Hatay deprem fırtınasıyla sarsıldı: 6 can kaybı

Hatay deprem fırtınasıyla sarsıldı: 6 can kaybı

ABONE OL
Şubat 21, 2023 09:42
Hatay deprem fırtınasıyla sarsıldı: 6 can kaybı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği illerde enkaz kaldırma çalışmaları sürerken bölgeden korkutan deprem haberleri geldi.

Hatay’ın Defne ilçesinde saat 20.04’te yerin 16.7 kilometre derinliğinde ve 6.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

5.8 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREM DAHA

Samandağ ilçesinde saat 20.07’de bir deprem daha oldu. 5.8 büyüklüğündeki depremin yerin 7 kilometre derinliğinde gerçekleştiği öğrenildi.

Samandağ’da saat 20.13’te 3.9 büyüklüğünde, saat 20.14’te de 4.5 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Samandağ’da saat 20.19’da ve 20.24’te 5.2 büyüklüğünde iki deprem daha oldu. Samandağ’da saat 22.00’de yerin 7 kilometre derinliğinde 4.2 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Depremler birçok ilde etkili şekilde hissedildi.

CAN KAYBI 6’YA YÜKSELDİ

Antakya Gazi Mahallesi Şehit Murat Nuraydın Caddesi’nde yıkılan binanın enkazında kalan 3 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Can kaybı 6’ya yükseldi.

Merkez üssü Defne ilçesi olan depremin ardından kente gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay AFAD İl Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulundu.

Saat 20.04’te meydana gelen depremin ardından bütün ekiplerin alanı taradığını aktaran Soylu, Antakya’da fayın bir bölümünün daha kırıldığı değerlendirilmesinin bulunduğunu belirterek, “Yine bu esnada denizde suyun yükselmesi konulu uyarı Kandilli Rasathanesi’nden hem bize hem de 10’un üzerinde ülkeye geçti. Daha sonra da bu tehlikenin geçtiği konusunda yeni bir uyarı geldi ve bu da geri çekilmiş oldu.” diye konuştu.

Depremlerde boş binanın yıkılması nedeniyle çıkan yangın söndürüldü.

‘BİNALARA GİRMEYİN’ UYARISI

Bölgedeki ihbarlara tüm hızıyla arama kurtarma ekiplerinin gitmeye çalıştığına değinen Soylu, şöyle devam etti:

“Bu akşam, artçı depremler şu ana kadar 6,4’ten sonra 26 defa daha tekrarladı. Bu akşam özellikle riskli binalara girilmemesi konusunda uyarılarımızı hala devam ettiriyoruz. Özellikle bir başka uyarımız daha var; burada Defne, Antakya ve bu civarda girilmemesi gereken binalara girilip eşya taşıması yapılıyor. Bunun son derece riskli ve de yanlış olduğunu ifade etmek istiyorum. Çünkü hem artçı depremler devam ediyor. Binaların ağır hasarlı veya ne ölçüde olduğu bilinmeden içine girilmesi, genelgemizde ifade ettiğimiz gibi hocalarımız herhangi bir değerlendirme yapmadan bu binalara girilmesi, Allah korusun bir artçı depremde başka türlü felaketlere sebebiyet teşkil edebilir.”

EVLERİNDEN EŞYA ALDIKLARI SIRADA DEPREME YAKALANDILAR

Antakya Gazi Mahallesi’nde 3 katlı hasarlı binadaki evlerinden eşya aldıkları sırada depreme yakalanan 4 kişiden biri, dışarıya çıkmayı başarırken, 3 kişi ise yıkılan binanın enkazı altında kaldı.

Bölgeye yönlendirilen AFAD ve TTK, JAK ve TAK ekipleri enkazda arama kurtarma çalışması başlattı. Enkazın oldukça riskli olduğu belirtilirken, art arda yaşanan artçı sarsıntılar nedeniyle ekipler çalışmalarını güçlükle sürdürüyor.

İçişleri Bakanı Soylu da bir süre sonra binanın enkazına geldi, arama kurtarma ekipleriyle görüştü. Ekip sorumlularından çalışmalar hakkında bilgi alan Soylu, daha sonra bölgeden ayrıldı.

KURTARMA ÇALIŞMASINDA 9,5 SAAT GERİDE KALDI

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya Gazi Mahallesi’nden 4 katlı hasarlı binadaki dairelerinden eşyalarını almaya çalışırken Defne merkezli 6.4 büyüklüğündeki depremde yıkılan binanın enkazında kalan 3 kişi için başlatılan arama kurtarma çalışmalarında 9,5 saat geride kaldı.  Hassas burunlu iki köpeğin tepki verdiği enkazda 3 kişi ile sesli temas kuruldu.

MADENCİLER DOMUZDAMI İLE GÜÇLENDİRDİ

Binanın her an tamamen yıkılma riski nedeniyle önce TTK ekibindeki madenciler, bina enkazını domuzdamı tahkimatı ile güçlendirdi. Ardından merdivenle çıkılan üst katta başlatılan çalışmalarda enkaz bulunan kişilerin Servet Cüneydoğlu (32) ve akrabası Hüseyin Cüneydoğlu ile Suriye uyruklu soyadı öğrenilemeyen Maspahi’nin (30) bulunduğu belirlendi. İlk aşamada kısa sürede çıkarılacakları umut edilen depremzedeler için zaman zaman AFAD, TAK, JAK ve TTK ekipleri merdivenle çıktıkları enkazda çalışmalar yaptı. Arama kurtarma ekiplerinden alınan bilgiye göre sık aralıklarla artçı depremlerin yaşandığı bölgede binanın çok riskli bir konumda olması nedeniyle çalışmaların güçlükle sürdürüldüğü öğrenildi.

HATAY’DA VATANDAŞLAR AÇIK ALANLARDA TOPLANIYOR

Depremin ardından Samandağ ilçesinde bazı hasarlı binalar yıkıldı. İlçedeki hasarlı binaların bulunduğu bölgelerden kaçan vatandaşlar araçlarıyla etrafında bina olmayan açık alanlara akın etti. Antakya yolu üzerinde onlarca araç yol kenarında park halinde sabahın olmasını bekliyor.

Yol kenarında ailesiyle birlikte bekleyen Fikret Eser, “Biz evdeydik. Evimiz ilk depremde hasar görmedi. Bu akşamki depremde bir anda sarsıntıya yakalandık. Hemen çıktık. Önce deniz yoluna gittik. Bize AFAD’dan mesaj geldi, ‘tsunami varmış’ dediler. Oradan da kaçtık. Sonra polisle gelip böyle bir şeyin olmadığını söyledi. Şimdi açık bir alana geldik. Sabaha kadar bekleyeceğiz. Açık alan güvenlidir, gidecek başka yerimiz yok. Ya Hatay dışına çıkacağız ya burada kalacağız” dedi.

ÇOK SAYIDA ARTÇI YAŞANDI

AFAD’dan yapılan açıklamada, “Hatay ili Defne ilçesinde saat 20.04’te 6,4 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem sonrası, en büyüğü 5,8 olmak üzere 32 artçı deprem yaşanmıştır” denildi.

Bölgede, Hatay, Afyonkarahisar, İzmir, İstanbul, Sakarya, Erzurum, Samsun, Diyarbakır, Adana, Van, Kayseri, Denizli, Balıkesir, Artvin, Bartın, Uşak İl AFAD ekipleri, 112 Acil, itfaiye, JAK, PAK, CEKUT ve STK ekiplerince enkaz altında kalanlara yönelik çalışma yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, “112 Acil’e 42 ihbar geldiği bilgisi alınmıştır. İhbarlar neticesinde 213 vatandaşımız çevredeki çeşitli hastanelere nakledilmiştir. Bölgede arama tarama çalışmaları devam ediyor. Gelişmeleri takip ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

İŞ YERİ ENKAZINDA ARAMA KURTARMA ÇALIŞMASI

Antakya Haraparası Mahallesi 8’inci Sanayi Caddesi’nde bulunan ve Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar gören bir iş yerinin çöken enkazında ateş yandığı yönünde ihbar üzerine bölgeye ekipler sevk edildi.

AFAD, SAR ve İzmir Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri enkazda canlı araması yaptı. Hassas burunlu arama köpekle yapılan çalışmalardan sonuç çıkmadı.

Telefonla ulaşılan iş yeri sahibi, kendisinin ve ailesinin iş yerinde olmadığını söyledi. Yanan binanın risk oluşturmaması için alana getirilen ekskavatörle enkaz kaldırma çalışması başlatıldı.

25 YARALI BAŞKA HASTANELERE SEVK EDİLDİ

Yaralıların bir kısmı Hatay’da sahra hastanesine getirildi. Acil çağrı merkezine yapılan ihbar üzerine bölgeye ambulans helikopter yönlendirildi. Sağlık ekipleri, aralarında özel harekat polisinin de olduğu 25 yaralıyı askeri ambulans helikopter ile başka hastanelere sevk etti.

“BARAJLARLA İLGİLİ RİSK YOK”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Hatay merkezli depremlerle ilgili incelemelerimiz devam ediyor. Vatandaşlarımızın hasarlı binalardan uzak durmalarını rica ediyoruz” dedi.

Oktay, yaptığı açıklamada “En son aldığımıza göre 20 artçı deprem oldu ve daha da devam ediyor. Şu ana kadar 28 ihbar mevcut, her bir ihbarı tek tek değerlendiriyoruz. Hastaneye getirilen 8 yaralımız var. Karaçay Barajı ile ilgili bir söylenti yayıldı. Yapılan ön değerlendirmeye göre şuan herhangi bir risk yok” şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci de depremlerde Yarseli ve Büyük Karaçay barajlarında güvenliği tehdit eden bir durumun oluşmadığını bildirdi.

BAKAN SOYLU: SAMANDAĞ VE DEFNE’DE YIKIM VAR

Bir televizyon kanalına açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Samandağ ve Defne’de yıkım olduğu bilgisini aldık” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilendiği için boşaltılan Şehit Pamir Caddesi’ndeki bir binanın yıkıldığı öğrenildi.

YOL ÜZERİNDE ÇÖKME

Depremler nedeniyle Antakya’da bir yolun üstünde çökmelerin meydana geldiği görüldü.

MERSİN’DE VATANDAŞLARIN PANİK ANLARI GÜVENLİK KAMERASINA YANSIDI

Depremler Mersin’de de hissedildi. Vatandaşlar deprem anında ev ve iş yerlerinden dışarı çıkarken panik anları ise kameraya yansıdı. Görüntülerde markette sandalyede oturan kişilerin, sarsıntı anında koşarak dışarıya çıktığı anlar yer alıyor.

İSKENDERUN’DA 3 KATLI BOŞ BİNA YIKILDI

Şehit Polis Abdullah Sinan Şirinoğlu Caddesi’nde bulunan 3 katlı boş bina deprem nedeniyle çöktü.

Önceki depremde ağır hasar görmesi nedeniyle boşaltılan binanın kiracısı Suriye uyruklu Mahmut Alcar, ailesinin Suriye’ye gittiğini, bu sabah da eşya almak için eve girdiğini söyledi.

Evini tahliye ettiğini ancak eşyalarını henüz alamadıklarını dile getiren İsmail Turan da berber dükkanında kaldıklarını aktardı.

Bugünkü depremde yan binanın evlerinin üzerine yattığını kaydeden Turan, “Köye gideceğim şimdi. Bu mahallede doğduk ama İskenderun da Antakya da bitti” dedi.

BOŞ BİNANIN YIKILMASI NEDENİYLE ÇIKAN YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

Hatay’ın merkez Antakya ilçesinde, Dericiler Sanayi Sitesi’nde ağır hasarlı olduğu için boşaltılan bina, Defne merkezli 6.4 büyüklüğündeki depremin ardından yıkıldı.

Binanın çökmesinin ardından yangın çıktı. Enkaz altındaki bir traktörün alev almasıyla başlayan yangına, olay yerine gelen itfaiye ekipleri müdahale etti.

Yangını kısa sürede kontrol altına alan ekipler, soğutma çalışması yaptı.

Özel güvenlik görevlisi Tamer Taş, hasarlı olduğu için daha önce boşaltılan binanın aniden çöktüğünü anlattı.

Taş, binanın ambarında bulunan traktörün yıkımın etkisiyle yanmaya başladığını belirterek, deprem esnasından binada kimsenin bulunmadığını söyledi.

LÜTFÜ SAVAŞ: ENKAZ ALTINDA KALANLAR VAR

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, katıldığı canlı yayında, bazı binaların yıkıldığını ve enkaz altında kalan vatandaşların olduğunu söyledi.

GAZİANTEP’TE METRUK BİR BİNADA KISMİ ÇÖKME VAR

Gaziantep Valisi Davut Gül, depremlerle ilgili ihbarların değerlendirildiğini aktararak “An itibarıyla bir metruk binada kısmi çökme olup herhangi bir can kaybı bulunmamaktadır. Lütfen ağır hasarlı binalardan uzak durunuz. Geçmiş olsun” dedi.

ADANA VALİSİ’NDEN ‘İKİ BİNA YIKILDI’ İDDİALARINA YANIT

Adana Valisi Süleyman Elban, depremler nedeniyle kentte olumsuz gelişme yaşanmadığını belirtti.

Çukurova ilçesi Turgut Özal Bulvarı’nda iki binanın yıkıldığına ilişkin iddiaların doğru olmadığını söyleyen Elban, gerekli kontrollerin yapılmaya devam ettiğini kaydetti.

Bu arada, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesindeki bazı hasta ve refakatçilerinin, depremin ardından sedyelerle hastane bahçesine çıktıkları görüldü.

HATAY HAVALİMANI PİSTİNDE KONTROLLER YAPILDI, UÇUŞLAR DEVAM EDİYOR

Depremlerin ardından Hatay Havalimanı kontrol edildi. Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Deprem sonrasında Hatay Havalimanı pisti tekrar kontrol edildi. Pistte problem olmadığı teyit edildi. Akabinde uçağımız havalimanından emniyetli şekilde kalkışını gerçekleştirdi” ifadelerini kullandı.

TK4371 sefer sayılı Hatay-Sabiha Gökçen seferini yapan uçak, bir saat gecikmeli olarak Hatay’dan havalanırken, saat 23.55 sıralarında İstanbul’a iniş yaptı.

AHMET ERCAN: AĞIR HASARLILAR GÖÇTÜ

Prof. Dr. Ahmet Ercan son Hatay depremine ilişkin yaptığı değerlendirmede “M6,4’lük depremde ağır hasarlılar göçtü, orta hasarlılar ağır hasarlı, az hasarlılar orta hasarlı, hasarsızlar az, orta hasarlı duruma dönüştü. Az hasarlı yapılar içinde olmak üzere tüm yapılar güvenlik için yıkılmalıdır. Yoksa kıyım olur” dedi.

TRAFİKTE YOĞUNLUK YAŞANIYOR

Sarsıntıların etkisiyle vatandaşlar arasında oluşan panik nedeniyle cadde ve sokaklarda trafik yoğunluğu yaşanıyor.

HATAY VALİSİ: BAZI İHBARLAR ALDIK

Ağır hasarlı binaların yıkıldığı yönünde ihbarlar alınırken, devriye görevinde bulunan ekipler, vatandaşları binaların çevresinden uzaklaşmaları konusunda sürekli uyarılarda bulundu. Bazı bölgelerden ambulans sesleri duyulurken, vatandaşların tedirgin olduğu gözlendi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Kentte deprem nedeniyle bazı ihbarlar aldık, bunları değerlendiriyoruz, taramalarımız sürüyor” dedi.

HATAY’DA VALİLİK BİNASI KULLANILAMAZ HALE GELDİ

6 Şubat tarihli depremde hasar gören tarihi Hatay Valiliği binası, 20.04’te merkez üssü Hatay’ın Defne ilçesinde meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremde ağır hasar aldı. Büyük bir kısmı yıkılan bina kullanılamaz hale geldi. Polis bina çevresinde güvenlik önlemi aldı. Yaşanabilecek olası bir yıkıma karşı binaya kimse yaklaştırılmıyor.

ANTAKYA’DA İKİ HASTANE BOŞALTILDI

Deprem sırasında Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde büyük panik yaşandı. Durumu iyi olan hastalar, personelin yönlendirmesiyle hastane bahçesine çıkartılırken, yoğun ve yataklı hastalar ise refakatçileri ve hastane çalışanlarının yardımıyla binadan çıkartıldı. Yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastalar daha sonra ambulanslarla sahra hastanelerine taşındı.

İskenderun Devlet Hastanesi’nin Numune Mahallesi’ndeki yeni hizmet binasında yoğun bakım servisinde yatan 9 hasta tedbir amacıyla Dörtyol Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

Hastanenin acil servis hizmetleri de bahçeye kurulan sahra hastanesinde verilmeye başlandı.

DEPREMZEDELER ÇADIRLARDAN DIŞARIYA KAÇTI

Depremin vurduğu illerde 15 gündür beşik gibi sallanan bölgede vatandaşların, çadır kentlerde sarsıntı ile birlikte dışarıya kaçıştıkları görüldü. Bazı çadırlarda ise deprem sırasında sobaların yıkıldığı belirtildi.

KARAMAN’DA DEPREMZEDELER SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde meydana gelen depremin, ardından yaklaşık 10 bin depremzede Karaman’daki KYK yurtlarına yerleştirildi. Bu akşam ise Hatay’da art arda meydana gelen depremler kentte şiddetli hissedilirken, yurtta kalan depremzedeler panikle sokağa çıktı.

Panik nedeniyle ihbarlar üzerine yurtların bulunduğu adreslere çok sayıda ambulans ve polis ekibi sevk edildi. Sinir krizi geçirenlere ambulanslarla müdahale edildi. Bazı depremzedelerin ise kaldırım kenarlarına oturup, ağladığı görüldü.

AFAD: DENİZ SEVİYESİ UYARISI KALDIRILDI

Depremlerin ardından AFAD’dan uyarılar yapıldı. AFAD’ın Twitter hesabındaki paylaşımda ‘Önemli’ notuyla “Deprem sonrası bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girmeyin. Riskli binaların çevresinde bulunmayın. Doğru bilgi için resmî kaynakları takip edin” denildi.

AFAD’dan yapılan paylaşımda ise şöyle denildi:

* “Hatay’da meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüklerindeki depremler sonrasında, ilgili ekiplerimiz teyakkuz halinde olup gelen ihbarlara hızla müdahale edilmektedir. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir.

* Vatandaşlarımızın, deniz seviyesinde 50 cm’e kadar yükselme riskine karşı tedbir amacıyla sahil şeridinden uzak durmaları önem arz etmektedir.”

AFAD Başkanı Yunus Sezer de “Hatay ilimizde meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüklerindeki depremler sonrasında, ekiplerimiz teyakkuz halindedir. Ekiplerimiz, gelen ihbarlara hızla yönlendirilmiştir. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir” açıklamasında bulundu.

AFAD’dan deniz seviyesi uyarısıyla ilgili yapılan yeni açıklamada “Hatay’daki depremlerin ardından Kandilli Rasathanesi’nin uyarısıyla tedbir amaçlı verilen deniz seviyesi yükseltisine yönelik uyarı, değerlendirmeler sonucunda kaldırılmıştır” denildi.

MERSİN VE ANTALYA VALİLİKLERİ DE UYARMIŞTI

Mersin ve Antalya Valilikleri de Twitter hesabından yaptıkları paylaşımlarda “Vatandaşlarımızın deniz kıyısından uzak durması önemle rica olunur” uyarılarında bulunmuştu.

SON DEPREMLER

Yaşanan depremlerin saatini ve şiddetini anlık olarak takip etmek mümkün. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem- Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi(BDTİM) tarafından kaydedilen depremlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP