Gebelikte kansızlık

Gebelikte kansızlık

ABONE OL
Haziran 21, 2024 17:06
Gebelikte kansızlık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gebelerin yaklaşık % 20-30’unda yeterince demir olmadığı için kansızlık gelişir. Demir eksikliğine bağlı gelişen bu kansızlık iyi bir beslenme ve ilaç tedavisi ile düzeltilebilir. Gebe kaldığınızı öğrendiğinizde size doktorunuz tarafından yapılan ilk tahlil olan kan sayımı ile kansızlığınızın olup olmadığı tespit edilir. Eğer bu kansızlığınız çok şiddetli değilse genelde belirti vermez. Fakat demirin fazla azalması ile kansızlık arttığında anne adayında aşırı yorgunluk, güçsüzlük, çarpıntı, solukluk, nefes almada güçsüzlük hatta bayılma olabilir.

Kansızlık anne karnındaki bebeği de olumsuz etkiler. Çocukta annedeki kansızlığa bağlı gelişme geriliği ve erken doğum riski artar. Özellikle düzenli beslenmeyenlerde, sabah bulantılarıyla çok kusan gebelerde ve ikiz gebeliklerde kansızlık ihtimali fazladır. Demir eksikliğine bağlı kansızlığı önlemek için genellikle gebelikte biz gebelere kendileri için özel yapılmış demir ve vitamin ilaçlarını düzenli olarak her sabah almalarını öneririz. Bu ilaçların yanı sıra demirden zengin yiyeceklerle gebelerin beslenmeleri (ciğer, sakatat, balık, marul, lahana, kabuğu ile pişmiş patates, ıspanak, soya fasulyesi) kansızlık gelişmesinden kendilerini koruyacaktır.

Hamile olmayan ve demir seviyesi yeterli bayanlarda, alınan demirin yaklaşık % 10’u emilir. Normal diyette 10-15 mg. demir bulunduğunda, böyle bir kişi besindeki 1.0-1.5 mg. demiri absorbe edebilir. Hamilelikte artan demir ihtiyacını karşılamak için, demir emilimi artar ve besin kaynaklarından alınan demirin % 20’si emilir. Hamile bir bayanın günlük demir ihtiyacı 1000 mg’dır. Bu miktarın bir kısmı anne, bir kısmı da bebek için kullanılır.

Günlük demir ihtiyacı, normal diyetle edinebileceğin biraz üstündedir. Gerçekte hamilelikte demir ihtiyacı sabit değildir. Eğer alınan besinler tüm demiri sağlayabilecek nitelikte değilse, diğer potansiyel kaynak, annenin demir depolarıdır. Bayanların üçte ikisinde demir depoları boştur. Bu oran şüphesiz hamilelik sayısı artan bayanlarda ve özellikle hamilelik arası kısa olanlarda daha yüksektir. Doğumdan sonra annenin demir depolarını besinlerden yararlanarak doldurabilmesi için iki yılı aşkın bir süreye ihtiyaç vardır.

Besinlerdeki demirin yetersiz olması ve annedeki demir depolarına güvenilmemesi nedeniyle hamile bayanların tümüne demir takviyesi gerekmektedir. Demir eksikliğinin en sık rastlanan belirtileri yorgunluk, halsizlik, çabuk yorulma, çarpıntı, uyku hali… Bunlara ek olarak bazı hastalar da demir eksikliğine buz-kil-nişastaya aşerme şeklinde belirti verebilir. Hastanın ihtiyacına uygun demir tedavisine hap, solusyon veya enjektabl formlar ile başlanır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP