Bebeğim Geceleri Sık Sık Uyanıyor Diyenlere

Bebeğim Geceleri Sık Sık Uyanıyor Diyenlere

ABONE OL
Haziran 5, 2024 14:24
Bebeğim Geceleri Sık Sık Uyanıyor Diyenlere
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bebeklerin uyku problemleri yaşaması beyin gelişiminde geriliğe neden olabileceğini ve sağlıklı büyümesine engel olacağını belirten Pedagog Psikolojik Danışman Sevil Yavuz Gümüş, bebeklere düzenli uyku alışkanlığı kazandırmanın ve yaşadığı uyku problemlerini en aza indirmenin ipuçlarını bizlerle paylaştı.

Bebeklerin mükemmel bir gece uykusu alarak güne mutlu ve öğrenmeye hazır uyanmaları her anne babanın düşüdür. Genelde bebekler gece uykularında uyanmaya hazırlardır ve ufacık bir sesten etkilenebilirler. Hatta kendiliğinden gözlerini açar, uyanır gibi olabilirler.

• Kendi başına uykuya dalma becerisini kazandırabilmek için bebeğiniz en ufak bir ses çıkardığında hemen odasına gitmeyin. Yanına koşmanız bebeğinizin uykusunun bölünmesine neden olacak ve tekrar uykuya dalmak için anneye ihtiyaç duyacaktır.

• Eğer bebek ayrı yatmaya alıştırılmadıysa, daha az ziyaret edilerek kucağına alınmadan, yanında yatmadan uykuya dalmasını için yardım edilebilinir. Gece bebek ağladığında hemen yanına koşmak yerine, biraz bekleyin. Ancak, ağlaması uzun sürerse ve kendi başına uykuya dalamıyorsa odasına gidilebilinir.

• Uyku öncesi rutin oluşturmak ve bebeğin uykuyu bir ceza gibi algılamasını önlemek de çok önemlidir. Bu rutin ılık bir banyo, banyo sonrası sessiz sakin bir oyun, bir aktivite, bir hikâye olabilir.

• Uyku öncesi çok aktif oyun oynamak çocuğun uykuya dalmasını engel olacağından daha sakin oyunlar tercih edilmeli. Bu rutinler en az 30 dakika sürebilir. Bu süreden daha az ve daha fazla olması faydalı olmayacaktır.

• Bebekler altları ıslak olduğu için uyanırlar. Bunu önlemek için bebeği gece uykusu boyunca kuru tutabilen mümkünse kaliteli bebek bezi tercih edilmeli.

• Bebekler bazı psikolojik durumlardan dolayı da sık sık uyanabilirler. Anne baba ve kardeşler arasındaki iletişimdeki problemler, bebeğe bakan kişinin yaklaşımları, çeşitli travma vb. nedenlerden dolayı bebekler, çocuklar uyku problemleri yaşayabilir. Böyle durumlarda zaman kaybetmeden bir pedagogdan destek almalısınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP