Eklem Bacaklıların Genel Özellikleri

Eklem Bacaklıların Genel Özellikleri

ABONE OL
Haziran 12, 2024 06:02
Eklem Bacaklıların Genel Özellikleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Omurgalı hayvanlar grubunda yer alan eklem bacaklılar ile ilgili genel bilgiler. Eklem bacaklıların genel özellikleri nelerdir?

Eklem Bacaklı Bir Hayvan – Örümcek​

Deniz, tatlı su ve karada yaşayan yaklaşık 1.000.000 türü bulunan geniş bir şubedir. Vücutları segmentli bir yapı gösterir. Bu segmentler gruplar halinde birleşerek; baş, göğüs ve karın bölgesini meydana getirir.

Vücutları dıştan epidermisin salgısı olan ve yapısında kitin polisakkariti bulunduran bir tabaka ile kaplanmıştır. Buna dış iskelet denir. Dış iskelet büyümeyi sağlamak için, hayvan olgunla-şıncaya kadar 4-7 kez atılır.

Eklem bacaklıların genel özellikleri şunlardır:© Bilateral (ik taraflı) simetrili hayvanlardır. ,
© Her segmentte veya bazılarında sadece göğüs bölgesinden eklemli bacaklar çıkar.© Kitinli dış iskeletleri bulunur, iskelet değiştirerek gelişirler.© Vücutlarında çizgili kaslar vardır. Bu kaslar hızlı hareket etmelerini sağlar.
© Sindirim sistemlerinde ağız ve anüs bulunur. Ağız yapısı, beslenme tarzına göre farklılık gösterir.© Açık kan dolaşım görülür. Yani kan damarların dışında vücut boşluklarına dağılır.© Ayrı eşeylidirler. Gelişmeleri doğrudan veya metamorfoz (başkalaşım) yoluyla olur.
© Eklem bacaklılarda trake solunumu, kitapsı akciğerler ve suda yaşayanlarda solungaçlar vardır.

Böcekler: Genellikle karada yaşayan büyük bir gruptur. Vücutları, baş, göğüs ve karın olmak üzere üç kısımdan meydana gelir. Başta bir çift anten, bir çift bileşik veya değişik sayıda basit göz ve üç çift çene benzeri yapılar bulunur. Bu sınıfa örnek olarak; bit, pire, karınca ve çekirgeleri verebiliriz.Böcekler ipek, kozmetik, mum, ziynet eşyası ve ilaç yapımında kullanılır. Bitkilerin tozlaşmasında, biyolojik savaşta, yabani ot mücadelesinde ve canlı yem üretiminde bazı böceklerden yararlanılır

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP