler taşındıysa, bu koku sinmiş ve zamanla kötüleşmiş olabilir. Böyle bir bagajda taşınan bavula bu koku bulaşabilir ve dolayısıyla kıyafetlere geçebilir.

Kıyafetlerin Güzel Kokması Nasıl Sağlanır?

Kıyafetlerin güzel kokmasını sağlamanın en kolay yolu, yıkama sırasında, kıyafetinizin kumaşına uygun bir yumuşatıcı kullanmanızdır. Yumuşatıcılar, uzun süre kıyafetten çıkmayan parfümlerle üretilmektedir. Yıkanmış, kurumuş ve ütülenmiş kıyafetleri dolaba koyarken, yanlarına koyacağınız lavanta torbaları, dolap kokusunun kıyafetlerinize sinmesini engelleyecektir. Tüm bu yöntemlerin geçerli olabilmesi ve kokuların kalıcı olabilmesi için yıkanan kıyafetleri mümkün olduğunca açık havada kurutmakta fayda vardır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP