Aritmi

Aritmi

ABONE OL
Temmuz 6, 2024 17:13
Aritmi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ARİTMİ

· Normalde kalp atımı sağ kulakçıktan başlar

.Sağ kulakçıkta elektrik uyaranlar çıkaran sinüs düğümü adı verilen özel hücre grupları vardır (Doğal kalp pili).

· Uyaran kulakçıktan atriventriküler düğüme gelir. Atrioventriküler Düğüm uyaranı karıncıklara taşıyan yollarla (Sağ DalSol Dal) bağlantılıdır.

Uyaranın bu yollar aracılığı ile bütün kalpte dolaşması sonunda önce kulakçıklar kasılarak kan karıncıklara pompalanır. Saniyeden kısa bir süre içinde kasılan karıncıklar yardımıyla kan tüm vücuda dağıtılır.

· Bu işlem normalde dakikada 60-100 kez tekrarlanır.

· Gerek uyaranın sinüs düğümünden başka yerlerden çıkması gerek iletim yollarındaki aksaklıklar (blok) gerekse sinüs düğümünün anormal çalışması bu normal süreci bozar ve aritmi denilen kalp atım bozukluklarına neden olur. Kalp atımlarının düzeninin değişmesine aritmi denir. Atımlar arasındaki aralıkların kısalıp uzaması ve atım sayısının anormal ölçüde artmış (takikardi) veya azalmış (bradikardi) olması halidir.

· Değişik kalp hastalıkları(Koroner kalp hastalıkları Kalp kası hipertrofisi Kalp kasının iltihabi hastalıkları Kapakçık hastalıkları Elektrofizyolojik anormallikler aritmiye neden olur. Bunun dışında :):):):)bolik bozukluklar elektrolit denge bozukluklarıtütün alkol stres cafein diyet ilaçları soğuk algınlığı ilaçları da aritmi nedeni olabilir.

· Aritmiler kalp atımına neden olan elektriksel odağın bulunduğu kalp bölgesine göre;

o Atrium (Kulakcık) kökenli aritmiler

o Ventriküler (karıncık kökenli) aritmiler olarak ikiye ayrılır

. Atrium (Kulakcık) kökenli aritmiler

· Sinüs aritmisi : Solunuma bağlı olarak kalb hızındaki değişmedir.

· Sinüs takikardisi: Sinüs düğümü alışılmıştan hızlı eletriksel uyaran çıkartır ve kalp hızı artar.

· Prematüre supraventriküler kontraksiyon (Zamanından önce ortaya çıkan karıncık üzeri bölge kökenli kalp kasılması)veya Prematüre atrial kontraksiyon (Zamanından önce ortaya çıkan kulakçık kökenli kalp kasılması).

· Supraventriküler takikardi (karıncık üzeri bölgeden köken alan kalp hızı artması) ve paroksismal atrial takikardi(nöbetler halinde gelen kulakçık kökenli kalp hızı artması)

. Ventriküler(karıncık kökenli) aritmiler

· Prematüre ventriküler kompleks(Zamanından önce ortaya çıkan karıncık kökenli elektiriksel uyarana bağlı karıncık kasılması).

· Ventriküler takikardi: Karıncık kökenli elekriksel uyaranlara bağlı kalp hızı artmasıdır. Hastada çarpıntı göğüs ağrısı solunum güçlüğü hırıltılı solunum yakınmaları ortaya çıkar. Tansiyon düşüktür. Komaya kadar gidebilen şuur bozuklukları olur.Hastanın en kısa zamanda hastaneye yetiştirilmesi gerekir. · Ventriküler fibrilasyonarıncığın kontrolsuz ve çok hızlı kasılmalarıdır. Bu durum kanın pompalanmasından ziyade karıncığın titremesine sebeb olur. Nabızsız aritmi adı da verilir. Kalbin pompalama yeteneğinin kaybı ile ani ölüme neden olur. Kalp bloğu Elektriksel uyaranın normal yollardan karıncıklara geçememesidir.

· Uyaranların tamamı gecikerek geçer.

· Uyaranların bir kısmı gecikerek geçer.

· Uyaranların hiçbiri geçemez. (Kalp atımları karıncıklardan köken alır kalp hızı çok yavaştır)

· Sadece Sağ Dal’da iletim bozulmuştur (Sağ Dal Bloğu).

· Sadece Sol Dal’da iletim bozulmuştur(Sol Dal Bloğu).

Aritmi tanısındaki testler

Elektrokardiyografi(EKG): Kalbin elektriksel aktivitelerinin kaydedilmesidir. Göğsün üstüne el ve ayak bileklerine çeşitli diskler yerleştirilir ve kaydedici cihaza kablolarla bağlanır. Kalbin elektriksel sinyalleri bir kağıda yazdırılır. Doktor kalbin ritminde değişiklik olup olmadığını kontrol eder.

-İstirahat EKG si: Hasta ekg çekilirken hareketsiz olarak birkaç dakika yatar.

-Egzersiz EKG si: Hasta EKG ye bağlı iken bisiklet ve koşu bandında efor yapar. Bu test egzersizin aritmiye neden olup olmadığını veya aritmileri artırıp artırmadığını veya kalp kaslarına kan akımının bozulduğuna dair bir belirti çıkıp çıkmadığını (İskemi) gösterir.

-HOLTER testi (24 saatlik EKG takibi): Hastanın günlük hayatı sırasındaki EKG değişiklliklerini kaydeden bir cihazdır. Bu test sayesinde diğer EKG testlerinde görülemeyen ritm bozuklukları veya iskemik bulgular saptanır.

-Transtelefonik İzleme: Hasta kaydedici cihazı 24 saatten daha uzun süre taşır. Aritmi hissedince bu bilgiyi izleme istasyonuna ya anında ya da kaydederek daha sonra telefon yardımıyla iletir. Bu test daha çok nadir gelen aritmileri saptamakta yararlıdır.

Elektrofizyolojik çalışma (EPS): Genellikle kasık toplar damarından girilerek ince ve esnek bir tüp (katater) yardımıyla sağ kulakçık ve karıncığa ulaşılır. Kalbin elektriksel aktivitesi izlenir. Bu test doktorların aritminin tipini ve tedaviye nasıl cevap verdiğini saptamalarına yardım eder.

Aritmiler Nasıl tedavi edilir ?

· İlaçlar: Dikkatli seçilmelidir. Yan etkileri fazladır. Aritmiyi artırabilir. Dozun tesbitinde sürekli doktor kontrolu ve EKG testleri kullanılmalıdır.

· Kardiyoversion: Kalbi normal ritmine döndürmek için acil durumlarda doktorlar tarafından göğüs duvarına uygulanan elektirik şokudur.

· Kalp içi defibrilatör(ICD): Ani ölümlere sebeb olacak ciddi ventriküler aritmiler (ventriküler fibrilasyon öyküsü sık tekrarlayan ventriküler takikardi atakları) söz konusu olan vakalarda kullanılır. Cihazın gövdesi göğüs kasının içinde oluşturulan yuvaya elektrotları kalp içine yerleştirilir. Bu cihaz kalp ritmini izler. Önemli ve tehlikeli aritmileri ayırt eder. Gerektiğinde elektirik şoku vererek ölümcül aritmileri düzeltir. Kalp hızının yavaşlamasına bağlı ölüm riski taşıyan hastalarda ayrıca pacemaker fonksiyonundan da yararlanılmaktadır.

· Kalp pili (Pacemaker): Sinus düğümünün düzgün çalışmadığı durumlarda veya kalp içi elektriksel iletim yollarında blok varsa bu cihaz elektiriksel uyaranlar göndererek kalbin düzgün çalışmasını sağlar.

· Elektrofizyolojik araştırma ile aritmiye sebeb olan odak bulunabildiği taktirde bu odağın radyo-frekans dalgaları yardımıyla susturulması yöntemi de kullanılmaktadır

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP