Ağız, Boğaz, Bademcik İltihabı

Ağız, Boğaz, Bademcik İltihabı

ABONE OL
Haziran 1, 2024 14:00
Ağız, Boğaz, Bademcik İltihabı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anji Hastalığı ve Tedavisi

Basit bir tahriş veya özellikle çocuklarda ciddi ağız ve boğaz hastalıkları, çok çeşitlidir. Basit pamukçuktan anjine dek, hepsinin ciddiyet aşamaları vardır: Hiçbir zaman ihmal edilmemeleri gerekir; çünkü çok çabuk tehlikeli durumlar yaratabilirler.

Anjinler ve bademcik iltihapları

Boğazın arkasında, bademciklerin bulunduğu bölgedeki bütün rahatsızlıklara yaygın olarak anjin denir. Anjin, boğaz ağrısıyla (tek veya çift taraflı) başlar; hasta çok defa yutkunmakta büyük güçlükler çeker.

Hele ateş de rahatsızlığa eşlik ederse, anjini ihmal etmemek gerekir. Çünkü komplikasyon rizikosu büyüktür: Had romatizma, kalp, böbrek yetersizlikleri ve tansiyon yüksekliği gibi. Bu tür anjinler, antibiyotik tedavisi gerektirir; ancak buna yalnız doktor karar verebilir.

Dikkat! Bulaşıcı hastalıkların çoğu, özellikle difteri, anjin belirtileriyle başlar. Fakat yoğun aşı uygulamasıyla, ülkemizde de difteri hastalığı çok azalmıştır.

Anji ve Bademcik İltihabı Tedavisi ve Yapılması gereken

Öncelikle kızarıp kızarmadığını anlamak için, boğazın dibine bakmak gerekir. Böylece hafif veya çok kızardığı, üzerinde beyaz lekecikler olup olmadığı saptanır. Boğaz çok kırmızı ve beyaz lekecikler de varsa, doktoru çağırmak gerekir. Bu arada hastanın ateşini de alabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP