Çubuk Böceği (Sopa Böceği)

Çubuk Böceği (Sopa Böceği)

ABONE OL
Haziran 8, 2024 11:50
Çubuk Böceği (Sopa Böceği)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çubuk böceği, dal, çalı veya ağaçtaki bir dal gibi görünen bir böcektir. Bu benzersiz kimlik, sopa böceklerinin avcıların tespit etmesi için son derece zor olabileceği anlamına gelir. Çubuk böcekler, çevrelerinde ustalıkla kamufle edilmiş, huzurlu bir yaşam tarzı yaşadıkları dünyanın dört bir yanındaki ormanlarda, yağmur ormanlarında ve ormanlarda bulunur.

Dünyada 3.000’den fazla farklı çubuk böcek türü vardır ve daha fazlasının henüz keşfedilmediğine inanılmaktadır. Çubuk böceklerin boyutları sadece 3 cm ile 30 cm arasında değişebilir. Sopa böcekleri, hem şekil hem de renk olarak bir çubuğa benzeyen uzun, silindirik gövdelere sahiptir. Bununla birlikte, bazı çubuk böcek türlerinin, çubuklardan çok yapraklara benzemelerini sağlayan daha düz gövdeleri vardır.

Çubuk böceği otçul bir hayvandır, bu da sopa böceğinin diyetinin tamamen vejeteryan olduğu anlamına gelir. Sopa böcekleri, meyveler veya meyvelerle birlikte esas olarak yapraklar ve diğer yeşil bitkilerle beslenir. Küçük boyutlarından dolayı, sopa böceklerin ağaçlarla çevrili çevrelerinde, eğer görülebiliyorlarsa, çok sayıda yırtıcı hayvanı vardır. Kuşlar, küçük sürüngenler ve kemirgenler bulabilirlerse sopa böceği yiyecekler.

Çiftleşmeden sonra dişi böcek, bitki tohumlarına benzemek için akıllıca kamufle edilen 1.500 yumurta bırakır. Çubuk böcek yumurtaları, larvalar yumurtadan çıkmaya başlamadan önce aylarca uykuda kalabilir. Çubuk böceklerin larvaları ilk yumurtadan çıktıklarında, yetişkin bir çubuk böceğine çok benzerler.

Biyoloji ve Ekoloji
Genellikle beslendikleri çalılar ve ağaçlarda yaşarlar, hem homotip hem de homokromi sunarlar . Çubuk böcekleri ister nimf ister yetişkin olsun, genellikle gündüzleri bitki örtüsüne saklanarak avcılarından sığınırlar; geceleri aktif oldukları ve beslendikleri veya çiftleştikleri zamandır. Bazen hareket etmek veya yemek yemek için hava esintilerinden yararlanırlar, aynı zamanda bitkinin bazı yapraklarının ve gövdelerinin hareket halinde oldukları ve bu nedenle fazla dikkat çekmediği gerçeğinden yararlanırlar.

Olgunlaşmamış aşamalar veya periler genellikle yetişkininkine benzer morfoloji sunar, ancak minyatürdür. Büyümek için genellikle 5 ila 7 arası tüy dökerler (dişiler genellikle erkeklerden daha fazla tüy döker). Bazı türlerde, renklenme, çeşitli faktörlere (genetik, çevresel vb.) bağlı olarak, büyümenin farklı aşamalarında değişir.Yaşam döngüsü, türe göre değişir, ancak birkaç aydan üç yıla kadar olabilir.

2 Şifreli görünümlerinin yanı sıra , gürültü yapmak veya parlak renkli yapılara sahip olmak gibi başka savunma sistemlerine de sahiptirler, diğerlerinin yanı sıra kendilerini tehdit altında hissettiklerinde açtıkları kanatları. Ek olarak, bir avcı tarafından yakalandıklarında ve bu noktada tutulduklarında kendilerini uzuvlarından ayırabilirler ( ototomi adı verilen bir fenomen). Kuyruklu kertenkeleler gibi bazı sürüngenlerde olanlara benzer bir şey.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP