Kış Bahçesinin Havalı Çiçeği: Sümbül

Kış Bahçesinin Havalı Çiçeği: Sümbül

ABONE OL
Temmuz 9, 2024 16:44
Kış Bahçesinin Havalı Çiçeği: Sümbül
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rengarenk çiçekleri ve mis kokusuyla cezbeden sümbül, kış bahçelerinin en havalılarındandır. Soğanını dikmek için acele edin.

TOPRAK: Biraz kumlu, geçirgen toprak onun için idealdir. Toprağı kurudukça yeterince sulanmasına özen gösterilmeli ve doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Saksıda yetiştirecekseniz drenaja çok dikkat edin. Saksıya çakıl taşları koyarak geçirgenliği sağlayabilir ve bu sayede fazla suyun soğanları çürütmesine engel olabilirsiniz.

BAKIM: Bahçede yetiştirilecek olanlar soğuğa dayanıklıdır, ama saksıda dondan korunması gerekir. Güneşli ya da yarı gölge bir alan onun sağlıklı gelişimi için idealdir. Saksıda yetiştirilen sümbül, kuruduktan sonra çiçeğin dibinden kesilir.

ÜRETİM: Sonbahar sonları soğan dikimi için en uygun zamandır. Ağır ve sert soğanlar seçmeye dikkat edin çünkü ağır soğanlarda bol miktarda besin biriktiği için daha sağlıklıdırlar. Soğanı, büyüklüğünün en fazla iki buçuk katı kadar derine ve sivri ucu yukarıda olacak şekilde dikin. Her sene yeni yavrular verir. Ayırma yöntemiyle yeni sümbüller de elde edebilirsiniz.

MEYVE: Renkleri değişik ve parlak, keskin kokulu çiçekleri vardır. Sümbül çiçekleri ince, uzun ve düzgün yaprak demetinin tam ortasından çıkan bir çiçek sapının ucunda açar. Dik salkımlar halinde bulunan bu hoş kokulu çiçekler, düz ya da katmerli, sarı, mor, mavi, pembe, beyaz ya da kırmızı renklerde olabilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP