Alınan önlemlerin yanında en çok naif duruşu ve kalp kırmaktan imtina eden cevaplarıyla takdir topluyor. Eleştiriliyor da elbet; ama nihayetinde görevi çok önemli. Tüm sağlık çalışanları ve emekçilerle hız kesmeden çalışmaya devam ediyor…

Çocukluğu ve eğitim hayatı

Fahrettin, 2 Ocak 1965’te, Konya’da, Kulu ilçesine bağlı Ömeranlı Mahallesi’nde dünyaya gözlerini, 6 çocuklu Koca Ailesi’nin ilk çocuğu olarak açtı. Çiftçi bir babanın çatısı altında geçti çocukluğu. Babası Hasan Bey, daha sonra bir bakkal dükkanı da açtı. Hasan Bey, eğitime çok önem veriyordu. Yıllar sonra oğlu Fahrettin’in başarıları için kendisine mikrofon uzatıldığında bugünleri şöyle anacaktı: Bu marketle çocuklarımın hepsini okuttum. Elhamdülillah hepsi de başarılı oldu, okudular.”

Fahrettin, belki babasının işlerinden sebep, ilk gençliğini hep işletme okuma hayalleri kurarak geçirdi…

Eğitim hayatına Konya’da başlayan Fahrettin, ilk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Lise eğitimini, Bursa Erkek Lisesi’nde aldı. Yükseköğrenimi için ise, hayali İşletme Fakültesi olsa da, ailesinin isteği ve teşviki ile tercihi Tıp oldu. Fahrettin Koca, 1988’de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Tıp Doktoru unvanını aldı. İlk zamanlar fakülte onu zorlamış olsa da, hekimlik mesleğinin haklı gururunu da hissediyordu. İlkokul sıralarından başlayarak tüm eğitim hayatı boyunca çalışkan ve başarılıydı…

Bu unvanın ardından, öğrenimini İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda tamamlayan Koca, 1995’te, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı unvanını aldı. İhtisas döneminde, Cerrahpaşa’da, yenidoğan ünitesi kurulmuştu. Koca, bu dönemde, Yenidoğan Ünitesi’nin kuruluşunda, Asistan Temsilcisi olarak aktif görev aldı.

Koca, bir hekim olarak, sonrasında alacağı daha büyük unvanlarla sağlık alanında başarılı işlere imza atacaktı.

Dr. Fahrettin Koca’nın görevleri

Pek çok sağlık kurumunda hekim olarak yer almasının yanında, medikal direktörlük görevlerinde de bulundu. Türk Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı’nın (TESA) kurucu başkanıydı. Koca, Vakıf aracılığıyla 1997’de, Medipol Hastanesi ve 2009’da Medipol Üniversitesi’ni kurdu. 2009 itibarıyla da, Medipol Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı’nı yürüttü.

Ayrıca İstanbul Ticaret Odası, Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği’nde üye olarak bulundu.

Bununla birlikte Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcılığı, Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanlığı ve Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği’nin Başkanlığı görevlerini üstlendi.

Kurduğu ve başkanlığını sürdürdüğü sağlık kurumlarında Koca, başarılı adımlar attı. Tüm bunlarla birlikte, siyasette de yer edindi…

Dr. Koca’nın aile yaşamı

Koca, Hale Hanım ile hayatını birleştirdi ve bu evlilik, onlara 4 evlat getirdi. Mesleğinde başarılı adımlarla ilerlediği yaşamında, gençlik hayalini büyük oğlu gerçekleştirdi; Boğaziçi Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nin neredeyse derece ile kazandı.

Koca, eşi ve küçük oğlu ile şu anda Ankara’da yaşıyor…

Siyasette Dr. Fahrettin Koca

Koca, 1997’den beri TESA Vakfı ile yürüttüğü görevinin başındaydı. 2017’de, Türkiye Anayasa değişikliği referandumu ile kabul edilen değişikliklerden sonra, TC Anayasası gereği 2018 Türkiye Genel Seçimleri yapıldı. Tarihinde ilk kez tamamı TBMM üyesi olmayan kişilerden oluşan bir Bakanlar Kurulu vardı. Bu seçimden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Sağlık Bakanı olarak Fahrettin Koca atandı.

Koca, 10 Temmuz 2018’de yemin edip, Türkiye Cumhuriyeti’nin 59. Sağlık Bakanı olarak görevine başladı.

Görevinin ilk zamanları

Koca, görevi aldığında memleketinde baba evi hayırlı olsun ziyaretleri ile doldu. Babası ile yapılan röportajlarda Hasan Bey, çocukluğundan başlayarak oğlunu anlatmış, onun merhametli, prensipli ve disiplinli bir insan oluşuna dikkat çekerek şöyle konuşmuştu:

“6 çocuğum var. Bakan bey en büyük çocuğum. Kendisi hep çok başarılıydı. Lisede, fakültede, Cerrahpaşa’da, hepsinde birinci çıktı. Çok başarılıydı. Çok iyi, çok temiz bir insan. İnsanlara hiç kıyamaz. Ondan böyle bir şey bekliyordum. Her zaman çok zekiydi. Allah nasip etti, inşallah iyi olur. Oğlum haksızlığı hiç sevmez. Bir haksızlık oldu mu karşısında durur. İnşallah Türkiye için iyi olur, başarılı olur, elinden geldiğince her şeyi yapar, herkese yararlı olur. Ben eğitime önem veririm. Evvela çiftçiydim, sonradan mahallemizde bakkallık yaptım. Bu marketle çocuklarımın hepsini okuttum. Elhamdülillah hepsi de başarılı oldu, okudular. Dün akşam 1. sınıftaki öğretmeni telefon etti bana. ‘Ben de biliyordum ondan bir şey çıkacağını’ dedi. Öğretmeni bile anlamış birinci sınıftayken. Belli oluyordu zaten, nereye giderse başarılı olurdu.”

Ailesinin ve sevdiklerinin desteğini de alarak 2018’de görevinin başına geçen Koca, yeni sistemin ilk Sağlık Bakanı olarak, 1949 tıbbi cihazı denetledi. Bunlardan 24’ü güvensiz ürün, 132’si teknik düzenlemeye aykırı ürün olarak tespit edildi ve ürünlerin toplatılmasını sağladı. Yine 2018’de, 1380 kozmetik ürün denetlenmesi sonucu, 64 güvensiz, 579 uygunsuz ürün tespit edildi. Sağlık Beyanı Mevzuatına aykırı şekilde yapılan internet ve televizyondan ürün tanıtım veya satışlarına yönelik denetimler gerçekleştirildi. 6259 internet sitesine erişim engellendi ve para cezası uygulandı.

Günümüzde Dr. Fahrettin Koca

2020 yılına ülke ve dünya çapında hızlı bir giriş yaptık. 24 Ocak 2020’de, 20.55’te Elazığ’da meydana gelen, merkez üssü Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından deprem bölgesine gitti ve incelemeler yaptı. Vatandaşın yanında ve yardımındaydı…

Yine Ocak ayında Çin’de görünmeye başlayan bir virüs tespit edildi. Sonrasında Amerika’ya da sıçrayan Koronavirüs’ün, özellikle zamanla ülkemizde de görülmesinden sonra Dr. Koca, gündemdeki en önemli isim! 2020’nin bizi böylesine zorladığı günlerde Koca, en çok sesini duyduğumuz, bilgi alığımız kişi oluverdi…

Henüz Türkiye’de virüsün görülmediği bir dönemde önlem almaya başlandığının açıklamasını yapan Dr. Koca, Koronavirüsü, bir pandemi senaryosunu öngörerek değerlendiklerini duyurmuştu. Bugün ise, hala her günün açıklamasını ekranlardan bizimle paylaşıyor. Bununla birlikte Twitter’de de oldukça etkin bir şekilde paylaşımlarını sürdürüyor.

Covid-19 virüsünün ülkemizde de görülmesinin ardından, #Evdekal ve #Hayatevesığar sloganları ile halkı, özellikle büyük şehirlerde, daha özenli olması ve evlerinde kalması konusunda uyaran Koca, yaşadığımız şu son günlerde, eve, hatta odalara kapanmanın, sosyal izolasyonu mümkün olduğu ölçüde sağlamanın öneminin altını çiziyor. İtalya’da, Amerika’da, İran’da, dünyada ölüm bilançolarının iç karartan yüzü kocaman bir gerçek olarak karşımızda dururken, tüm sağlık çalışanları ve emekçiler, Türkiye’de halkın evde kalması için çalışmaya devam ediyor.

Sevdiklerimizi kaybetme ihtimali ile burun buruna geldiğimiz, sokağımızın başına kadar güvenle yürümenin değerini anladığımız şu günlerde, Bakan Koca, her akşam, o gün ülkemizde virüs konusunda yaşananların açıklamasını yapıyor. Gecesini gündüzüne katıp çalışmalarını sürdüren Koca, halkından, her gününü alınan tedbirlere daha sıkı uyarak geçirmesini istiyor. Herkesin kendisi virüsü taşıyormuş gibi davranmasının önemini sürekli dile getiren Koca, teması sıfırlamayı, temizliğe özen göstermeyi ve elzem durumlar dışında evde kalmayı öğütlüyor…

Dünyanın bize sınırlarını çizdiği şu günlerde hepimizin ortak dileği bu virüsten arınmak. Bunun için canını dişine takmış koca bir ülke olarak, dünya olarak çalışıyoruz. Sağlık sisteminin görünen yüzü de Fahrettin Koca. Çalışmalarını takip ediyor ve virüsü yendiğimizi duyuracağı anı iple çekiyoruz…