Dekoratif Bir Bahçe Bitkisi Ortanca

Dekoratif Bir Bahçe Bitkisi Ortanca

ABONE OL
Temmuz 9, 2024 16:44
Dekoratif Bir Bahçe Bitkisi Ortanca
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ortanca bitkilerin iyi yetişmesi için en önemli yöntem doğru yere dikmektir. Bunun anlamı seçtiğiniz bitki kesinlikle yaşadığınız yerin iklimine uygun olmalıdır ve iyi yere dikilmelidir.

Işık

Ortancalar ışıklı ortamları severler. Bu tür yerler onlar için en iyi ortamlardır. Sabah güneşi ve akşam üzeri güneşi yararlıdır. Çiçekleri dinç tutmak için ışık gereklidir fakat fazla ışığa mazruz kaldıklarında güneş çiçeklerin yapraklarının kenarına zarar verebilir.

Su

Ortancalar çok su sever ve bu onların büyüyüp gelişmeleri için gerekli ve önemlidir. Bu nedenle sulamayı sık sık yaptığınızda ortancalarınız daha canlı olacaktır.

Toprak

Ortancaların renkli çiçeklenmesi, toprağın uyumu ve ortamına da bağlıdır. Mesela pembe bir ortanca aldıysanız ve toprağınız asitli ise ortancanızda mavi çiçeklenme oluşur. Ortanca yetiştirmenin de en eğlenceli yanı budur. Çünkü toprağınızı değiştirerek renk değişikliği sağlayabilirsiniz. Kireç ve diğer alkalik ürünler çiçeğinizi pembeye dönüştürebilir.

Buna ek olarak toprağın “Ph” değerine dikkat edilmesi gerekir. Çünkü ortancalar zengin toprakları severler ve iyi bir bitki örtüsü sulama kadar etkili ve yardımcı olur.

Ortancalar iyi su isterler bunun için iyi bir drenaj da yapılabilir. Fakat ıslak toprak ortancalar için iyi bir çözüm değildir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP