Ihlamurlu Dondurma

Ihlamurlu Dondurma

ABONE OL
Haziran 7, 2024 17:08
Ihlamurlu Dondurma
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1 litre süte, mümkünse taze organik süt, yoksa günlük süt, 2 avuç ıhlamur ekleyin ve kaynattıktan sonra 3-4 saat kenarda bekletin. Böylece ıhlamur rahiyasını süte iyice bırakacak. Ihlamurun yapraklarından ziyade çiçekli tarafını kullanmanızı tavsiye ederim.

Ardından ocağı tekrar yakın ve tencereyi ateşe koyun. 1 çorba kaşığı salep ve 2 su bardağı, yaklaşık 500 gr.toz şekeri ekleyin. Dondurmalık, hakiki salebi aktarlarda ve baharatçılarda bulabilirsiniz. Orta ateşte, karıştırarak kaynatın. 1 taşım kaynattıktan sonra altını kapatın ve el blenderınızın çırpıcı tarafı ile iyice çırpın. Süzgeç yardımıyla büyük ıhlamur parçalarını kenara alın, ufaklar kalabilir. Böylece hafif bir çıtırtı ve yer yer ıhlamur tadı hoşunuza gidecek. Sonra oda sıcaklığına düşmesi için bir kenara bırakın; 2 saatte oda sıcaklığına ulaşacaktır. Buzdolabının derin dondurucu bölümüne üzeri kapalı bir şekilde yerleştirin ve dondurmanız hazır olana, yani karıştıramayacağınız hale gelinceye kadar her saat başı çırpıcı ile iki dakika karıştırın. Toplamda 6-7 defa bu işlemi yapmak gerekiyor. Bu esnada salep taneleri soğukla kendilerini bulup açılacaklar.

Dondurmayı en fazla bir hafta içerisinde tüketebilirsiniz.
Süsleme olarak bır kısım ıhlamuru eritilmiş şekere batırıp, soğumaya bırakın ve ardından dondurmayı servis ederken üzerlerine serpiştirin. Bu çıtırtı ile dondurmadaki ufak parçalar ahenk içerisinde olacaklar.

4-6 Kişilik
1 litre süt
1 çorba kaşığı salep
500 gr. toz şeker
2 avuç ıhlamur

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP