Bir Zen Bahçesi Oluşturmak

Bir Zen Bahçesi Oluşturmak

ABONE OL
Haziran 22, 2024 15:31
Bir Zen Bahçesi Oluşturmak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Zen bahçesinin dinginliğini yaşadığınız mekana taşıyın. Bir masa üzerinde uygulayabileceğiniz bu özgün bahçenin kumlarını tırmıkla karıştırıp, taşlarını yeniden düzenlerken günlük yaşamın stresinden sıyrılın.

Zen Bahçesi Nedir?

Kuru peyzaj diye de bilinen Zen bahçeleri, kum ve taşlarla yaratılan ahengin ön plana çıktığı bahçelerdir. Zen bahçelerinin iki temel ögesi, dağları ve adaları çağrıştıran taşlar ile akan suyu çağrıştıran kumdur. Bir diğer önemli öge olan adalar, Zen inanışlarına göre sağlığı ve uzun ömrü sembolize eder. Köprüler ise hem “denizi” aşmanın hem de bir adayı diğerine bağlamanın aracı olarak değerlendirilir.

Dikdörtgen formlu büyükçe bir masada tasarlanan Zen bahçesi uygulamasını Aslan Fidanlığı’ndan peyzaj mimarı Canan Öçalan ile gerçekleştirdik. “Bir Zen bahçesinde her şey çok iyi planlanmış, çok basit, sade ve gerçek olmalıdır” diyor Canan Öçalan. Büyük bir dikkatle planlanan bahçede kullanılan tüm malzemeler, form ve renk açısından hem kendi içinde hem de diğer diğer malzemelerle uyumlu olacak şekilde seçildi.

Gerekli malzemeler ve dikkat edilecek noktalar

•Zen bahçesi için kullanılacak masanın ahşabı sedir veya çam olabilir. Kereste, budaklı ve cilasız olarak doğal haliyle kullanılmalıdır.

•Masanın alt kısmına drenaj problemi olmaması ve ahşabın nemi geçirmemesi için siyah naylon veya geotextile serilmelidir.

•Kullanılacak kum, deniz ve dalga etkisini oluşturabilecek incelikte, beyaz, bej veya toprak renginde olabilir.

•Kullanılacak bitkiler, kaktüs ve benzeri ucculent (etli yapraklı), kumda gelişebilen, dayanaklı ve belirgin formlu bitkilerden seçilmelidir.

•Kaya ve adaları oluşturan taşlar için bu uygulamada renksiz cila ile belirginleştirilmiş podima taşları taşlar kullanıldı. Siz de toplayacağınız düzgün taşlarla aynı etkiyi yapabilirsiniz.

Uygulanışı

1.Dilediğiniz ebatta yaptıracağınız doğal ahşap bir masanın içine çekiç ve çiviler yardımıyla siyah naylon veya geotextile döşeyin.

2.İnce kumu bitkileri ekebilecek şekilde masaya yayın.

3.Seçtiğiniz bitkilerle masanın iki köşesini bitkilendirin.

4-5. Ada ve köprüleri oluşturacak şekilde taşları dizin. Anakarayı oluşturmak için daha büyük bir podima taşı kullanabilirsiniz.

6.Dalgaları oluşturmak üzere kumu, ince bir tel veya çubukla istediğiniz sıklıkta ve şekilde tarayın.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP