Ayakkabıyı Akşam Üzeri Alın!

Ayakkabıyı Akşam Üzeri Alın!

ABONE OL
Haziran 16, 2024 10:31
Ayakkabıyı Akşam Üzeri Alın!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gün boyu ayaklarınıza yük bindiği için akşama doğru ayaklarınız şişer ve genişler. Bu nedenle, akşam alınan ayakkabı rahat ise, gün boyu giydiğinizde de sizi rahatsız etmez.

BakImlI ayaklar şüphesiz kadın güzelliğinin en önemli unsurlarından. Özellikle topuklu ayakkabılar, ayakların çekiciliğini ve güzelliğini yürek hoplatan boyutlara taşıyor. Ancak bu güzelliğin bir bedeli olduğunu da unutmamak lazım. Kadınların vazgeçilmezi olan topuklu ayakkabılar hakkında bilinmesi gerekenleri İsveç Ayak Sağlığı Genel Müdürü (Podiyatrist) Özgül İşgör’e sorduk:

Ayakkabıda ideal topuk boyu nedir?
Ayaklara cazibe katan topuklu ayakkabılar, dikkatli kullanılmazsa ayaklarda birçok sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden özellikle topuk boyuna dikkat etmek gerekiyor. İnce ya da dolgu topuk da olsa alacağınız topuklu ayakkabıların topuk boyunun 5 cm’den az olmasına dikkat ederseniz, birçok ayak rahatsızlığını başlamadan önlemiş olabilirsiniz.

Topuklu ayakkabılar, ayak sağlığını nasıl tehdit ediyor?
Topuklu ayakkabılar, insanların yürürken ayak üzerinde oluşturduğu basınç dağılımını bozarak ayakta deformasyonlara neden olabiliyor. Yürürken 3 nokta teması esasına göre yürürüz. Yani topuğumuz, 1. parmağımız ve 5. parmağımızı baz alan bir üçgen taban üzerine basarız. Yüksek topuklu ayakkabıların kullanımı ile topuk olması gerekenden daha yükseğe çıkarılınca yük dağılımı bozulur. En fazla yük taşıması gereken topuğa binen yük azalır ve sonuçta 1. parmağımız 5. parmağımıza göre daha fazla yük altında kalır. Bu durumun uzunca bir dönem devam etmesi de ayakta ve özellikle 1. parmak ekleminde deformasyonlara, aşırı basınçtan dolayı nasırlara ve yine yük dağılımının bozulmasına bağlı olarak tendon ve bağlarda zorlanmalara yol açabilir.

Topukluyu ayaklarıma zarar vermeden nasıl giyerim?
Bir takım yardımcı ürünler kullanabilirsiniz. Ayak Tarağı Koruyucusu bu seçeneklerden biri. Ürünün silikon jel yastıkları, kaymayan yapısı sayesinde ayaklarınızın ayakkabının içinde öne doğru kaymasını da engelliyor.

Topuklu ayakkabı ne süreyle ayakta kalmalı?
Topuklu ayakkabılar ayakta kaldığı süreyle ayağın gereğinden fazla yorulmasına sebep olur. Biri 4, diğeri 7 cm yüksekliğinde topuklu ayakkabı giyen iki kadından, 7 cm topuklu giymiş olan diğerinden 7 kilometre fazla mesafe kat etmiş kadar yorulacaktır. Bu yüzden ayak sağlığını korumak için ayakların ara sıra ayakkabılardan çıkarılarak dinlendirilmesi gerekir.

Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeliyiz?
– Ayakkabıyı akşama doğru almalısınız. Gün boyu ayaklarınıza yük bindiği için akşama doğru ayaklarınız şişer ve genişler. Böylece akşam alınan ayakkabı rahat ise, gün boyu giydiğinizde de sizi rahatsız etmeyecektir.
– Her iki ayakkabıyı da deneyin, çünkü genellikle, iki ayağınızın boy ve genişliği aynı değildir.
– Ayak bileği burkulmalarını önlemek için daha kısa topuklu ayakkabıları tercih etmelisiniz.
– Parmaklarınızın normal şeklini korumak için, sivri burunlu ayakkabılardan kaçının.
– İç kısmının çok kaygan ve sert olmamasına dikkat edin.
– Ayakkabının parmak ucundaki yüksekliği, ayakkabının içinde parmaklarınızı kıvıracak kadar yüksek ya da esnek olmalı.
– Satıcının, ayakkabının zamanla açılıp ayağınıza uyacağı şeklindeki sözlerine kanmayın. Çünkü genellikle bu durum gerçekleşmez.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP