Düşük İle İlgili Bilmedikleriniz

Düşük İle İlgili Bilmedikleriniz

ABONE OL
Haziran 16, 2024 10:47
Düşük İle İlgili Bilmedikleriniz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Düşük hamileliğin 20. haftasından önce bebeğin kaybedilmesidir- en çok ilk 12 haftada oluşur. Düşükler fark edilen gebeliklerin yüzde 15’inde oluşur, ve şaşırtıcı bir şekilde bütün hamileliklerin yüzde 50’sinde oluşur. Düşük yapan kadınların yüzde 85 kadarı bir sonraki seferde sağlıklı bir hamilelik geçirirler. Düşükle başa çıkmaya çalışırken uzman cevapları kadar düşük yapmış kadınlardan destek alın.

1. Düşük yaptığımı nasıl anlarım?

Düşüğün semptomları değişir. Bazı kadınlar için, en önemli uyarı işareti artık hamile olmadıklarını hissetmeleridir. Düşük yapan kadın çok azdan çok şiddetliye kramp yaşayabilir- veya yaşamaz- ve sıklıkla hafiften şiddetliye kadar değişen kanaması olabilir. Bazı kadınlar düşüğün acısının doğum sancısına benzer tarif ederler.

2. Doktorunuzu ne zaman aramalısınız?
Eğer düşük yaptığınızı düşünüyorsanız, doktorunuzla iletişim kurup, bebeği kontrol etmek için ültrason için bir saat saptamak isteyebilirsiniz. Kanamanız ağırlaşınca; eğer yoğun bir karın ağrınız ve kramp varsa,; ateşiniz varsa veya kokulu akıntınız varsa; veya kanamanız bir haftadan fazla sürdüyse doktorunuzla hemen irtibata geçmeniz önemlidir.

3. Bu neden bana oldu?
“Niye” sorusunu sormak veya hatta bir şekilde sorumlu hissetmek normaldir, buna rağmen gerçek şu ki, çok az düşüğün sebebi bazı çevresel faktörler veya akrabalık aktivitelerdir.

4. Düşük yapmak ne kadar sürer?
Genellikle bir kadın krampla birlikte azdan çoğa doğru giden kanama yaşayacaktır. Süreç bir gün de, birkaç gün de sürebilir.

5. Kanama ne kadar sürer?
Eğer düşük tamamlandıysa, kanama bir hafta, en çok iki hafta sürmelidir. Kayıptan sonra birkaç gün bazı küçük kramplar yaşayabilirsiniz. Kanama asla adetin en ağır gününden daha ağır olmamalıdır. Eğer kan kaybı bir saatte bir pedi veya bir tamponu aşarsa veya kanama iki haftadan fazla sürerse, doktorunuza haber verin. Çok kanama olmadan düşük yapmak mümkündür, eğer olursa, embriyo geri içeri çekilebilir. Daha fazla öğrenin.

6. Adetim ne zaman geri döner?
Zor olmayan bir düşüğün ardından, düzenli devirleri olan kadınlar düşüğün tamamlanmasını takip eden 4 ila 6 hafta içerisinde adet göreceklerdir. Daha fazla öğrenin.

7. İyileşmem ne kadar zamanımı alır?
Hamilelik kaybının duygusal iyileşmesi aylar sürebilir. Bir kadın için yaşlandığı zaman düşük acısını hatırlaması alışılmamış değildir. Fiziksel iyileşme, şikayetler oluşup oluşmamasına veya herhangi bir dokunun kalıp, kalmamasına göre hamilelik süresinin uzunluğuna bağlı olabilir. Sorunsuz bir düşükte, fiziksel iyileşme sadece bir veya iki hafta sürebilir.

8. Ne zaman yeniden denemeye başlayabiliriz?
Doktorunuzla durumunuzu tartıştıktan sonra ne kadar beklemeye karar vermek kişisel bir karardır. Sorunsuz bir düşükte, kayıptan muhtemelen iki ila dört hafta sonra yumurtlamaya başlarsınız. Uzmanlar tekrar gebe kalmaya çalışmadan önce en az bir devir beklemeyi sıklıkla tavsiye ederler. Fiziksel iyileşme kadar duygusal açıdan da iyileşmek için zaman vermek akıllıca bir seçimdir. Hormonal denge duygularınızdan etkilenebilir, ve iyileşene kadar beklemeniz bir sonraki hamileliğinize daha az endişeli yaklaşmanıza yardım edebilir.

9. Eşimi nasıl destekleyebilirim?
Siz kendiniz rüyalarınızdaki oğlu ve kızı kaybetmenin acısını çekerken eşinizi desteklemek çok zor olabilir. Sizin de duygusal ihtiyacınız vardır. Eşinizle kaybınız hakkında konuşmaya çalışın. Taze hatıralar gözünüzün önüne gelirken, duygularınız hakkında adamakıllı açıkça iletişim kurmak en iyisidir.

10. Bebeğimi nasıl anabilirim?
Çoğu ebeveyn kaybettikleri bebeklerinin hatırasını devam ettirmek için bir yol bulmak isterler. Yas sürecinde ilerlerken bebeğinize yakın olmanıza yardım edecek, bebeğinizin ültrason resimleri, bebeğinizin ayak izleri veya başka eşyalar gibi bazı hatıraları bir araya getirmek isteyebilirler.​

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP