Görelim Mevla Neyler!

Görelim Mevla Neyler!

ABONE OL
Aralık 18, 2023 17:29
Görelim Mevla Neyler!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ŞÜKRÜ IŞIK

Dostlar Adana siyasetinde olası gelişmeleri sorguluyor. Bence şu aşama da erken çünkü Adana’da cumhur ittifakı bileşenlerinden hangisi aday çıkaracak net belli değil. MHP Adana benim diye düşünürken AKP değişik adaylar için kamuoyu yoklaması yapmaya devam ediyor.
Önce büyükşehirde hangi parti aday çıkaracak o netleşsin, sonra ilçelerde herkes mi aday çıkaracak yine ilçe ittifakımı olacak o netleşsin yorumlar bu netlikten sonra berraklaşır.

CHP de Zeydan sanki de aday gibi, karşısına MHP’limi aday çıkacak AKP’limi.. MHP’li çıkarsa kim çıkar, AKP’li çıkarsa kim çıkar.. Tüm bunlar Zeydan Karalar’ın seçilip seçilmeyeceğine ciddi etkenler olacak.

Bu seçimin bir genel seçim provası gibi olacağını, iktidarın bir güvenoyu oylaması gibi olacağını düşünüyorum.
Ankara, İstanbul, İzmir, Aydın, Adana, Mersin gibi büyükşehirlerin muhalefet tarafından kazanılması iktidarın veto yemesi olacaktır.
O nedenle kısaca iktidardan memnun olanlar iktidar adaylarına, memnun olmayanlar muhalefet adaylarına oy verirler…
Yerel seçimde önce aday, sonra belediye meclis üye dağılımı ve en son parti kazanımda etkindir ama bu seçim biraz bu bağlamı değiştirecek, referandum havasına sokacak gibi….

Muhalefet partilerine bu noktada çok görev düşüyor. Kitleyi arkasından sürükleyecek ve diğer partilerden de oy alabilecek, liyakatli adaylarla seçime girmeleri çok önemli.
Bu noktada muhalefet partilerinden CHP yeni genel başkan yeni yönetim ivmesi ile ne yapar bilemiyorum ama İYİ Parti devamlı puan kaybediyor. Nasıl masadan kalkıp geri oturması 5 puan kaybettirdi ise İstanbul, Ankara aday çıkaracağız resti de 5 puan kaybettirdi gibi, kamuoyu yoklamalarından diplerde olduğu gözleniyor. Bu seçim İyi parti için var olma yok olma seçimi olacak, kazara %18 leri görmüş parti % 7 lere düşerse seçim ertesi tabela partisi olmaya doğru evrilebilir. Kimse kusura bakmasın, dost acı söyler…
Tekraren ifade edeyim, Ülkemin geleceğinden, iktidarın götürdüğü uçurumdan ülkem adına endişe eden biri olarak bu seçimde 11 büyükşehiriin muhalefette kalması hatta mümkünse sayının artması çok önemli. Çünkü bu durumda iktidar şapkayı önüne koymak zorunda kalır. Aksi durumda Libya Kaddafi, Mısır Sisi, Irak Saddam rejimleri gibi bir hale döneriz…
Aslında millet bunun bilincinde de…
Muhalefet “sanki iktidar hayatiyetini devam ettirsin görevlisi” gibi hareket ediyor.
Özgür Özel’in Şeyh Sait konusunda ne dediği anlaşılmayan sözleri…%10 lardaki hdp seçmenine şirin gözükmek adına %60 lardaki sağ seçmeni ötelemesi….
Akşener’in özü başı bir direnmesi….Ve bunun neticesi partisindeki hazan mevsimi dökülmeleri…
Yılmaz Özdül’in iddialı cümlesi aklıma geliyor hep. Sanki her şey proje ve herkes iktidarın iktidarda kalması adına hamle yapıyor…
Çok şey var söylenecek çooook…
Bu günlerde köprünün altından sular çok hızlı akacak, saat saati tutmayacak gelişmeler yaşayacağız…
Görelim Mevla Neyler….

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP