Pedikür nasıl yapılır?

Pedikür nasıl yapılır?

ABONE OL
Haziran 18, 2024 05:49
Pedikür nasıl yapılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1. Tırnak etlerini yumuşatmak için ayaklarına krem sür ve sonrasında ılık suda 15 dakika kadar beklet.
2. Sırasıyla ayak parmaklarındaki etleri iterek temizle.
3. Tırnaklarını şekline göre törpüle. Ayak tırnakların üst kısmını da törpüleyebilirsin.
4. Ayaklarını temizlemek için tekrar suda beklet.
5. Kuruladıktan sonra oje sürmek için manikürdeki tekniği uygulayabilirsin.

Püf noktaları
* Ayak tırnaklarını limonla ovarsan, tırnakların daha parlak görünür.
* Topuk kısımların sertse, vazelin sürüp pamuklu çorap giy. 1 saat sonrasında ayaklarının yumuşacık olduğunu fark edeceksin.
* Ayaklarını dinlendirmek için doldurmuş olduğun ılık suya lavanta yağı ekleyebilirsin.
* Ayaklardaki ölü derileri temizlemek için, pelling özelliği taşıyan bakım ürünlerini kullanabilirsin. Sudan çıkarttıktan sonra ponza taşıyla da bu işlemi gerçekleştirebilirsin.
* Ayak kokusu problemi yaşıyorsan, çoraplarını giymeden önce ayaklarını pudralamayı deneyebilirsin.

Ayaklara dikkat
Ayak sağlığı şakaya gelmiyor. O yüzden sen de ayakkabı ya da bot giyerken ayrıca ayağınla ilgili her türlü konuda dikkat etmen gereken noktaları atlama. İşte, bu konuda İsveç Ayak Sağlığı Merkezi’nden Özgül İşgör’den öğrendiğimiz birkaç önemli detay…

1)Büyük ayakkabı giydiğinde sürtünmeden, küçük ayakkabı giydiğinde ise basınçtan oluşan sorunlar, ayağında nasır oluşmasına neden olur. Bu yüzden seçtiğin ayakkabı mutlaka ayağına tam olarak oturmalı.
2)Yüksek ve ince topuklu ayakkabılar, vücudun tüm ağırlığını ayağın ön kısmına yükler. Bu da ayağın ön kısmında nasır oluşumuna neden olur.
3) Travma, ayağı çarpmak veya ayağın üzerine basılması gibi darbeler, tırnağın derinin içine batmasına neden olur, ki bu da batık tırnak anlamına gelir. Sık koşmak, yanlış kesim, sıkı çorap ya da dar sivri burunlu ayakkabılar da tırnak batığına yol açabilir. Bunun için rahat ve parmaklarını sıkıştırmayan ayakkabı giymeye özen göstermeli, tırnaklarını da düz kesmelisin.
4) Kapalı ayakkabı ve çoraplar ayağı sıcak ve nemli tuttuğu zaman mantar sorunu ortaya çıkabilir. Bununla başa çıkmak için her gün farklı bir ayakkabı giymelisin. Ayrıca hava delikleri ve deri malzemeden üretilmiş ayakkabıları seçmelisin.
5) Mantar sorununa çözüm getirmenin bir başka yolu da, her gün çoraplarını değiştirmen. Ayrıca herkesin ortak olarak kullandığı havuz, hamam ve duşlarda terlik giymeyi sakın ihmal etme.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP