Kalbin Fonksiyonu

Kalbin Fonksiyonu

ABONE OL
Temmuz 3, 2024 08:50
Kalbin Fonksiyonu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kalbin fonksiyonunu rahatça yapabilmesi için yeterli miktarda oksijene gereksinimi vardır. Kalbin içindeki kanın kalbe oksijen taşıma açısından bir yararı yoktur. Kalbin dış yüzeyinde koroner denilen özel damarlarla kalbin oksijen gereksinimi karşılanır.

Damar sertliği diye bilinen bu damarlar ATEROSKLEROZ ’a hassastır. İnce damarlar olmaları münasebetiyle damar duvarında olan yapı bozuklukları damarda yer yer darlıklara neden olur. Normalde atardamarların iç yüzeyinden kanın şekilli elemanlarının damar yüzeyine çökmesini ve pıhtılaşmayı engelleyen bazı maddeler salınır. Ancak damar duvarındaki bu yapı bozuklukları bazı kan hücrelerinin ve minerallerin damar duvarındaki bu hasta bölgelere oturmalarına neden olur

Bu şekilde yer yer daralmalar olan bölgelerde ani bir tıkanma olduğunda o damarın beslediği kalp dokusu kan alamaz. Yirmi dakikadan uzun süre kan ve oksijen alamayan kalp adelesi ölmeye başlar. Bu olaya KALP KRİZİ (miyokard infarktüsü) denir. İnfarktüs geçiren kalp bölümü kasılma fonksiyonunu kaybeder. Altı saat içinde infarktüs yerleşir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP