Amerikan Hamam Böceği

Amerikan Hamam Böceği

ABONE OL
Haziran 8, 2024 09:48
Amerikan Hamam Böceği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amerikan hamam böceği veya kırmızı hamam böceği ( Periplaneta americana ), Blattidae familyasından bir blatodean böcek türüdür. Kökeni tropik Afrika’da olmasına rağmen, örneğin ilk tanımlandığı yer burası olduğu için “Amerikan” adını almıştır. Kırmızımsı bir renge sahiptir ve 40 mm’ye kadar boylanabilir, kentsel zararlılara neden olan (Blatta orientalis ve Blattella germanica ile birlikte) ortak hamam böceklerinin en büyüklerinden biridir. Optimal koşullar altında, dişiler erkeklerden biraz daha uzun, 14 ila 20 ay yaşayabilir.

Genel Özellikleri
Bu tür cinsel dimorfizm sergiler. Dişi erkekten biraz daha büyüktür. Dişiler, cerci ile sağlanan daha geniş ve daha güçlü bir karına sahiptir. Aksine, erkeklerin cerci ve stiletler ile donatılmış çok daha uzun bir karınları vardır. Hem erkek hem de dişi kanatlara sahiptir ve dimorfizm farklı uzunluklarına yansır. Erkeklerde kanatlar karın bölgesini aşar, dişilerde ise hemen hemen aynı uzunluktadır. Bu nedenle erkekler, her şeyden önce süzülerek küçük uçuşlar (birkaç metre) yapabilirler.
Genellikle nemli bölgelerde ve sıcak havalarda, 29°C civarında yaşar. Düşük sıcaklıklarda yaşama şansları yoktur.

Suya erişimleri varsa da kuru alanlarda hayatta kalabilirler. Fotofobiden muzdarip oldukları için karanlık yerleri tercih ederler. Tüm bu özellikler, en yaygın yaşam alanlarının çatlaklar, bodrum katları, kanalizasyon vb. olmasını sağlamıştır. Genellikle çürüyen maddeler, yemek artıkları, ceset vb. ile beslenirler. Mecbur kaldıkları takdirde yapıştırıcı, sabun, kağıt veya kumaşlarla da beslenebilirler.

Üremeleri
Bu tür, canlı olan Diploptera punktata dışındaki tüm hamam böcekleri gibi yumyrtlayarak ürerler. Dişi Amerikan hamam böceği, karın ucundan çıkıntı yapan ooteka oluşumunu tam olarak tamamlar. Daha sonra, bol gıda ve nem bulunan alanlarda biriktirir. Ooteka, ağız bezleri tarafından salgılanan doğal yapıştırıcılar vasıtasıyla biriktiği yüzeye sabitlenir.

Amerikan Hamamböceğinin Yapısı
1 Anten, 2 Göz, 3 Femur, 4 Tibia, 5 Tarsus, 6 Tegmina, 7 Membranöz Kanat, 8 Cerci, A Head, B Thorax, C Abdomen
Ooteka haftalık olarak oluşturulur, ancak bu süre 5 ila 9 gün arasında değişebilir. Her biri, iki paralel sıra halinde düzenlenmiş ortalama 15-16 yumurta içerir. Yumurtalar yaklaşık 50 gün sonra yumurtadan çıkar ve yumurtayı kıracak kadar güçlü olduklarında, ilk tüy dökümüne kadar ooteka içinde kalan nimfleri serbest bırakırlar.

Bu dönemde kahverengi veya kahverengimsi kahverengi bir renge sahiptirler. Hamam böcekleri, paurometabolous metamorfozlu böceklerdir, yani olgunlaşmamış bireyler, gelişmemiş cinsel organları dışında, temelde yetişkinlere (daha küçük boyutlu) benzer.

Beşinci tüy dökümünden sonra kırmızımsı kahverengi bir renk almaya başlar ve 8-15 tüy dökümünden sonra olgunluğa ulaşır.

Çevreye ve Sağlığa Zararları
Hamam böcekleri, parazit taşıyıcıları olarak hem bakteriyolojik, hem viral hem de mantar hastalıkları ileten vektörler olarak kabul edilir. Kentsel habitatı (kanalizasyonlar, delikler, yuvalar) ve ana gıdası (çöp, çürüyen malzeme) nedeniyle, çoğu insan için patojen olan çok sayıda mikroorganizma ve parazitle temas halindedir.

Helmintler, hamam böcekleri tarafından bulaşan ve hamam böceklerinin içinde ve dışkısında bulunan en önemli ikinci patojenik organizma grubudur. Öte yandan, Aspergillus fumigatus mantarları ve A. niger hamam böceği konakçıları olarak bulunmuştur.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP