Mermi Karıncası: Dünyanın En Ağrılı Isırığı

Mermi Karıncası: Dünyanın En Ağrılı Isırığı

ABONE OL
Haziran 12, 2024 08:15
Mermi Karıncası: Dünyanın En Ağrılı Isırığı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mermi Karıncası (Paraponera clavata), Orta ve Güney Amerika’nın bazı bölgelerine özgü bir karınca türüdür. Kurşun karıncası olarak da bilinen mermi karıncası, saldırgan savunma davranışları ve son derece acı verici iğneleriyle bilinir. Mermi karıncası genellikle Honduras, El Salvador, Nikaragua, Kosta Rika ve Kolombiya, Ekvador, Peru ve Bolivya da dahil olmak üzere Güney Amerika’nın kuzeyindeki ıslak yağmur ormanlarında yaşar.

Mermi Karıncası Morfolojisi

Mermi karıncaları genellikle 18-30 mm uzunluğunda ve kanatsız eşekarısı görünümündedir. Birçok karınca türünün aksine, farklı kastlardaki mermi karıncaları arasında önemli bir polimorfizm yoktur: yani işçi karıncalar, kraliçe karınca ile aşağı yukarı aynı morfolojiye sahiptir. Tüm karıncalar gibi, baş, göğüs ve karın bölgesinden oluşan üç parçalı bir gövdeye sahiptirler. Hem erkek hem de dişi mermi karıncaları, çevreyi araştırmak ve yiyecek aramak için kullandıkları büyük bir çift çeneye ve uzun antenlere sahiptir. Mermi karıncaları, tüylü göğüsleri sayesinde diğer karınca türlerinden de ayrılır.

Mermi karıncası sokması, tüm gün süren ağrıyla sonuçlanır.

Beslenme ve Yaşam Alanı

Mermi karıncaları, esas olarak nektar ve bitki materyalinden oluşan bir beslenme düzeni ile yaşarlar. Ayrıca diğer eklembacaklı türlerini de yedikleri bilinmektedir. Yuvaları normalde ağaçların dibinde bulunur ve birkaç yüz üye içerir. Mermi karıncaları çoğunlukla gündüz yaşarlar ve günlerini koloni için yiyecek arayarak geçirirler. Mermi karıncaları, nektar ve yaprak toplayabilecekleri orman örtüsüne kolay erişim sağladıkları için uzun ağaçları tercih ederler.
Genelde agresif olmasalar da, mermi karıncaları tehdit altında hissettiklerinde çok agresif olabilirler. Kurşun karıncası, cam kanatlı kelebeğin (Greta oto) başlıca avcılarıdır ve genellikle forid sinek larvaları (Apocephalus paraponerae) tarafından parazitlenirler. Phorid sinekleri, yumurtalarını yaralı işçi karıncaların üzerine bırakır. Tek bir işçi karınca, 20’ye kadar sinek larvası içerebilir.

Mermi Karıncası Isırığı: En Ağrılı Böcek Sokması

Kurşun karıncası, vurulmanın acısına kıyasla son derece acı verici iğnesi ile bilinir. Kurşun karıncası, şu anda 4.0+ derecelendirmesiyle Schmidt sokma ağrısı endeksinde en yüksek puanı almıştır. Mermi karıncası sokmalarının tüm gün sürebilen yanma, zonklama ve her şeyi tüketen bir ağrıya neden olduğu tanımlanmıştır. Mermi karıncasının yerel isimleri, son derece acı verici iğnesine işaret eder. Örneğin, Venezuela’da mermi karıncaları, bir sokmadan meydana gelen ve tüm gün süren ağrıya atıfta bulunarak “24 saatlik karınca” anlamına gelen “hormiga veinticuatro” olarak bilinir. Mermi karıncası iğneleri, şişmeye, taşikardiye (yüksek kalp atışı), kanlı dışkıya ve aşırı durumlarda felç ve ölüme neden olabilen güçlü bir nörotoksin içerir.

Brezilya’nın Sateré-Mawé halkının ayinleri için mermi karıncayı kullandıkları biliniyor. Savaşçı olarak kutsanan genç erkekler, iğneleri içe bakacak şekilde birkaç mermi karıncası içeren dokuma bir çift eldiveni giymelidir. Yeni başlayanlar eldivenleri 5 dakika açık tutmalıdır. Başlama törenlerini başarıyla tamamlamak için, genç erkeklerin birkaç ay veya yıl boyunca 20 defaya kadar bu prosedürden geçmeleri gerekir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP