Bebeklerde burun tıkanıklığını için ne yapılmalı?

Bebeklerde burun tıkanıklığını için ne yapılmalı?

ABONE OL
Haziran 5, 2024 14:44
Bebeklerde burun tıkanıklığını için ne yapılmalı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kış mevsiminde bebeklerin üşütmesi, gribal enfeksiyonlara yakalanması, yaşadığı ortamın havasız ve nemsiz olması bebeklerde burun tıkanıklarına neden olabiliyor. Bebek için en güçlü ilaç ise anne sütü. Fakat bebeğin burnu tıkandığı için nefes almakta zorluk çekerek emme gücü azalıyor. Bu da iyileşmelerinde ki süreci yavaşlatıyor. Burun kanalları yetişkinlere göre dar olan bebekler ağızdan nefes almayı başaramazlarsa yaşanılan sorun çok daha ciddi boyutlara ulaşıyor. Üstelik sağlıklı nefes alıp veremeyen bebeklerin akciğerlerinde solunum sorunları yaşanmaya başlıyor. Burun tıkanıklıkları hafife alınmamalıdır çünkü tedavi edilmeyen burun tıkanıklıkları birçok hastalığı beraberinde getirebilir. Bebeğinizin rahat nefes alması çok önemli bir detaydır, bunu ihmal etmemeli ve gereken özeni göstermelisiniz.

Bebeklerdeki burun tıkanıklığını giderebilmeniz için ne yapılmalı?
Bebeğiniz nefes almada problem yaşadığı durumlarda temiz bir gazlı bezi ılık su ile ıslatarak canını acıtmayacak şekilde burun temizliği yapabilirsiniz.

Burun temizliği banyodan sonra daha kolay olacaktır. Nemle yumuşayan mukus kalıntılarını banyodan sonra temizleyebilirsiniz.

Doktorunuza danışarak bebeğinizin burnunu açacak damlalar kullanabilirsiniz.

Evinizde özellikle havayı kurutan bir ısıtıcı kullanıyorsanız bebeğinizin yaşadığı alanı nemli tutmaya özen gösterebilirsiniz.

Silmelerden dolayı tahriş olan burnu için nemlendirici kullanabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP