Gebelikte Uyku Sorunları

Gebelikte Uyku Sorunları

ABONE OL
Haziran 16, 2024 12:29
Gebelikte Uyku Sorunları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gebelik boyunca uyku alışkanlığınızda belirgin değişiklikler olacak.Bunların bir kısmı gebeliğe uyum sağlamanıza yerdımcı olurken bir bölümü de çektiğiniz sıkıntının artmasına neden olacak özelliktedir.

Erken gebelikte progesteron hormonu düzeyindeki aşırı artış nedeniyle uyku ihtiyacında belirgin bir artış olur.Erken dönemde anne adayları bu durumu genellikle ‘Başımı yastıktan kaldıramıyorum’ şeklinde tanımlarlar. Bulantı ve kusmalar da uyku gereksinimini arttırır.gündüz saatlerinde uyku gereksinimi hatta ‘dalıp gidivermek’ erken gebelikte anne adaylarının sık yaşadıkları bir durumdur.Buna karşın gece saatlerinde de sık idrara çıkma ihtiyacı nedeniyle uyku bölünmeleri olabilir. Fiziksel ve psikolojik değişiklikler de gece uykularının bölünmesinde rol oynar.

Bu dönemde gece uykusuzluğu yaşıyorsanız gündüz uykularını mümkün olduğunca azaltmaya çalışın.Yatağınızda dinlenme,kitap okuma veya televizyon seyretme gibi alışkanlıklarınız varsa bunlardan vazgeçmeye çalışın.

Gebelik haftası ilerledikçe mekanik zorluklara bağlı uyku problemleri ve uykusuzluk daha ön plana çıkar. Ancak psikolojik gerginlikler de etkisini sürdürür.Bu dönemde reflü de(mide yanması) gebeliğin ikinci üç ayından itibaren kaliteli bir uykuyu engellemeye başlayabilir.

Son üç ayda özellikle de doğum yaklaştıkça uykusuzluk giderek en büyük sıkıntı haline dönüşebilir.Son aylarda mekanik zorluklar ,mide yanması,sık idrar gereksinimi ve doğum konusundaki endişelerin hangisinin uykusuzluğunuzun en önemli nedeni olduğunu söyleyebilmek çok ta kolay değildir.

Uykusuzluğunuzla baş edebilmeniz için yapabileceklerinizi kısaca özetlemeye çalışalım.
1) Özellikle gebeliğin ikinci yarısında sol yan tarafınıza yatmaya özen gösterin.Bu pozisyon bebeğe giden kan akımının en fazla olduğu,dolayısıyla bebeğinizin en rahat ettiği pozisyondur.sürekli sol yanınıza yatmaktan rahatsız oluyorsanız sağ tarafınıza da yatabilirsiniz.ancak sırtüstü yatmaktan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın.Yan yatar durumdayken üstte kalan bacağınızı hafifçe karnınıza doğru çekin ve alttan bir yastıkla destekleyin .aynı şekilde karın bölgesini de ufak bir yastıkla destekleyin.Yatağınızın uygun bir yatak olduğundan da emin olun.Ne çok sert ne de çok yumuşak yataklar düzenli bir uyku için uygun değildir.

2) Akşam mümkün olduğunca hafif besinler tüketin.Yemek sonrası yürüyüş yapmak , yatmadan önce ılık bir duş almak uykunuza iyi gelecektir.
3) Gebelik sırasında bol su içmeniz gerektiğini sürekli belirtiyoruz.Ancak gece idrara çıkma ihtiyacını azaltmak için akşam saatlerinde daha az sıvı almanız uygun olabilir.
4) Gündüz yaşadığınız stresleri geride bırakmaya çalışın.Kafein tüketiminizi azaltın eğer içiyorsanız kahveyi bırakmaya çalışın.Çayı da limonlu ve açık içmeyi tercih edin.
5) Yatmadan önce çok az miktarda kuru gıda tüketin.akşam asla ağır ,yağlı ve baharatlı gıdalar almayın
6) Reflü uykusuzluğunuz üzerinde etkiliyse bu konudaki önerilerimizi gözden geçirin. Doktorunuzdan bu şikayetiniz için ilaç isteyebilirsiniz.
7) Kas kramplarınız sıklıkla rahatsız ediyorsa gebelere özel Magnezyum preparatlarından yarar görebilirsiniz.Ancak süt süt ürünleri kuru yemişler kalsiyum ve magnezyumdan zengin olduğu için öncelikle bu gıdaların düzenli tüketilmesi,yeterli olmazsa ilaç alınması daha uygun olacaktır.
8) Uykusuzluğunuzu da ayrı bir stres unsuru haline getirmeyin.Gebelik sırasında da öncekinden farklı da olsa yeni bir uyku düzeni geliştirmeye çalışın.

Huzursuz Bacak Sendromu: Genel sorunlar dışında son yıllarda giderek daha fazla adını duyduğumuz ‘Huzursuz Bacak Sendromu’’ da genelde gebelikte başlar veya ağırlaşır.genel olarak her 100 anne adayından 15 inde bu sendromun bulunduğu kabul edilir.Özellikle gece yatınca ortaya çıkan şikayetler arasında bacaklarda karıncalanma ufak kasılmalar aşırı hassasiyet vardır.Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Çok belirgin rahatsızlık veriyorsa doktorunuzun önerisiyle ilaç tedavisi (genelde sakinleştiriciler) kullanılabilir

Horlama:Eğer uyku sorununuz yoksa ve rahat uyuyabiliyorsanız bu durum bazen de eşiniz için sorun olur.:) Çünkü gebelerin yaklaşık üçte biri horlamaya başlar.bu durum burun ve gırtlaktaki ödeme bağlıdır.Çok belirgin durumlarda uyku apnesine (uykuda nefes alamama durumu) neden olabilir.Belirgin bir horlama problemi varsa bu konuyu doktorunuzla paylaşın.

Özellikle doğuma yakın dönemde mümkün olan en kaliteli uykuyu uyumanız önemlidir.Kronik uykusuzluk doğumda ve doğum sonrasında daha zorlanmanıza neden olabilir.Herşeye rağmen uykusuzluk probleminiz devam ediyorsa doktorunuzla bu durumu paylaşın.Gerekirse doktorunuzun önerisiyle bebeğinize zarar vermeyecek ilaçlar kullanmanızda sakınca yoktur.​

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP