Sporun çocuklar üzerindeki olumlu etkileri

Sporun çocuklar üzerindeki olumlu etkileri

ABONE OL
Temmuz 9, 2024 16:51
Sporun çocuklar üzerindeki olumlu etkileri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çocukların eğitim hayatları boyunca her türlü derslerinde başarılı olunması gerektiğini düşünen ebeveynler çocukların dersleri kadar spor hayatlarını düşünmemektedir. Melis Öztürk, sporun çocuğun gelişimi üzerindeki etkisi hakkında bilgi verdi.

Spor çocuklar için hem fiziksel hem sosyal açıdan önemli. Çocuk için spor fiziksel gelişimin yanı sıra sosyal açıdan da önemli bir yer tutmaktadır. Çocuk spor yoluyla, çevresini tanımakta, iletişim kurmakta ve kendine olan güvenini Artırmaktadır. Sağlıklı bir çocuk eğer yeterli seviyede hareket etmez ise psikomotor gelişmesi zarara uğrar ve buna bağlı olarak okulda ve sosyal hayatında başarı oranı düşer. Bu yüzden bir çocuk ne kadar erken yaşta spor ile tanışırsa onun için o kadar iyidir.

Vücut sağlığı için egzersiz şart

Çocuğun sağlıklı büyüyebilmesi için spor yapması gerekmektedir. Çünkü gelişmekte olan çocukların vücudunun spora yani egzersize ihtiyaçları vardır. Yapılan araştırmalarda, okul çağındaki çocuklara düzenli spor yapma alışkanlığı kazandırıldığında çocuğun ileriki yaşlarda da bu alışkanlıkları devam ettiği görülmektedir.

Çocuk için en ideal spora başlama yaşı 3 ile 5 arası

Çocuğun spora ve düzenli egzersizlere, özellikle cimnastik gibi sporlara en erken başlama yaşı 3 yaştır. 5 yaş ise diğer sporlara başlamak için oldukça uygun bir dönemdir. Ancak bu dönemde çocuğun oyuna olan ilgisi üst seviyelerde olduğu için oyun ağırlığının daha çok olduğu spor faaliyetlerinin seçilmesi gerekmektedir. Çünkü bu dönemde çocuk çevresine uyum sağlamaya ve kendini tanımaya başlamaktadır. Çocuk düzenli spor yapmaya başladığında fiziksel ve sosyal açıdan gelişme, konsantrasyon, öz güven oluşmakta ve kifoz ve skolyoz gibi omurga şekil bozuklukları daha az görülmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP