Narsist Aşıklar Sevgi Nedir Bilmezler

Narsist Aşıklar Sevgi Nedir Bilmezler

ABONE OL
Haziran 21, 2024 17:08
Narsist Aşıklar Sevgi Nedir Bilmezler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aşk ilişkisinde kendi yüceliğini en fazla yansıtanı tercih edip, kendilerini seveni değil de onların kendilerini sevmesini severler.

Aşk ilişkisinde kendi yüceliğini en fazla yansıtanı tercih edip, kendilerini seveni değil de onların kendilerini sevmesini severler. Olumsuz tepkiler karşısında tahammülsüz davranıp, sevgiyi değersizleştirebilirler….

Sevgililer günü öncesinde saldırganlıklarını gizleme özelliğine sahip narsist sevgililer konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, bu kişilerin empati yoksunu ve özür dilemeyi bilmeyen kişiler olduğunu vurgulayarak, romantizmle alay eden narsist sevgililerin sevmeyi bilmediklerini söylüyor.

Güzel konuşmaları, bilgileri, zarafetleriyle etkileyici olan narsistlerin, yüceltilmeye ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Feneryolu Polikliniği Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, eksikliklerine ayna tutulmadığı sürece bu kişilerin saldırganlıklarını gizleyebildiklerini belirtiyor.

Sazı ele aldıklarında bir türlü bırakmazlar

Narsist kişilerin aşk ilişkilerinde kendi yüceliğini en fazla yansıtanı tercih ettiklerini ifade eden Ünsalver, bu kişilerin kendilerini seveni değil, onların kendilerini sevmesini sevdiklerinin altını çiziyor. Ünsalver bu kişilerin eleştiri karşısında birden değişebileceklerini hatırlatarak; “Eleştiri ya da olumsuz tepkiler karşısında sevilme halini kaybedeceklerinden kaygı duyarak, tahammülsüz davranır sevgiliyi değersizleştirip üstüne yürürler. Sevgililerine aşağılayıcı sözler sarfedebilirler. Narsisistler sevgililerinin ne sevdiğini, ne istediğini, hayallerini bilmez ya da bunlar narsisistin çıkarlarıyla ters düşüyorsa sevgilinin beğenilerini, isteklerini, hayallerini değersizleştirici davranırlar. Sevgililerini dinlemezler. Konuşmada sözlerini keserler. Kendileri sazı ele aldıklarında ise bir türlü bırakmazlar.” dedi.

Kadın narsistler dramatik rol yapar

Bu kişilerin empati yoksunu olduklarının da altını çizen Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, kadın narsistlerin hep mağdur pozisyonunda olduklarını belirterek; “Sevgililerini aşağılayıp yıktıktan sonra yaraladıkları kişinin nasıl hissettiğini göremez ve her daim kendilerini haklı ve hatta mağdur pozisyonunda görürler. Özellikle kadın narsisistler sürekli bir dram içinde gibi davranırlar. Hep yapacakları çok şeyleri vardır ve kimse yaptıklarını yeterince takdir etmemektedir” şeklinde belirtiyor.

Sevgi nedir bilmezler

Ünsalver narsist kişilerin sevgiyi anlayamayacaklarının altını çizerek ekliyor; “Özür dilemezler. Sevgi veremezler, çünkü aslında birini sevmek nasıl olur bilemezler ve bu sebeple sevgi ve şefkat beklentilerini gereksiz görürler, sevgililerini güçsüz bulurlar. Oysa kendilerinin sevilmeye ve değer verilmeye ihtiyaçları vardır. Sevgilisi ona yaklaştıkça bu yakınlaşma ve yarattığı duygulardan ürkerek sevgiliyi iterler. Romantizmle alay ederler. Bir narsisistle yaşanan birlikte yalnız kalma hissi en belirgin histir. Hatta o uzaktayken daha az yalnız hissedilebilir.”

Kuralları onlar koyar

Narsist için dünyanın hep kendi ekseninde döndüğünü vurgulayan, bu kişilerin bu yüzden de sevgilinin ihtiyaçlarının farkında olmadığını ifade eden Ünsalver, sevgilinin onun ekseninde döndüğü sürece ancak iyi olacağını belirterek ekliyor;

“Onay beklentileri yüksektir. Hiçbir şeyden memnun olmaz ve sürekli şikayet ederler. Ötekiler hep kötü kendisi hep iyidir. Eleştirileri sonsuzdur. Birinin eksiğini gördüler mi dalga geçer, karşı tarafı utandırırlar. Mükemmeliyetçidir ve sevgiliden de bunu bekler. Sevgilisinin başarısızlıklarını, fiziksel kusurlarını acımasızca eleştirebilirler. Kuralları onlar koyar ve kendi çıkarları doğrultusunda yıkarlar. Bazı narsisistler ise bağımlı özellikler gösterebilir. Kendindeki eksiklikleri görmesini engelleyecek ve onu hep pohpohlayabilecek kişilere yakınlaşmayı tercih ederler. Kendilerini “duygusal” yapıda tarif ederler ve bunun için kendilerini aşırı çalışmaya, alkole ya da kumara yönlendirebilirler.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP